Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

W sprawie Naszego Bytu

4 stycznia 2021 Autor: Anna Pietruszka

“W sprawie naszego bytu – feministki początku XX wieku” – nowa kolekcja na wolnych lekturach

Szanowni Państwo,

Wolne Lektury do ostatnich dni roku pracują, aby dostarczać nowe teksty swoim czytelnikom i czytelniczkom. Od dziś zasoby biblioteki wzbogaciły się o 12 tekstów napisanych przez działaczki feministyczne sprzed lat. Kolekcja „W sprawie naszego bytu – feministki początku XX wieku” [1] skupia się wokół postaci Justyny Budzińskiej-Tylickiej oraz innych kobiet, które walczyły o równouprawnienie już 100 lat temu. Kwestie poruszane przez działaczki dotyczyły różnych dziedzin życia – od polityki po rodzinę. Jako że walka o prawa kobiet trwa, różne tematy są szeroko dyskutowane po dziś dzień. Nierzadko w dyskusjach pojawiają się odwołania do postaw kobiet, które wywalczyły sobie m. in. prawa wyborcze przed laty. Dziś to właśnie ich głosy chcemy przypomnieć. Wierzymy, że teksty te mają bezcenną wartość historyczną, są materiałem źródłowym nie tylko dla specjalistek i specjalistów z dziedziny socjologii, literatury czy pedagogiki, ale także dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką feministyczną.

Na ten moment w kolekcji znajduje się 12 utworów: “W sprawie naszego bytu” i “Świadome macierzyństwo” Justyny Budzińskiej-Tylickiej, “U źródeł kwestii kobiecej” i “Czy kobieta powinna mieć te same prawa co mężczyzna” Kazimiery Bujwidowej, “Prawo wyborcze kobiet” Zofii Daszyńskiej-Golińskiej, “Nasze cele i drogi” i “Wyborcze prawa kobiet” Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, “Co każda matka swojej dorastającej córce powiedzieć powinna” i “Reformy w wychowaniu moralnym” Izabeli Moszczeńskiej-Rzepeckiej, “Kobieta polska w nauce, W walce o równe prawa. Nasze bojownice” i “Z dziejów krzywdy kobiet” Cecylii Walewskiej. Każdy utwór został opatrzony przypisami i motywami, a także uwspółcześniony. Udostępnienie ich na Wolnych Lekturach gwarantuje bezpłatny dostęp do tych artykułów i możliwość czytania ich w najpopularniejszych formatach cyfrowych – PDF, EPUB, MOBI – oraz w aplikacji mobilnej.

Publikacja sfinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Bibliotekę Wolne Lektury prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska www.nowoczesnapolska.org.pl

 

Kategoria: Aktualności

 
17 stycznia 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki Marcina Szczygielskiego "Leo i czerwony automat". Rysunek na okładce przedstawia chłopca w planie średnim, a wokół niego czerwone elementy skomplikowanej maszyny.  Okładka książki Stanisława Łubieńskiego "Książka o śmieciach". Na niebieskiej okładce, tytuł i autora, wpisano w ułożone w pewnym porządku śmieci, które produkują gospodarstwa domowe.  Okładka książki Olgi Ślepowrońskiej "Klimatyczni". Okładka przedstawia sawannę , oraz pracujących pod olbrzymim drzewem ludzi.  Okładka książki Oyvinda Torsetera "Dziura". Beżowa okładka z żółtym grzbietem przedstawia małą dziurę i idącą, zamyślona postać.  Okładka książki Julii Donaldson i Axela Schefflera "Pan Patyk". Okładka przedstawia - na pierwszym planie - biegnącego, uczłowieczonego patyka,. Patyk przebiega miedzy dwoma potężnymi drzewami. Na drugim planie znajdują się choinki i budynki. Wszystko wokół pokryte jest śniegiem. Obok tytułowego Pana Patyka na ilustracji znajdują się obserwujące go: wiewiórka, ryś, lis, zając, dwa ptaki. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Ku pamięci Stanisławy Flesz

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie ...

Fabulae de futuris – ko

Otwarty konkurs literacki „Fabulae de futuris" na opowiadanie w nurcie ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status