Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Akademia Plastyki – tutaj i na fb

18 stycznia 2021 Autor: Anna Pietruszka
Dzień dobry.

Przenosimy “Akademię Plastyki” na fb i stronę www.biblioteka-kolo.pl. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się stacjonarnie, o czym Was natychmiast poinformujemy (my też nie możemy się doczekać!). A tymczasem… będziemy się spotykać jak zawsze – w poniedziałki.

Spotkanie pierwsze (18.01)! Uwaga, uwaga. Dużymi krokami zbliżają się… Dni Babci i Dziadka. Jako kochający wnukowie, połączymy siły i wcześniej przygotujmy prezenty i życzenia.

Zanim przejdziemy do pracy plastycznej kilka informacji. Dzień Babci i Dziadka to właściwie dwa różne święta. Jako pierwsze świętują kobiety, a po nich mężczyźni. Dzień Babci co roku obchodzony jest 21 stycznia, z kolei Dzień Dziadka 22 stycznia. Pierwsze swoje święto miały Babcie. Na taki pomysł wpadły osoby związane z tygodnikiem „Kobieta i Życie”. Pierwszy raz w Polsce Dzień Babci obchodzono już w 1964 roku. Dziadkowie musieli jeszcze trochę poczekać – właściwie do lat 80. XX wieku, kiedy tradycja przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. W USA, w 1978 roku, Kongres zatwierdził bowiem Narodowy Dzień Dziadków, który od tamtej pory jest obchodzony przez Amerykanów we wrześniu. W Polsce z kolei postanowiono do Dnia Babci dołożyć Dzień Dziadka i pozwolić, by świętowali wspólnie przez dwa dni.

A teraz do pracy. Potrzebne będą: papier – zielony i czerwony, papierowa słomka [my skorzystaliśmy z plastikowej (pozostałość po złych, mało świadomych czasach – już ich nie używamy!!!)], nożyczki, ołówek, klej. linijka.

Zielony, przycięty do kwadratu papier dzielimy na dwa trójkąty i  łączymy je za pomocą kleju. Do środka wkładamy słomkę i wszystko sklejany. Z czerwonego papiery – złożonego na pół – wycinanym tulipana. Kwiat nacinamy w czterech miejscach i wsuwamy do środka słomkę.

Poniżej instrukcja obrazkowa (wystarczy prześledzić kolejne zdjęcia):

https://www.facebook.com

Gotowe.

Mamy wyrzuty sumienia z powodu tej słomki (ale przecież, skoro kiedyś pojawiła się w naszym życiu, to teraz jej nie wyrzucimy do kosza – musimy wykorzystać).

Zima jest bardzo, bardzo kapryśna. Pojawia się i znika. Ale my sobie z tym poradzimy. Dziś (25.01.)  zrobimy pracę, która postawiona gdzieś na biurko/półce, będzie nam przypominać, że jesteśmy w środku urokliwej, mroźnej, śnieżnej zimy.

Przygotujcie: kolorowy papier, farby (potrzebna będzie biała), pędzel, pojemnik na/z wodą, linijkę, ołówek, flamaster, nożyczki, klej.

Gotowe? Przechodzimy do działania.

Niebieską kartkę papieru składamy na pół. Z innych, wybranych przez Was kolorów wycinamy paski – rożnej szerokości i długości – które po odpowiednim przycięciu, zaginamy u góry tworząc dachy przyszłych domów. Na powierzchni kartek przyklejamy okna [(mogą być białe, ale możecie zaszaleć z kolorami (będzie weselej)], flamastrem dorysowujemy drzwi. Gotowe fasady domów rozmieszczany na niebieskiej karcie i przyklejamy, flamastrem dorysowujemy kominy. Przed drzwiami domów naklejamy wąski, biały pasek papieru, który będzie imitował warstwę śniegu. Na zakończenie używając białej farby i pędzla malujemy śnieżną zawieję (lub delikatnie spadające płatki śniegu).

https://www.facebook.com

https://www.facebook.com

Dziś (01.02.) praca technicznie niezbyt skomplikowana.

Potrzebne będą:  patyki (najlepiej gdyby patykowi, który stanowić będzie tułów i kończyny dolne, pomogła natura, ręce stanowić będzie patyk prosty); kolorowa włóczka (liczymy, że będą to pozostałości po wydzierganym: swetrze, czapce, rękawicach, lub włóczka pozyskana ze: swetrów, czapek, rękawiczek, z których wyrośliście – słowem stosujemy się do zasady “recycle”); ruchome oczy (choć niekoniecznie… mogą to być guziki, papier); klej.

Do dzieła … to znaczy do nawijania! Na znaleziony (podniesiony!!!) w lesie lub ogrodzie patyk nawijamy kolorową włóczkę tworząc… “Pana Patyka”?

Wiemy, wiemy: powstanie… właśnie? kto? Zdjęcia mile widziane. Z przyjemnością poznamy Waszych patykowych przyjaciół.

Prośba na zakończenie… nasz nie ma jeszcze imienia… może jakieś zaproponujecie.

https://www.facebook.com

Dzień dobry, za oknem zawieja, chyba trochę potrwa. Dzisiejszy wieczór (08.02.), podobnie jak szkolny poranek, przedpołudnie i popołudnie, spędzicie w domu. Jeżeli tylko wygospodarujecie trochę czasu, a wiemy, że o ten trudno, zapraszamy do Akademii Plastyki.

Zróbmy wspólnie psa. W tamtym tygodniu pojawił się u Was “Pan Patyk” – pewnie ucieszy się z tak miłego towarzystwa.

Potrzebne będą: papier biały i czarny (ale możecie zaszaleć z kolorami), pisak, ołówek, nożyczki, klej.

Biały, przycięty do kwadratu papier (z bloku technicznego) składamy w trójkąt, rysujemy jak na załączonym obrazku grzbiet i łapy psa, które odpowiednio przycinamy. Z paska białego papieru (pozostał po odcięciu kwadratu), który wcześniej złożyliśmy na pół, wycinamy głowę psa. Z papieru czarnego – uszy i nos. Głowę – do której wcześniej przykleiliśmy uszy i nos, dorysowaliśmy oczy (choć możecie wyciąć ze ścinków papieru i przykleić) i pyszczek – przyklejamy do wcześniej wyciętego grzbiety (jak na załączonej fotografii). Łapy psa zaginany na centymetr lub dwa, aby nasz pupil stał stabilnie.

Towarzysz “Patyka” gotowy. Kiedy tylko pogoda będzie mniej wietrzna i śnieżna wyjdą na spacer. Tymczasem mogą się cieszyć swoim towarzystwem w czterech ścianach Waszego przytulnego domu. Waszym towarzystwem oczywiście też.

Dziękujemy do zobaczenia za tydzień.

Zima…śnieg… ptakom jest trudniej samodzielnie zdobywać pokarm. Pomożemy?

Dziś (15.02.) w Akademii Plastyki powstanie (bardzo szybko, nie zwlekajmy), nieskomplikowany karmnik dla ptaków.

Potrzebne będą: tłuszcz (dobrze gdyby był to smalec – ale bez soli), ziarna zbóż (ale mogą to być naturalne, nieprzetworzone produkty – kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków), rolka papieru toaletowego, sznurek, nożyczki, szpatułka do nałożenia i rozprowadzenia tłuszczu (my użyliśmy plastikowej łyżki – zanim podniosą się głosy krytyczne, łyżka jest z nami od kilku lat i pomaga nam w wielu sytuacjach, a skoro pomaga to jej nie wyrzucimy), jakaś podkładka (my użyliśmy szarej okładki bloku technicznego).

Co teraz?

Na rolkę papieru nanosimy warstwę tłuszczu, a na tekturową podkładkę wysypujemy ziarno. I panierujemy – obtaczamy ziarnem rolkę. Przez środek rolki przeciągamy sznurek i zawiązujemy. Gotową stołówkę dla ptaków wieszamy na drzewie, krzaku… i zapraszamy do konsumpcji. Materiały użyte do zrobienia karmnika mogą po spełnieniu swojej funkcji trafić do kompostownika.

Zdjęcia na https://www.facebook.com

Kategoria: Aktualności, Polecamy

 
27 lutego 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Czy to długo, czy krótko?" Izabeli Zięby i Urszuli Palusińskiej  Okładka książki "Dinozaurium" Lily Murray  Okładka książki "Dwa dla mnie, jeden dla ciebie" Jorge Muhlea  Okładka książki "Niedźwiedź w wielkim mieście" Katji Gehrmann  Okładka książki "Zaczarowane baletki" Noel Streatfield 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Ku pamięci Stanisławy Flesz

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie ...

error2k20… konkurs foto

Konkurs fotograficzny „Error_2k02…” Zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status