Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

WYBRANO MISTRZA ORTOGRAFII POWIATU KOLSKIEGO ‚2012

25 października 2012 Autor: Anna Pietruszka

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole po raz kolejny zorganizowała  konkurs  „Mistrz Ortografii Powiatu Kolskieg0” (XI edycja). Przedsięwzięcie  zaadresowano do uczniów  kl. V-VI szkół podstawowych. Konkurs składał się z dwóch paneli: tekstu do eliminacji błędnych wyrazów, testu sprawdzającego znajomość zasad ortograficznych. Nie obyło się też bez dogrywki.

Uczestnicy konkursu musieli wiedzieć, że: Polski alfabet zawiera 32 litery. Samogłoski są bardzo pracowite – tworzą sylaby. W języku polskim są 23 spółgłoski. Samogłoska i zmiękcza głoskę, która ją poprzedza. Miękkość możemy oznaczyć za pomocą kreseczki nad literą (takie litery nazywamy spółgłoskami miękkimi). Dwuznak rz piszemy, gdy wymienia się na w innych formach tego samego wyrazu lub wyrazach pokrewnych. Literę ó piszemy, gdy wymienia się na: o, e, a. Literę ż piszemy, gdy wymienia się na: g,h,s,z,ź,dz. Dwuznak ch wymienia się na sz. Po spółgłosce s piszemy dwuznak ch.  Literę ą piszemy gdy wymienia się na ę. Om piszemy w rzeczownikach w liczbie mnogiej. Nie piszemy łącznie z przymiotnikami w stopniu równym. Cząstkę by piszemy łącznie z osobowymi formami czasowników.

Musieli wykazać się znajomością pisowni wyrazów (tekst z: Frączek A.: Byk jak byk): „Wpadłam dziś na świetny pomysł:  będę pisać! Pisać książek całe tomy o urwisach, o psach w klapkach i o  mrukach  w mokasynach, będę stukać  na laptopie, więc…? Zaczynam! Był akurat siódmy maj…- wystukałam. A komputer na to : – Aj!  Ale  chała! I do maj mi – a doprawia  przemądrzalec. – Co ty – pytam – tu wyprawiasz?! Przestań szaleć! Ale on klawisze szczerzy, rżąc  wesoło. Ekran mruga, mysz się jeży …Istne zoo! Kto mi powie, co mam robić?  Wierzyć bzdurom? Czy maszynę tłuczkiem obić i  wziąć pióro? Kowboj  w tłumie mknie na pumie, bo na koniu siąść nie umie. My na tarce trzemy  dżemy, bo trzeć chrzanu nie umiemy. Na gałęzi kucnął  ptak. Gałąź na to:  – Kod-ko-dak! Na ogonie pan mi siadł! Ptak się żachnął, korbką machnął, sprawdził, czy ma pełen bak i odjechał. Jak to ptak. Grzegorz Gżegżółko  swoim zwyczajem powtarza   w kółko: – Mi-się-wy-da-je…Wydaje…misie?! Z pluszu? Czy żywe? No cóż, w kryzysie wszystko możliwe… Do  tuzina  łysych kleszczy  żrących  czosnek w  gąszczu  leszczyn! –  łabędź  zaklął sobie szpetnie i bynajmniej nie dyskretnie. Czemu? Bo do parku wpadł pewien słoniowaty drab. Wpadł tu w różowiutkim  dresie i na całe gardło  drze  się: Ej, ty!  Cześć!!! Jak leci!”

W tekście dogrywki znalazły się wyrazy: żbik, trzepak,  czyżyk,  bukszpan,  Pszczyna, piżmak, kątomierz, ważka, obwarzanek, filharmonia, rzadki, hejnał, zdun, hebel, hamulec, chór, holownik, Nowakówna, wahadło, dżudoka, dżip, hydrofor, schludny, hipokryta, odwilż, okruch, małż, chuligan, hiperbola, oranżeria.

Komisja Sprawdzająca powołana przez Organizatora konkursu wyłoniła spośród 14 uczestników  (z:  Szkół Podstawowych:  nr 1, nr 3, nr 4, nr 5 w Kole; Karszewie; Osieku Wielkim; Zespołu Szkół nr 1 w Kole)  3 laureatów:

I miejsce

Jakub Sychowiec, kl. VI a, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

II miejsce

Kinga Malec, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kole

III miejsce

Oliwia Bilińska, kl. VI a, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

 

 

Kategoria: Aktualności

 
8 sierpnia 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Agnieszka Frączek "Nibybór"  "Powiedz to w mig"  Książka Eve Ainsworth "Strata. Gdy świat się kończy"  Okładka książki Michała Skibińskiego i Ali Bankroft "Widziałem pięknego dzięcioła"  Okładka książki Maureen Johnson "Nieodgadniony" 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Rok, w którym nauczyłam si

Autor: Lauren Wolk Tytuł: Rok, w którym nauczyłam się kłamać Wydawca: Dwie ...

14 sierpnia br. – bibli

Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że 14 sierpnia br. (piątek) biblioteka będzie nieczynna! Za ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status