Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Ku pamięci Stanisławy Fleszarowej-Muskat

3 października 2012 Autor: Anna Pietruszka

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie Fleszarowej –Muskat. Tym razem inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Przed tablicą znajdującą się na ścianie budynku  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Mikołaja –  w  którym drzewiej mieściła się Szkoła Realna,  w której  Stanisława Fleszarowa-Muskat z Krzyckich  pobierała naukę w Gimnazjum Towarzystwa „Oświata”  w latach 1927-1936 –  złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz  SPMK nad Wartą.

Ceremonię prowadziła i postać pisarki przypomniała  dyrektor PiMBP  Aleksandra Kowalska.

„Stanisława Fleszarowa–Muskat przyszła na świat w rodzinie nauczyciela,  kierownika szkoły, a później burmistrza Koła,  Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów (z pochodzenia Ormianki). Wychowywała się i początkowe wykształcenie odebrała w naszym mieście. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa „Oświata”. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach  „Gazety Kolskiej”. W 1936 rozpoczęła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, które przerwał wybuch II wojny światowej.   W czasie okupacji została wywieziona na roboty do Niemiec. Podczas  urlopu wyjechała do Lwowa i na roboty nie powróciła. Tam poślubiła prawnika Jerzego Fleszara. Udało jej się uzyskać zwolnienie z dalszej pracy w Niemczech i zaczęła pracować w urzędzie we Lwowie. Na początku  1944 przeniosła się do Częstochowy, gdzie pracowała jako urzędniczka. W   1945 wyjechała do Gdyni, a następnie zamieszkała w Sopocie.      W 1952 rozwiodła się z Jerzym Fleszarem. Pięć lat później poślubiła Tadeusza Muskata. Na Wybrzeżu zajęła się pracą zawodową w instytucjach kulturalnych oraz pisarską. Była dziennikarką „Dziennika Bałtyckiego”, następnie inspektorem kulturalno-oświatowym Czytelnika, kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże oraz  Estrady.

Zmarła   1  października    1989    roku   w   Sopocie   i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym.

Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat – podobnie jak jeż życiorys –  jest bardzo bogaty  i różnorodny. To 30 tytułów literackich oraz niezliczone  felietony drukowane cotygodniowo – przez 12 lat –  w „Głosie Wybrzeża”, wiersze, dramaty, scenariusze i libretta. To także  niedokończona  powieść kryminalna „ Nie ma już Ann Andrews”.

Młodość spędzoną w Kole pisarka  uwieczniła w powieści „Powrót do miejsc nieobecnych” oraz utworze „Czarny warkocz”.”

Lokalna społeczność zaznaczyła związek pisarki z Kołem. Na osiedlu Płaszczyzna ponad 400-metrową ulicę XXXV-lecia PRL przemianowano na ul. Stanisławy Fleszarowej-Muskat.   Gimnazjum nr 1 przyjęło ją za patronkę. Szkoła otrzymała sztandar i umieszczono wewnątrz budynku okolicznościową tablicę i portret.

Kategoria: Aktualności

 
31 lipca 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

30 lipca – Światowy Dz

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status