Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Narodowe Czytanie 2017

5 września 2017 Autor: Anna Pietruszka

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole oraz  Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych  w Kole już po raz kolejny włączyli się w „Narodowe Czytanie”. W tym roku wydarzenie współorganizowali: Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu oraz Miejski Dom Kultury w Kole.

Akcja, która jest organizowana  przez Prezydenta RP od 2012 r. ma  na celu popularyzację  fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promocję kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Lekturą na Narodowe Czytanie 2017 zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda ogłosił tytuł zwycięskiego dzieła podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

(…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał  w swoim życiu „Wesele” – tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał Prezydent RP.

Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne „kolskie” Narodowe Czytanie przeniesiono z Parku Miejskiego  im. Stanisława Moniuszki do hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W programie wydarzenia  – nad którym patronat honorowy objęli: Burmistrz Miasta Koła oraz Starosta Kolski –  znalazło się: wspólne czytanie „Wesela” [z podziałem na role czytali:  dyrektorzy i pracownicy jednostek kultury, przedstawiciele wielu organizacji, instytucji i stowarzyszeń, m.in.: Urszula Pękacz – Powiatowy Rzecznik Konsumenta,  Radomir Piorun – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole; dyrektorzy (Michał Perzyński – wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Kole), nauczyciele i uczniowie szkół średnich i podstawowych z terenu miasta i powiatu kolskiego (Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole  oraz ZSRCKU w Kościelcu)]; składanie pamiątkowego stempla na przyniesionym egzemplarzu „Wesela”; wystawa książek; loteria; atrakcje dla dzieci i dorosłych m.in.: kilka odsłon tanecznych w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec”, działającego przy ZSRCKU w Kościelcu; konkurs wiedzy o dramacie; regionalne przysmaki; tworzenie pod okiem Pani Teresy Brzoski ozdób z bibuły.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali: e-kolo.pl, okrągłemiasto.pl, kurierkolski.pl,  Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole, Przegląd Kolski.

Kategoria: Aktualności

 
4 czerwca 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Jak widzicie Walc nr 2 Dmitri

Przypominamy! W tym roku obchodzimy 45. rocznicę śmierci Dmitrija Szostakowicza. ...

Piotr Witoń czyta Pana Pierd

Zapraszamy na spotkania z aktorem Piotrem Witoniem. Czyta dla Was ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status