Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Akademia Plastyki – tutaj i na fb

18 stycznia 2021 Autor: Anna Pietruszka
Dzień dobry.

Przenosimy „Akademię Plastyki” na fb i stronę www.biblioteka-kolo.pl. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się stacjonarnie, o czym Was natychmiast poinformujemy (my też nie możemy się doczekać!). A tymczasem… będziemy się spotykać jak zawsze – w poniedziałki.

Spotkanie pierwsze (18.01)! Uwaga, uwaga. Dużymi krokami zbliżają się… Dni Babci i Dziadka. Jako kochający wnukowie, połączymy siły i wcześniej przygotujmy prezenty i życzenia.

Zanim przejdziemy do pracy plastycznej kilka informacji. Dzień Babci i Dziadka to właściwie dwa różne święta. Jako pierwsze świętują kobiety, a po nich mężczyźni. Dzień Babci co roku obchodzony jest 21 stycznia, z kolei Dzień Dziadka 22 stycznia. Pierwsze swoje święto miały Babcie. Na taki pomysł wpadły osoby związane z tygodnikiem „Kobieta i Życie”. Pierwszy raz w Polsce Dzień Babci obchodzono już w 1964 roku. Dziadkowie musieli jeszcze trochę poczekać – właściwie do lat 80. XX wieku, kiedy tradycja przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. W USA, w 1978 roku, Kongres zatwierdził bowiem Narodowy Dzień Dziadków, który od tamtej pory jest obchodzony przez Amerykanów we wrześniu. W Polsce z kolei postanowiono do Dnia Babci dołożyć Dzień Dziadka i pozwolić, by świętowali wspólnie przez dwa dni.

A teraz do pracy. Potrzebne będą: papier – zielony i czerwony, papierowa słomka [my skorzystaliśmy z plastikowej (pozostałość po złych, mało świadomych czasach – już ich nie używamy!!!)], nożyczki, ołówek, klej. linijka.

Zielony, przycięty do kwadratu papier dzielimy na dwa trójkąty i  łączymy je za pomocą kleju. Do środka wkładamy słomkę i wszystko sklejany. Z czerwonego papiery – złożonego na pół – wycinanym tulipana. Kwiat nacinamy w czterech miejscach i wsuwamy do środka słomkę.

Poniżej instrukcja obrazkowa (wystarczy prześledzić kolejne zdjęcia).

Fotograficzna instrukcja wykonania tulipana.

Gotowe.

Mamy wyrzuty sumienia z powodu tej słomki (ale przecież, skoro kiedyś pojawiła się w naszym życiu, to teraz jej nie wyrzucimy do kosza – musimy wykorzystać).

Zima jest bardzo, bardzo kapryśna. Pojawia się i znika. Ale my sobie z tym poradzimy. Dziś (25.01.)  zrobimy pracę, która postawiona gdzieś na biurko/półce, będzie nam przypominać, że jesteśmy w środku urokliwej, mroźnej, śnieżnej zimy.

Przygotujcie: kolorowy papier, farby (potrzebna będzie biała), pędzel, pojemnik na/z wodą, linijkę, ołówek, flamaster, nożyczki, klej.

Gotowe? Przechodzimy do działania.

Niebieską kartkę papieru składamy na pół. Z innych, wybranych przez Was kolorów wycinamy paski – rożnej szerokości i długości – które po odpowiednim przycięciu, zaginamy u góry tworząc dachy przyszłych domów. Na powierzchni kartek przyklejamy okna [(mogą być białe, ale możecie zaszaleć z kolorami (będzie weselej)], flamastrem dorysowujemy drzwi. Gotowe fasady domów rozmieszczany na niebieskiej karcie i przyklejamy, flamastrem dorysowujemy kominy. Przed drzwiami domów naklejamy wąski, biały pasek papieru, który będzie imitował warstwę śniegu. Na zakończenie używając białej farby i pędzla malujemy śnieżną zawieję (lub delikatnie spadające płatki śniegu).

Fotograficzna instrukcja wykonania miejskiego pejzażu zimowego.

Dziś (01.02.) praca technicznie niezbyt skomplikowana.

Potrzebne będą:  patyki (najlepiej gdyby patykowi, który stanowić będzie tułów i kończyny dolne, pomogła natura, ręce stanowić będzie patyk prosty); kolorowa włóczka (liczymy, że będą to pozostałości po wydzierganym: swetrze, czapce, rękawicach, lub włóczka pozyskana ze: swetrów, czapek, rękawiczek, z których wyrośliście – słowem stosujemy się do zasady „recycle”); ruchome oczy (choć niekoniecznie… mogą to być guziki, papier); klej.

Do dzieła … to znaczy do nawijania! Na znaleziony (podniesiony!!!) w lesie lub ogrodzie patyk nawijamy kolorową włóczkę tworząc… „Pana Patyka”?

Wiemy, wiemy: powstanie… właśnie? kto? Zdjęcia mile widziane. Z przyjemnością poznamy Waszych patykowych przyjaciół.

Prośba na zakończenie… nasz nie ma jeszcze imienia… może jakieś zaproponujecie.

Fotograficzna instrukcja wykonania Pana Patyka.

Dzień dobry, za oknem zawieja, chyba trochę potrwa. Dzisiejszy wieczór (08.02.), podobnie jak szkolny poranek, przedpołudnie i popołudnie, spędzicie w domu. Jeżeli tylko wygospodarujecie trochę czasu, a wiemy, że o ten trudno, zapraszamy do Akademii Plastyki.

Zróbmy wspólnie psa. W tamtym tygodniu pojawił się u Was „Pan Patyk” – pewnie ucieszy się z tak miłego towarzystwa.

Potrzebne będą: papier biały i czarny (ale możecie zaszaleć z kolorami), pisak, ołówek, nożyczki, klej.

Biały, przycięty do kwadratu papier (z bloku technicznego) składamy w trójkąt, rysujemy jak na załączonym obrazku grzbiet i łapy psa, które odpowiednio przycinamy. Z paska białego papieru (pozostał po odcięciu kwadratu), który wcześniej złożyliśmy na pół, wycinamy głowę psa. Z papieru czarnego – uszy i nos. Głowę – do której wcześniej przykleiliśmy uszy i nos, dorysowaliśmy oczy (choć możecie wyciąć ze ścinków papieru i przykleić) i pyszczek – przyklejamy do wcześniej wyciętego grzbiety  (Fotograficzna instrukcja wykonania psa z papieru). Łapy psa zaginany na centymetr lub dwa, aby nasz pupil stał stabilnie.

Towarzysz „Patyka” gotowy. Kiedy tylko pogoda będzie mniej wietrzna i śnieżna wyjdą na spacer. Tymczasem mogą się cieszyć swoim towarzystwem w czterech ścianach Waszego przytulnego domu. Waszym towarzystwem oczywiście też.

Dziękujemy do zobaczenia za tydzień.

Zima…śnieg… ptakom jest trudniej samodzielnie zdobywać pokarm. Pomożemy?

Dziś (15.02.) w Akademii Plastyki powstanie (bardzo szybko, nie zwlekajmy), nieskomplikowany karmnik dla ptaków.

Potrzebne będą: tłuszcz (dobrze gdyby był to smalec – ale bez soli), ziarna zbóż (ale mogą to być naturalne, nieprzetworzone produkty – kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków), rolka papieru toaletowego, sznurek, nożyczki, szpatułka do nałożenia i rozprowadzenia tłuszczu (my użyliśmy plastikowej łyżki – zanim podniosą się głosy krytyczne, łyżka jest z nami od kilku lat i pomaga nam w wielu sytuacjach, a skoro pomaga to jej nie wyrzucimy), jakaś podkładka (my użyliśmy szarej okładki bloku technicznego).

Co teraz?

Na rolkę papieru nanosimy warstwę tłuszczu, a na tekturową podkładkę wysypujemy ziarno. I panierujemy – obtaczamy ziarnem rolkę. Przez środek rolki przeciągamy sznurek i zawiązujemy. Gotową stołówkę dla ptaków wieszamy na drzewie, krzaku… i zapraszamy do konsumpcji. Materiały użyte do zrobienia karmnika mogą po spełnieniu swojej funkcji trafić do kompostownika.

Fotograficzna instrukcja wykonania karmnika.

Słoneczne dzień dobry. Dziś  (22.02.) w Akadami Plastyki – królik i marchewka…

Pomyśleliśmy, że rok obfituje w ważne dla nas i naszych najbliższych – krewnych, przyjaciół, kolegów – chwile. Czasami chcemy, mamy ochotę, z jakiejś ważnej okazji wręczyć komuś drobny upominek. Coś słodkiego zawsze cieszy się dużym powodzeniem . Ale wręczyć torbę cukierków, czekoladę itp. to chyba zbyt proste. Osobie obdarowywanej będzie miło, gdy otrzyma także coś co stworzyliśmy z myślą o niej. Będzie zaskoczona gdy słodycze skrywać będzie brzuszek królika lub marchewka…

Dziś zrobimy właśnie takie opakowania.

Potrzebne będą: do wykonania królika – fioletowy i biały papier, trochę włóczki, do wykonania marchewki – papier pomarańczowy i zielony oraz włóczka. Do wykonania obu prac – nożyczki, ołówek, pisak, klej i zszywacz (ten ostatni niekoniecznie, jego rolę doskonale wypełni klej). Z papieru fioletowego i pomarańczowego tworzymy dwie tuby. Do pomarańczowej z jednej strony przyklejamy nać marchewki, którą stworzymy z zielonego papieru (pasek papieru nacinamy co pół centymetra, a końcówki zakręcamy/zawijamy nożyczkami). Królik otrzymuje uszy i skoki z dwóch warstw papieru – filetowego i białego. Uszy królika – podobnie jak nać – przyklejamy odpowiednio do tuby fioletowej. Do obu zaklejonych z jednej strony tub wkładamy słodycze (zmieści się niewiele, ale przecież nie o ilość chodzi). Gdy słodycze znajdą się w środku zaklejamy dokładnie pozostałe końce tuby. Sklejamy tak aby końcówki tub układały się w krzyż. Królikowi przyklejamy jeszcze – skoki i wąsy, rysujemy oczy, marchewce – kokardę, oczy i nosek.

Mamy nadzieję, że nasze prace, w które włożyliśmy serce przyniosą komuś niespodziankę, przyjemność, słodycz.

Oczywiście ze słodyczami nie przesadzamy. Pamiętamy o umyciu zębów… i drobnym spacerze lub innej aktywności po ich zjedzeniu.

Dzień dobry… Akademia Plastyki dziś (04.03.) z kwiatem dla kobiet. Święto zbliża się wielkimi krokami – warto już teraz się przygotować i sprawić radość: mamie, babci, generalnie naszym siostrom…

Do zrobienia tulipana potrzebne będą: papier [zielony oraz… i tu Wy wybieracie (pomyślcie w którym kolorze zakochana jest obdarowywana)], ołówek, cyrkiel (jeżeli nie posiadacie to – kubek, mały talerzyk), klej, linijka (ta też nie jest konieczna – zaginamy papier i przecinamy w miejscy zagięcia), oczywiście nożyczki. Z zielonego papieru wycinamy dwa paski, składamy na pół i jeszcze raz na pół (jedną z połówek nacinamy wzdłuż zgięcia, ale nie do końca i tworzymy liście – ścinamy końcówki). Drugą połowę papieru (mówimy o dwóch paskach) sklejamy na górze – powstała łodyga i liście. Kwiaty to nic trudnego – wycinamy dwa koła, w nich dwa małe trójkąty i przylepami na górze łodygi. Kwiat gotowy. Oplatamy go miłością, tkliwością, szacunkiem i wręczamy…

Dziś także element biblioterapii – „Dziewczynki latają wysoko” Raquel Diaz Reguery. (Ta książka pojawiła się już drzewiej w naszych poleceniach … ale tej książki nigdy za dużo!!!)

Są trzy, ale mogłoby ich być dziesięć, albo tysiąc,

albo wszystkie dziewczynki na Ziemi.

Amelia, Helena i Martyna mają wielkie marzenia, ale pan NIE-UDA-CI-SIĘ podrzuca im do kieszeni duże i małe kamyczki (tak, tak małe kamyczki też są niebezpieczne), by nie mogły oderwać się od ziemi”.

To książka dla każdej dziewczynki, której życie zatruwają „NIE-UDA-CI-SIĘ”, ale także dla tych dziewczynek, które przyłączają się czasami, być może bezwiednie, do bandy.

Nie… to książka dla wszystkich… aby zrozumieli, że każdy może zostać astronautką/tą. Że jesteśmy równi – ani nie lepsi, ani nie gorsi… I to my wyznaczamy sobie granicę, nikt inny.

Tak, od razu odpowiadamy – wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywdzenie innej osoby!

Dzień dobry w Akademii Plastyki. Dziś szybka pomoc dla tych, którzy zapomnieli lub… nie wnikamy.

8 marca Dzień Kobiet… skarbonka i głowa pusta… a przecież chcemy kogoś bliskiego obdarować, udowodnić, że kochamy.

Proponujemy – choć już w tamtym tygodniu poddaliśmy pomysł – zrobić kwiat z tego co zapewne znajduje się w Waszej wyprawce szkolnej.

Potrzebne będą: papier zielony, żółty i biały, nożyczki, klej, pisak, ołówek.

Zielony papier zwijamy w rulon, wycinamy liść i sklejamy razem oba elementy. Z złotego papieru wycinamy kwiat tulipana, przyklejamy do niego oczy (z białego papieru), na środku przecinamy i w stworzoną szczelinę wkładamy łodygę. Stabilizujemy klejem. Gotowe. Szybko, a ładnie.

No i udowodniliśmy sobie, że Chcieć-To-Móc.

Pamiętajcie o dodaniu uśmiechu i gorącego uścisku!

Akademia Plastyki – Dzień dobry (15.03).

Jesteśmy w Roku Lemowskim i dzisiejsza praca nawiązywać będzie do autora „Bajek robotów”…Tak, tak, zrobimy dziś robota…Potrzebne będą: arkusz niebieskiego papieru (możecie wybrać inny kolor), niewielki kawałek papieru białego, nożyczki, klej, pisak, taśma samoprzylepna, patyczki do szaszłyków (my użyliśmy nieszczęsnych słomek, ale jak wcześniej mówiliśmy – przestaniemy używać gdy skończą się poczynione kiedyś zapasy). Kartkę niebieskiego papieru przecinamy na pół. Jedną z części składamy na pół – powstałe w ten sposób skrzydła składamy do środka (czyli papier składamy na cztery równe części). Papier ponownie rozkładamy i przecinamy co 1/2 cm wzdłuż całej kartki (od miejsca pierwszego złożenia do drugiego). Następnie kartkę sklejamy tak aby powstał trójkątny tunel z dwoma poprzecinanymi bokami. Drugą połowę papieru przycinamy na pół. Pierwszą część składamy tak aby postała pętelka. Wcześniej w górnej części przylepiamy ręce. Następnie do środka powstałej pętli wkładamy wykonany tunel i na stałe przymocowujemy go za pomocą taśmy samoprzylepnej. Z drugiej połowy papieru wykonujemy głowę robota zakończoną antenką, doklejamy – oczy oraz usta z białego papieru. Do końcówek tunelu przylepiany patyczki i robot gotowy…Może spacerować … na naszym filmiku – co prawda nieporadnie ale – to robi.

Dzień dobry (22.03.). Akademia Plastyki bardzo powoli przygotowuje się do świąt Wielkiej Nocy.

Zrobimy dziś kurczaka, który związany jest z symboliką jaja – reprezentuje odradzające się życie (z kurczaka wyrośnie kura, ta zniesie jajko, słowem – krąg życia).

Potrzebne będą: kubek plastikowy (Tak, plastikowy kubek to samo zło… ale pozwólcie, że wykorzystamy, ten który trafił do nas drzewiej, nie wyrzucimy go bezrefleksyjnie. Wy możecie wykorzystać mały słoiczek.), żółta bibuła lub serweta papierowa (od niej też staramy się odchodzić), papier: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony; cyrkiel, pisak, nożyczki.

Wycinamy duże, zielone koło, przyklejamy do niego pazurki kurczaka, później wypełniony żółtą bibułą brzuszek. To oczywiście nie koniec… Do kubka przyklejamy wcześniej wycięte skrzydełka, oczy i dziób. Gotowe!

Na fb znajdziecie zdjęcia z instruktarzem wykonania.

Dzień dobry (29.03.). Kłania się Akademia Plastyki.

Pewnie spodziewacie się, że dziś zrobimy królika, wszak tydzień temu tworzyliśmy kurczaka. Zaskoczymy Was…

Dziś drzewa i farby.Tak, tak drzewa to bardzo ważna sprawa…

Przygotujcie: farby, pędzel, czarną kartkę papieru, nożyczki, folię bąbelkową (nie, nie zaopatrzyliśmy się w nią aby stworzyć dzisiejszą pracę, przybyła do nas w paczce – tak jak Wy życzymy sobie innych wypełniaczy), patyczek do uszu (ten niekoniecznie, to także pozostałość po dawnych czasach – w jego roli dobrze sprawdzi się pędzel lub inny patyczek).

Z folii bąbelkowej wycinamy koła. Na stronę z bąbelkami nanosimy kolorową farbę i odciskamy na czarnej kartce, w kolorowe konary drzew wprowadzany za pomocą patyczka lub pędzla farbę białą. Farba biała potrzebna będzie także do namalowania pni. Jeżeli namalujemy na pniu delikatne czarne paski to wyczarujemy brzozę ( Dlaczego kora brzozy ma paski? Otóż, kora drzewa jest tak ścisła, że staje się nieprzepuszczalna nie tylko dla wody ale i gazów. Pień „oddycha” właśnie dzięki tym paseczkom. To takie wentylatory, które zimą szczelnie się zamykają i dlatego mróz brzozie niestraszny.)

Drzewa gotowe, praca przebiegła bardzo szybko…ale pamiętajcie, że w lesie, ale nie tylko, drzewa nie wyrastają jak grzyby po deszczu – szybko i spektakularnie, aby cieszyć nas swoim cieniem podczas upalnego lata, potrzebują do tego kilku, kilkunastu, kilkudziesięcioleciu lat.

Zdjęcia z fb przedstwiajace instruktaż wykonania obrazu

Akademia Plastyki (06.04.). Pozostajemy wśród farb…

Dziś namalujemy, nie używając pędzla, kwiaty.

Potrzebne będą: farby, pędzel (choć jak mówiliśmy – niekoniecznie), plastikowy pojemnik (może być – talerz, kawałek tektury), woda (nie za dużo), włóczka, papier (my użyliśmy czarnej karty, ale może wystąpić biała lub w innym kolorze).

Do plastikowego pojemnika wlewamy farbę w wybranym przez Was kolorze, wkładamy do niej kawałek włóczki i namaczamy. Mokrą, pokrytą farbą włóczkę układamy (bardzo delikatnie) w krzywą (jak na załączonej fotografii) i bardzo zdecydowanym ruchem ściągamy z karty. Powstał pierwszy kwiat. Podobnie postępujemy z kolejnym i kolejnym – tym razem pokrytym innym kolorem – fragmentem włóczki. Na koniec, możecie – pędzlem – namalować liście.

Praca gotowa.

Zdjęcia przedstawiające namalowane kwiaty

Dzień dobry – Akademia Plastyki (12.04.). Zanim przejdziemy do pracy kilka ciekawostek o bohaterze dzisiejszych zajęć – kameleonie.

Najstarszy gatunek pojawił się ponad 100 milionów lat temu. Na świecie występuje, aż 200 gatunków tych jaszczurek. W przeciwieństwie do innych gadów, kameleony nie posiadają trucizny i zębów jadowych. Nie słyszą – reagują jednak na drgania. Potrafią zmienić kolor, gdy zmienia się ich nastrój oraz stan fizyczny, lub podczas komunikacji z innymi jaszczurkami. Ogon kameleonów jest długi i bardzo przydatny – służy do zachowania pozycji – potrafią owinąć nim przedmiot. Choć z żabami nie mają nic wspólnego, tak samo jak one wykorzystują swój długi – zbliżony do długości ciała – język do polowania. Język kameleonów wykonuje ruch w ciągu zaledwie jednej sekundy. (Trudno udowodnić kameleonowi, że wystawił język –  nie próbujcie go naśladować). Żywią się owadami, pająkami, owocami i warzywami. Nie szukają jednak pożywienia lecz czekają, aż ono samo do nich przyjdzie. Potrafią wytrzymać w bezruchu kilka godzin.

Kameleony są bardzo wrażliwe na temperaturę – w niskiej ich skóra szarzeje; gdy ma wystarczająco ciepło – ich kolor jest intensywny. Najmniejszy gad – Brokesia Micra – osiąga około 2, 5 cm, największy – Kameleon olbrzymi – około 100 cm.

Oczy gadów są niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Dzięki tej umiejętności, kameleony mogą obserwować otoczenie bez obracania głowy.

Naturalnym środowiskiem kameleonów jest Madagaskar oraz Afryka.

A teraz do dzieła…

Przygotujcie: papier (zielony, biały i czerwony), plastikową słomkę (to dzięki niej i Waszym silnym płucom, kameleon będzie pokazywał język, możecie zrobić papierową), cyrkiel, nożyczki, klej, pisak.

Z zielonego papieru wycinacie dwa – o zróżnicowanej wielkości – koła, z białego oczy, z czerwonego język. Większe zielone koło składacie na pół, nakładacie klej, do środka wkładacie plastikową rurkę, na końcu której umieszczacie czerwony papier – wszystko razem sklejacie. Z mniejszego, zielonego koła wycinacie spiralę i doklejacie do stworzonego wcześniej grzbietu – powstanie ogon. Na grzbiecie umieszczacie oczywiście oczy i pisakiem rysujecie wymyślony przez Was wzór. Czerwony język kameleona zwijacie w rulon – gdy wpuścicie do rurki powietrze, powinien się rozwinąć.

Gotowe. Miłej zabawy.

Fotograficzny instruktaż wykonania kameleona na fb

Akademia Plastyki (19.04.). Dziś zrobimy drzewa marzeń i planów.

(Może, ktoś uważa, że takie drzewa powinny powstać w styczniu, wiecie – Nowy Rok. My jednak uważamy, że najlepszy czas to początek, pobudzającej nas do życia wiosny).

Potrzebne będą: kolorowy papier, nożyczki, klej, pisak. Oczywiście Wasze drzewa mogą wyglądać inaczej… my wycięliśmy okienka, które przymocowaliśmy do kart za pomocą kleju, a pisakiem dorysowaliśmy konary drzewa (kolejność może być odwrotna).

Na jednym drzewie (do okienka) wpiszcie swoje marzenia (skryte pragnienia, coś, co nas mobilizuje do aktywności i sprawia, że zaczynamy działać w określonym kierunku) – te najmniejsze i te w których spełnienie jeszcze nie wierzycie; na drugim wpiszcie plany (coś co zamierzamy zrobić, coś co chcemy realizować) – te dotyczące Waszego życia – szkoły, domu, zainteresowań…

Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie potrafi pisać może marzenia i plany narysować/namalować.

Teraz drzewa będą mobilizować Was do działania… w przyszłości staną się wspomnieniem, małym archiwum Waszych obecnych pragnień, które mamy nadzieję zastaną zrealizowane – czego Wam serdecznie życzymy.

Fotograficzny instruktaż wykonania drzew na fb

Akademia Plastyki  (26.04.) – kolejne spotkanie z papierem i nożyczkami. Potrzebne będą: papierowe talerze, pisaki: czarny i czerwony (ale używać możecie też innych kolorów); nożyczki.
Z papierowego talerza wycinamy głowę. Pisakami nadajemy twarzy rysy, fryzurze kształt. Twarze mogą mieć kilka odsłon (poobserwujcie siebie, otoczenie – twarzą można wiele wyrazić!), fryzury także. Dobrej zabawy.
Przed nami Dzień Morza (20.05.),
dlatego też w naszej Akademii Plastyki gości żaglówka. Dziś pobawimy się origami z koła. Potrzebne będą: biała karta papieru (tło), kolorowy papier (niebieski, żółty – fale morskie, słońce; i inne kolory – jak będzie wyglądać żaglówka zależy od Was.), klej, cyrkiel. Wycinamy koła, które po złożeniu naklejamy na kartkę – jak na załączonym obrazku. Gdyby nad Waszym morzem krążyły mewy to potrzebny będzie jeszcze pisak.
Do dzieła.

Jeszcze raz – w Akademii Plastyki (17.05.) – zagości origami z koła.

Potrzebne będą: kolorowy papier, cyrkiel, pisak i klej, który uciekł nam z kadru.

Z zielonego papieru wycinamy duże koło – koronę drzewa, z koloru – niebieskiego i różowego wycinamy dwa mniejsze koła – ptaki, z żółtego – dzioby i pazurki ptaków, z brązowego – pień i gałęzie drzewa.

Ptaki tworzymy nacinając promienie dwóch mniejszych kół. Zaginamy je w odpowiednim miejscu, tak aby skrzydła stanowiły z 1/4 koła. Delikatnie je nacinamy, aby nasz ptak pozyskał pióra. Do tak przyciętych kół przyklejamy dzioby i pazurki, a następnie umieszczamy ptaki na przygotowanym wcześniej drzewie. Możemy dorysować – na drzewie – pisakiem owoce (może Wasze ulubione). Powiedzmy, że na tym, które widzicie rosną jabłka.

Fotograficzny instruktaż jak zrobić dziewo z ptakami z origami z koła na fb

Zbliża się najpiękniejszy Dzień w roku…

Pocałunkom i uściskom nie będzie końca, ale byłoby miło gdyby nasze Mamy otrzymały coś, co zrobiliśmy z myślą o nich. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się kwiaty (pewnie powiecie, że to nic prostszego, nie musimy niczego robić – idziemy do kwiaciarni. Czasami jednak nie pozwala na to ekonomia). Co wtedy? … Rozwiązanie jest proste (choć nie do końca ekologiczne).

Potrzebne będą: zielona kartka papieru, niewielki kawałek papieru żółtego, patyczek do szaszłyków (choć ten niekoniecznie, ale ułatwia pracę), płatek kosmetyczny (już mówiliśmy, że to nie do końca ekologiczne, bo preferujemy wielorazowe), klej, nożyczki.

Zieloną kartkę papieru zwijamy w rulon (kartkę nawijamy na patyczek po skosie), wycinamy liście (nasze przypominają trochę uszy królika). Na jednym z końców rulonu, przyklejany wycięty wcześniej żółty, niewielki trójkąt, a następnie płatek kosmetyczny (jak na załączonej fotografii). Doklejamy do łodygi liście, i kwiat – Cantedeskia, kalijka, kalia – gotowy (kalia symbolizuje: delikatność, subtelność, czystość, piękno i podobnie jak róża – elegancję).

Uwaga! 25 i 26 maja, będziecie mogli zrobić kalię podczas wizyty w bibliotece… przygotowaliśmy dla Was materiały. Zapraszamy!!!

Akademia Plastyki zafiksowała się na papierze i wakacyjnych tematach. Wracamy nad morze. Może w tym roku, ktoś z Was znajdzie list w butelce…

Dziś zabawimy się w modelarzy i w butelce umieścimy – żaglówkę.

Jak to zrobić? Nic prostszego. Potrzebne będą: kolorowy papier, biała kartka papieru, klej, nożyczki, pisak.

Na białej kartce rysujemy butelkę…a w nie tworzymy morski klimat: wodę i płonącą żaglówkę… Potrzebne elementy wycinamy z papieru i przyklejamy do kartki, elementem trójwymiarowym będzie – żagiel (kwadratowy, niewielki kawałek papieru zaginamy z dwóch stron, smarujemy klejem i przyklejamy w miejscu zagięcia). Ahoj przygodo…

Fotograficzny instruktaż jak zrobić z papieru okręt w butelce  na fb

Dziś w Akademii Plastyki gości astronauta. To praca dla tych wszystkich, którzy marzą o lotach kosmicznych… (zauważcie, że wybraliśmy opcję – marzenie, a nie konieczność)

Do wykonania skafandra kosmicznego potrzebne będą: papier biały, beżowy lub różowy, papierowy talerz, pisak czarny i czerwony, linijka, klej i nożyczki.

W talerzu (hełmie) wycinany otwór, podklejamy go beżową lub różową kartką papieru. W otworze malujemy twarz astronauty. Do talerza przyklejamy górny tors, a do niego ręce i nogi (cztery paski papieru, które wcześniej złożyliśmy w harmonijkę). Na końcu skafander wyposażamy w owalne rękawice i buty.

Dobrej zabawy!

Lato… lato…

Co w Akademii Plastyki?

Lody, które pomagają przetrwać upały…

Potrzebne będą: kolorowy papier (może być też papier brokatowy, ale niekoniecznie), tektura, ołówek, klej, nożyczki, plastelina (ale niekoniecznie)…

Wycinamy: kształt loda, polewy, posypki oraz patyk (chyba, że w domu został po skonsumowanym lodzie na patyku).

Wszystko przyklejamy jak na załączonym zdjęciu i gotowe. Możecie jeszcze użyć plasteliny i wzbogacić posypkę…

Fotograficzny instruktaż jak zrobić loda z papieru – na fb

W Akademii Plastyki… drzewo owocowe… jabłoń.

Jak zrobić?

Potrzebne będą: papier zielony, brązowy i czerwony; nożyczki, klej, pisak.

Kartkę zielonego papieru A4 dzielimy na pół i przecinamy, jedną z połówek dzielimy jeszcze na dwie części i z tych tworzymy harmonijki… Z brązowego papiery tworzymy pień drzewa do którego – jak na załączonym zdjęciu – przyklejamy konary. Z czerwonego papieru wycinamy owoce (u nas czerwone dorodne jabłka) i przyklejamy.

Gotowe. Oczywiście możecie stworzyć też gruszę, śliwę…

Fotograficzny instruktaż jak zrobić drzewo owocowe z papieru – na fb

Dzięki poceniu się regulujemy ciepłotę organizmu. Parujący z powierzchni ciała pot odbiera skórze ciepło. Ten system chłodzenia działa pod warun­kiem, że uzupełniamy utracone płyny. Co pić w gorące dni? Odpowiedź wydaje się oczywista – zimne napoje, najlepiej z dodatkiem lodu. Niestety, w ten sposób poczujemy tylko chwilową ulgę i wcale się nie ochłodzimy.

W krajach arabskich w upały pije się gorącą słodką herbatę z dodatkiem świeżej mięty. Receptory na języku wykrywają wyższą temperaturę i w ten sposób organizm otrzymuje sygnał, że lepiej zacząć się pocić, by pozbyć się niepotrzebnego ciepła. To prosty i skuteczny mechanizm, powszechnie wykorzystywany w Egipcie, Tunezji, Iranie, Maroku, ale też w Rosji czy Kazachstanie. Ale uwaga! Sztuczka ta działa tylko w suchym klimacie. Tam gdzie powietrze jest wilgotne, pocimy się naturalnie. Aby jednak chłodze­nie było skuteczne, trzeba nieustannie dostarczać organizmowi płyny – pić więcej, niż podpowiada pragnienie. Pot rozprowadzony po skórze n chłodzi nasze ciało najlepiej, dlatego nie należy go ścierać. Ten sam efekt jak gorąca herbata wywołuje pikantne jedzenie.

Nie bez przyczyny najwięcej chili spożywa się w najgorętszych krajach. Po pierwsze ostre przyprawy świetnie konserwują żyw­ność, która szybko psuje się w upale. Po drugie zawarta w chili kapsaicyna podrażnia receptory bólowe, te same, które reagują na wysoką temperaturę w herbacie. Organizm, by wyrównać temperaturę, zaczyna się pocić, co pomaga w ochłodzeniu.

Do sedna…

Dziś w Akademii Plastyki – kubek (praca z papieru).

Potrzebne będą: kolorowy papier, klej, nożyczki, pisak.

Wycinamy z kolorowego papieru prostokąt, zaginamy jego krótsze boki, na zagięte powierzchnie nanosimy klej i przyklejamy do kartki A4. Z wąskiego paska papieru tworzymy ucho do kubka i także naklejamy – tym razem do naniesionego wcześniej na kartkę kubka… Kubek możecie ozdobić jak my – kolorowymi kropkami, oczami i uśmiechem, ale wzór może być inny – to zależy od Waszej wyobraźni. Dorysowujemy unoszącą się nad kubkiem parę i gotowe…

Upalne lato…

Akademia Plastyki zaprasza na lody…

Potrzebne będą: kolorowy papier, tektura, płatki kosmetyczne, linijka, ołówek, nożyczki, pisak, farby, woda, pinceta/pędzel.

Z tektury wycinamy trójkąt (tworzyć będzie wafel), który przyklejamy do kolorowej kartki. U góry, nad różkiem, przyklejamy trzy płatki kosmetyczne, na które nanosimy odrobinę farby, a następnie jeżeli nie mamy pincety, to używamy pędzla i płatki nasączamy wodą.

Nasze gałki lodów to – truskawka, pomarańcza i kiwi… wyglądają smakowicie. Jesteśmy ciekawi smaków, które Wy stworzycie…

Fotograficzny instruktaż jak zrobić lody z płatków kosmetycznych – na fb

Akademia Plastyki…

Czy można malować bibułą?

Owszem! Potrzebne będą: biały papier, kolorowa bibuła, nożyczki, czarny flamaster, woda w butelce ze zraszaczem.

Co robimy?

Na białej kartce układamy kolorowe kawałki bibuły (jeżeli chcemy osiągnąć bardziej intensywny kolor to papier układamy w kilku warszawach) i zraszamy je wodą. Odczekujemy chwilę, zdejmujemy mokre skrawki, papier pozostawiamy do wyschnięcia. Na suchą, kolorową kartkę czarnym flamastrem nanosimy naszą historię…

Gotowe. Miłej zabawy!

Fotograficzny instruktaż jak malować bibułą – na fb

W Akademii Plastyki serce z włóczki (02.08.).

Potrzebne będą: włóczka, nożyczki, tektura, ołówek.

Co robimy?

Z tektury wycinamy serce, na które nawijamy włóczkę. Nic prostszego prawda? Bardzo relaksujące zajęcie i prosty sposób na prezent/ozdobę.

Fotograficzny instruktaż jak zrobić serce z włóczki – na fb

Kategoria: Aktualności

 
26 kwietnia 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Białość" przedstawia zmieniające się w czarną powierzchnię czarno-białe pasy.  Okładka książki "Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy!" przedstawia jesienne drzewo.  Okładka książki "Morderstwo w zimowy dzień" przedstawia molo w nocy.  Okładka książki "Szkieletnicy", przedstawia ilustrację wydostających się z ziemi szkieletów.  Okładka książki "Ten Bryll ma styl" zilustrowana zdjęciem Brylla. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Pociąg relacji „Pisarz

            Miło nam poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status