Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Promocję 16 numeru Rocznika Kolskiego rozpoczęto koncertem w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.

Z przemówienia dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole i  przewodniczącej Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą  – Aleksandry Kowalskiej:

„Szanowni Państwo,
rolą czasopisma regionalistycznego jest przekazywanie dziedzictwa kultury regionalnej przyszłym pokoleniom, tworzenie pozytywnego wizerunku regionu oraz promocja rodzimych: treści, dziedzictwa i edukacji kulturalnej; oddziaływanie na społeczeństwo i integracja społeczności związanej z regionem.

„Rocznik Kolski” wydawany wspólnie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole, Miejski Dom Kultury w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą pełni funkcje poznawcze, edukacyjne, patriotyczne i integracyjne. Redagowany jest przez pasjonatów regionalizmu oraz osoby związane z danym regionem.

Historia regionu, wiedza o wydarzeniach, które rozegrały się w najbliższym otoczeniu, daje człowiekowi poczucie przynależności do lokalnej wspólnoty doświadczeń, losów, przeżyć. Szesnasty numer „Rocznika Kolskiego” nie zawiedzie Państwa oczekiwań. Zawiera wiele różnorodnych opracowań, które mamy nadzieję zostaną przyjęte z uwagą przez czytelników zainteresowanych dziejami naszego miasta i powiatu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym we współtworzenie periodyku – ważnego elementu naszej historii.

Numer rozpoczyna artykuł Mariusza Kaszyńskiego, z którego dowiadujemy się jak powstawała Ochotnicza Straż Pożarna na terenie gminy Brudzew, w czasach Królestwa Polskiego oraz w niepodległej Polsce. Artykuł przybliża postaci prezesów OSP w Brudzewie w okresie międzywojennym: Wacława Kurnatowskiego, Rogera Morsztyna oraz Józefa Kirszkurno (RK nr 15/2022).

dr Mariusz Kaszyński – absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydziału Humanistycznego, kierunku – historia). Dr nauk humanistycznych w zakresie historii. Nauczyciel dyplomowany i przewodniczący Zespołu Nauczycieli Historii w Zespole Szkół Technicznych w Kole. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa im. Wojciecha z Brudzewa. Regionalista, badający dzieje Wielkopolski Wschodniej, szczególnie dzieje Brudzewa i okolic. Autor artykułów o tematyce historycznej zamieszczanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz kilku publikacji książkowych.

Kolejny tekst, Bartosza Kiełbasy, przybliża historię majątku (i jego właścicieli) w Leszczach, w gminie Kłodawa. Tutaj 6 i 7 września 1939 r. stacjonował, przygotowujący się do bitwy nad Bzurą, sztab Armii „Poznań” z gen. Tadeuszem Kutrzebą. Od 1949 r. mieści się tu Centralne Archiwum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, magazynujące rdzenie wiertnicze (wycinki skał).

Bartosz Kiełbasa – regionalista, dziennikarz, magister geografii. Członek Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przyjaciół Konina oraz Towarzystwa Przyjaciół Parku im. Fryderyka Chopina w Koninie. Od 2007 r. związany z czasopismem – „Koniniana”. Publikuje artykuły o charakterze ekumenicznym, historycznym, związane z dawnym dziedzictwem kulturowym Wielkopolski Wschodniej.

O historii koncepcji i zagospodarowania – w okresie międzywojennym – gmachu przy Skwerze Wolności (obecnie Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kole) opowiada Konrad Kołodziejski. Inicjatorem budowy nowej siedziby kolskiego gimnazjum był, w 1923 r., starosta kolski Feliks Wilski.

Konrad Kołodziejski – pracownik PiMBP w Kole, absolwent Wydziału Historii Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pasjonat turystyki militarnej i rekonstrukcji historycznych. Urodził się i mieszka w Kole.

Podstawowymi jednostkami podziału administracyjnego w Kościele katolickim są – diecezja i parafia. Dla usprawnienia działań duszpasterskich ustanowiono dekanat, w skład którego wchodzi około 10 parafii. Marcin Nowacki, w swoim artykule, porusza historię 205-letniego dekanatu kolskiego i jego parafii.

Marcin Nowacki – magister geografii, absolwent Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczyciel geografii w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Poznańskich Olimpijczyków w Poznaniu.

W numerze znajdują się również dwa teksty Ordo Fratrum Minorum Aleksandra Krzysztofa Sitnika. Pierwszy jest kontynuacją cyklu „Z klasztornej kroniki” i opisuje rok 1963, drugi przybliża postać brata Wiesława F. Murawca, który pracował w kolskim klasztorze jako rekolekcjonista, kapelan szpitala i domu opieki.

dr hab. Aleksander Krzysztof Sitnik OFM – wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej (sekcja Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II). O. Sitnik w swoich pracach podejmuje zagadnienia szeroko rozumianych dziejów prowincji bernardyńskich Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, począwszy od 1453 r. do czasów współczesnych. Autor prowadzi także badania naukowe z pogranicza biografistyki, prozopografii i edytorstwa źródeł. Dorobek pisarski o. Sitnika obejmuje 272 pozycje.

W przyszłym roku minie 80. rocznica napadu bandy ukraińskich nacjonalistów na wieś Frankamionkę w powiecie zamojskim. W swoim artykule Piotr Wąsowicz opisuje dzieje rodziny Janusza Ciska, który urodził się i spędził we wsi swoje najmłodsze lata. Po zakończeniu służby wojskowej i zawarciu związku małżeńskiego – w 1969 r. – zamieszkał w gminie Dąbie.

dr Piotr Wąsowicz – ukończył wyższe studia magisterskie UAM w Poznaniu na kierunku – historia. W 2009 r. obronił doktorat w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Trzykrotny seminarzysta Instytutu Yad Vashem. Od wielu lat współpracuje z instytucjami zajmującymi się tematyką holocaustu i procesem prześladowania Żydów na ziemiach polskich.

W dziale „Sylwetki” znajdziecie Państwo dwie prace. Pierwszą – autorstwa Kazimierza Kasperkiewicza – będącą biogramem Józefa Koligota, kolanina aktywnie uczestniczącego w życiu miasta, zaangażowanego w działalność polityczną i społeczną (nota ukazała się po raz pierwszy w postaci aneksu do wydanych w 2012 r. „Kolskich biogramów”). Drugą, będącą tekstem Artura Szafrańskiego, który na łamach „Rocznika Kolskiego” publikuje po raz pierwszy, przybliżającą postać Szymona Szafrańskiego, urzędnika pocztowego w Królestwie Polskim. Szymon Szafrański był dziadkiem ostatniego przedwojennego właściciela fabryki fajansu w Kole, Czesława Freudenreicha.

Kazimierz Kasperkiewicz – regionalista, filolog germański, pedagog. Badacz dziejów Koła i okolic. Jest autorem blisko 200 artykułów o tematyce regionalistycznej, publikowanych w prasie kolskiej, konińskiej oraz periodykach wojewódzkich. Jest autorem i współautorem wielu opracowań monograficznych. Od 2008 r. jest członkiem Komitetu redakcyjnego „Rocznika Kolskiego”. W latach 2001-2006 był współzałożycielem i wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Koła, a po jego rozwiązaniu, od 2007, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. Funkcję prezesa honorowego pełni od roku 2011. Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Honorowy Obywatel Miasta Koła.

Artur Szafrański – kolanin od urodzenia, od ponad 20 lat związany z samorządem gminnym i powiatowym. Od 2002 r. jest pracownikiem Starostwa w Kole (od 2019 pełni funkcję sekretarza), a od 2006 r. członkiem Rady Miejskiej w Kole (w kadencji 2014-2018 pełnił funkcję przewodniczącego Rady, a w kadencjach 2010-2014 i 2018-2024 wiceprzewodniczącego). Z wykształcenia jest inżynierem informatykiem, ponadto ukończył studia podyplomowe: z zarządzania środowiskiem UAM w Poznaniu oraz w Szkole Głównej Menadżerskiej Collegium Humanum w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom MBA (Master of Business Administration). Jest twórcą portalu internetowego „e-kolo.pl”, jednego z liderów informacyjnych w subregionie konińskim. Ściśle współpracuje z miastem partnerskim Reinbek w Niemczech (był inicjatorem podpisania – 18 czerwca 2018 r. w Kole – umowy w sprawie odnowienia współpracy między miastami). Swoje doświadczenie samorządowe z powodzeniem wykorzystuje w działalności kilku stowarzyszeń, których jest lub był członkiem. Za zasługi dla samorządu – w 2022 r. – został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP, oraz brązowym medalem za długoletnia służbę w samorządzie. Od kilku lat zgłębia genealogię rodu Freudenreich.

Nowości wydawnicze są domeną Tomasza Nuszkiewicza, którego bacznej uwadze nie umknęła żadna publikacja, która ukazała się na lokalnym rynku wydawniczym w 2022 i 2023 r.

Tomasz Nuszkiewicz – dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Regionalista, badacz i popularyzator historii. Autor licznych publikacji, artykułów i materiałów z tego zakresu. Wiceprzewodniczący Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Kolskiego”. Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n/Wartą i członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

W ubiegłym roku z czasopismem pożegnał się autor przeglądów wydarzeń w naszym mieście – Ewaryst Jaśkowski. Dziękujemy Panu z całego serca za współstworzenie 15 numerów „Rocznika Kolskiego”, zaangażowanie, wytrwałość i dobre rady. Rubrykę przejęła Aleksandra Kowalska, która ma nadzieję nie zawieść Państwa oczekiwań.

Aleksandra Kowalska – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, przewodnicząca Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Kolskiego”, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, sekretarz Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu.

Szanowni Państwo,

160. rocznica powstania styczniowego jest okazją do przypomnienia wydarzeń i ludzi, którzy podejmując walkę z zaborcą rosyjskim myśleli o niepodległej Polsce, dawali świadectwo umiłowania ojczyzny i poczucia narodowego. Ziemia kolska znacząco zaznaczyła obecność w insurekcji styczniowej. To tutaj rozegrało się wiele poważnych bitew i potyczek z armią zaborcy. Doszło do takich w Kole, pod Ignacewem, Brdowem, Przedczem, czy Cieplinami.

8 maja 2023 r. w Sali sesyjnej Ratusza odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Powstanie styczniowe 1863 r. na ziemi kolskiej”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą i Gminę Miejską Koło. Sesja miała na celu upamiętnienie tych wydarzeń i bohaterów oraz propagowanie wiedzy o historii Koła i regionu.
Niniejsza publikacja zawiera wygłoszone podczas sesji referaty – teksty:

Mariusza Kaszyńskiego z Brudzewa pt. „Brudzewskie echa w powstaniu styczniowym”.
W latach sześćdziesiątych XIX stulecia miasto Brudzew związane było z ziemią kolską. Jego właścicielami była rodzina Kurnatowskich, która brała czynny udział w powstaniu styczniowym. Sam Brudzew pozostawał raczej na uboczu działań zbrojnych. Najbliżej rozegrała się potyczka, do której doszło pod miejscowością Krwony. Konsekwencją udziału Brudzewian w powstaniu styczniowym była utrata praw miejskich.

Konrada Kołodziejskiego z Koła „Starosta kolski Feliks Wilski, przewodniczący komitetu budowy pomnika upamiętniającego powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Cieplinami”.
Bitwa pod Cieplinami była jedną z wielu stoczonych w czasie powstania styczniowego. 10 lutego 1863 r., słabo uzbrojony polski oddział stawił czoła dobrze przygotowanym do walki oddziałom rosyjskim i odparł ich atak. To zwycięstwo okupione było krwią 18 poległych powstańców i wielu rannych. W 1925 r. odsłonięto Pomnik Bohaterów 1863 r. w Łucynowie pod Cieplinami. Na uroczystości głos zabrał starosta kolski – Feliks Wilski.

Tomasza Nuszkiewica z Koła „Pomnik Bojowników o niepodległość w Kole”.
W okresie międzywojennym uroczystości związane z obchodami rocznic związanych z powstaniem styczniowym, wcześniej listopadowym, obchodzone były bardzo uroczyście, często przy udziale weteranów powstania. W regionie powstały pomniki i obeliski czczące pamięć o bohaterach walk stoczonych na naszej ziemi. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Bojowników o niepodległość nastąpiło 26 sierpnia 1934 r. w Kole.

Dariusza Racinowskiego z Brdowa „Pamięć lokalnej społeczności o bitwie pod Brdowem (29.04.1863) i powstańcach styczniowych. Formy upamiętnienia w latach 2014-2023”Lokalna społeczność od samego początku wzięła na siebie zadanie kultywowania pamięci i opieki nad miejscami związanymi z bitwą pod Brdowem oraz mogiłami powstańczymi znajdującymi się na brdowskim cmentarzu. Szczegółowy opis działań podejmowanych przez brdowską społeczność dla upamiętnienia powstańców styczniowych został zaprezentowany w artykule „Społeczeństwo Brdowa w hołdzie Bohaterom bitwy pod Brdowem” (publikacja ukazała się drukiem w 2013 r. z okazji obchodów 150. rocznicy bitwy). W niniejszym tekście przedstawiono działania lokalnej społeczności w kolejnych latach, aż do 2023 r.

Dariusz Racinowski – mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu Łódzkiego, licencjat filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył studia podyplomowe: zarządzanie oświatą – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie oraz psychopedagogika i inne metody alternatywne w nauczaniu – Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Pracuje, od 1989 r., w Zespole Szkół w Brdowie, od 2018 r. jest dyrektorem placówki. Działacz społeczny i kulturalny. Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 130. rocznicy bitwy pod Brdowem. Koordynator i organizator obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w gminie Babiak, organizator obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i bitwy pod Brdowem w gminie Babiak. Jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej, wiceprezes pierwszej i drugiej kadencji. Od 2012 r. wiceprezes Młodzieżowego Klubu Sportowego „Brdów”, od 2018, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego. Autor publikacji o tematyce regionalnej, historycznej, drukowanych w periodykach naukowych, popularnonaukowych oraz prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Wydał kilkanaście publikacji książkowych.

Szanowni Państwo,
zdając sobie sprawę z bogactwa historii i tradycji ziemi kolskiej nie ustaniemy w wysiłkach, aby je przybliżać i popularyzować. Oddajemy do rąk Państwa kolejny numer „Rocznika Kolskiego” oraz publikację „Powstanie styczniowe 1863 r. na ziemi kolskiej” z nadzieją na życzliwe przyjęcie.

Wydanie „Rocznika Kolskiego” nie byłoby możliwe, bez przychylności i wsparcia osób prywatnych i zakładów pracy, którym z całego serca dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wydania publikacji o powstaniu styczniowym – autorom oraz Gminie Miejskiej Koło.”

 

Kategoria: Aktualności

 
2 maja 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Na okładce znajduje się grafika przedstawiająca twarz kobiety.  Grafika na okładce przedstawia młodych ludzi w różnych pozach.  Okładka zilustrowana zdjęciem ostów.  Na okładce znajduje się grafika dłoni zasłaniających niewidoczną twarz.  Okładka przedstawia zdjęcie kobiety złożone z kolażu. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Biblioteka – miejsce na

            Tydzień Bibliotek w PiMBP w Kole                                                    8-15 ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status