Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Nie bójmy się pozytywnych odruchów

16 grudnia 2015 Autor: Anna Pietruszka

Spotkaliśmy się na wieczorze wigilijnym (15.12) – w dniu, w którym biblioteka poddaje się magii świąt Bożego Narodzenia. To była  chwila  wyjątkowa dla każdego z Nas – bibliotekarzy i członków Koła Przyjaciół Biblioteki.

Wspólnie spędzony czas przypomniał nam, że Święta Bożego Narodzenia przesycone są symboliką. Słowo wigilia pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Dawniej – w Kościele – w dzień poprzedzający większe święta obowiązywał post, wierni zaś przez całą noc oczekiwali na tę uroczystość, połączeni we wspólnej modlitwie. Dziś, główną częścią wigilijnego wieczoru jest uroczysta wieczerza, którą rozpoczynamy – po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy – od czytania fragmentu Biblii, modlitwy i dzielenia się – na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju – opłatkiem czyli świętym chlebem. Sianko, które wkładamy pod obrus przypomina, że maleńki Jezus urodził się w szopce i leżał w żłóbku. Dwanaście potraw symbolizuje 12 apostołów albo też 12 miesięcy. Po spożyciu wigilijnych potraw nie zapominajmy o wspólnym śpiewaniu kolęd.
W Naszych domach pojawi się również nasycona symbolami choinka. Każdy zawieszony na niej element ma znaczenie. Gwiazda betlejemska, którą umieszczamy na szczycie drzewka, ma pomagać w powrotach do domu z dalekich stron. Światełka na choince bronią dostępu złym mocom, w symbolice religijnej wskazują na Chrystusa, który był światłem dla pogan. Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizują biblijne jabłko, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Rajskie jabłuszka zapewniają też zdrowie i urodę. Orzechy, zawijane w sreberka, niosą dobrobyt i siłę. Papierowe łańcuchy przypominają o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia. Anioły mają opiekować się domem.
Powszechna praktyka wzajemnego obdarowywania się prezentami związana była pierwotnie z kultem i życiem św. Mikołaja, biskupa diecezji włoskiego Bari, wielkiego jałmużnika żyjącego w IVw. Jego niezwykła hojność i troska o biednych stały się symbolem i uosobieniem miłości bliźniego. Dzisiejszą tradycję wręczania świątecznych prezentów zawdzięczamy Marcinowi Lutrowi, który w 1535 r. domagał się aby protestanci zaniechali „zwyczaju św. Mikołaja”, a prezenty dawali swoim dzieciom jako dar samego Dzieciątka Jezus.
Wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia daje nam odwagę. Nie bójmy się naszych pozytywnych odruchów – nic złego nie może się stać, kiedy jeden człowiek wyciąga do drugiego rękę z opłatkiem, aby życzyć mu zdrowia, szczęścia i wesołych świąt. Kultywujmy tradycje i zwyczaje wigilijne, które są nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia i łącznikiem z pokoleniami naszych przodków. Jeśli je zachowamy, przetrwają. Gdy my przeminiemy, zwyczaje te nadal będą żyć w pokoleniach, które przyjdą po nas. Będzie tak, jakby cząstka nas wciąż zasiadała do wigilijnej wieczerzy długie lata po naszym odejściu.

DSC01117DSC01128DSC01134DSC01136DSC01115DSC01122DSC01125DSC01119DSC01120DSC01123DSC01126DSC01127DSC01139DSC01143DSC01141DSC01140DSC01138

Kategoria: Aktualności

 
16 maja 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Na okładce znajduje się grafika przedstawiająca twarz kobiety.  Grafika na okładce przedstawia młodych ludzi w różnych pozach.  Okładka zilustrowana zdjęciem ostów.  Na okładce znajduje się grafika dłoni zasłaniających niewidoczną twarz.  Okładka przedstawia zdjęcie kobiety złożone z kolażu. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Spotkanie z Zofia Stanecką

          Pociąg relacji "Pisarz - Czytelnik" Spotkanie autorskie z ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status