Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

…rozrzynały stopy skorupy szczeżui…

23 lutego 2017 Autor: Anna Pietruszka

„W Wisłoku rozrzynały stopy skorupy szczeżui. Żółtodziób, domokrążca, Cygan czy aptekarzostwo, znani z ekstrawagancji, wchodzili w nurt obunóż bardzo ostrożnie, choć nawet cherlaka świerzbiło, by zanurzyć ciało w przecudnej strudze. Na brzegu lśniły kwiatostany kłokoczki, spomiędzy krzaków wychynął chimeryczny bukszpan, niżej hoża hortensja, a ocieniał je dwóchsetletni dąb.

Z bliska na brzegu można było dostrzec czupiradło, jakąś chimerę. Niewielu krośnian wiedziało, czym jest ten długoszyi i długouchy stwór.

Wśród tych wszystkich rodzajowych pejzaży przez Krosno przelewa się fala turystów. Zwracają się o sprolongowanie pobytu do Zenobii, w której durzy się niby – Polak, niby – malarz z Westfalii, ale może to być Serbołużyczanin. Prawi jej dusery ten sfrancuziały donżuański typ, który miał czelność pytać o jej dessous.

Przestrzeń tu malownicza, godna pędzla Grottgera, w której mieści się trzeciorzędowy pejzaż, a w tle batalion żuawów. Boy-Żeleński i cała bohema, ta wolno praktykująca społeczność, także byłaby tego mniemania. U góry tej panoramy ów wolno stojący niby-barok to krośnieńska fara. A te zielone nibyliście, jak powiedziałaby biolożka, co tak się na wietrze chwierutają, to różowa magnolia. Pod nią hasają dwa czarno-białe szczenięta.

A że nie można sprzeniewierzać się swemu miastu, pożądane jest zdwoić straże również w obronie tych po części jego mieszkańców, naszych braci mniejszych, powiedziawszy po franciszkańsku. Niechże i one zaważą na witrażowym wizerunku Krosna, bo dobre serduszka nadwisłoczańskich Podkarpacian ani ich szczuć, ani zelżyć sczerstwiałym chlebem nie pozwolą. Nie na darmo szukał tu ostoi Jan Duklan, druh istot ludzkich i zwierzęcych.”

Autorem dyktanda zorganizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest Jan Tulik, poeta, prozaik, eseista z Krosna.

Gwoli przypomnienia:

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego. Został ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmi: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6. do 7. tysięcy. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców, co do klasyfikacji niektórych języków jako odrębnych. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej. Według Wikipedii, najwięcej ludzi – ponad miliard 700 milionów – posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.

Do ortograficznej potyczki stanęła młodzież z: Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Liceum Ekonomiczno-Administracyjnego w Kole, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Doskonalenia Ustawicznego w Kościelcu, Gimnazjum w Grzegorzewie. Z łamańcami ortograficznymi i językowymi mężnie walczyli także  dorośli mieszkańcy Czołowa i Koła.

Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Koła i powiatu kolskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią.

Laureatkami dyktanda, które oceniały Panie: Henryka Jurkiewicz – polonistka, Marzena Franiak i Sławomira Królak – pracownice PiMBP w Kole,  zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego  w Kole:

I miejsce –  Weronika Ziętala

II miejsce – Zofia Walczak

III miejsce –  Maria Wiśniewska 

Oczekując na decyzję Jury uczestnicy spotkania bawili się gwarą poznańską i  nie tylko.

Organizatorzy dziękują bardzo gorąco za dobre przyjęcie Bursie Szkolnej w Kole.

 

DSC03940DSC03945DSC03959DSC03942DSC03950DSC03957DSC03937DSC03938DSC03943DSC03947DSC03952DSC03953DSC03954DSC03955DSC03967DSC03971DSC03972DSC03974

Kategoria: Aktualności
26 sierpnia 2019
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • NASBI
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Spotkanie z Krystyną Świerk

DYREKTOR POWIATOWEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KOLE ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...