Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Warsztaty tworzenia komiksów

28 maja 2012 Autor: Anna Pietruszka

„Zbigniew Kasprzak to polski rysownik komiksów. Od początku lat 90. XX w. mieszka w Belgii, gdzie tworzy pod pseudonimem „Kas„. Jest współautorem serii komiksowych Yans  oraz Halloween Blus, obecnie współpracuje z wydawnictwem Le Lombard. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swój kontakt z komiksem zaczął od wygrania konkursu zorganizowanego przez magazyn „Relax”.

W Polsce tworzył głównie komiksy fantastyczno-naukowe  oraz historyczne, które były publikowane przez wydawnictwo Sport i Turystyka. Jest też autorem rysunków do krótkich komiksów traktujących o słynnych podróżnikach, zawartych w antologiach wydanych przez KAW w latach 80. XX w.

W 1988 r.  Zbigniew Kasprzak został zaproszony wraz z innymi polskimi rysownikami komiksów (m. in. Tadeuszem Baranowskim) na festiwal komiksowy w Sierre, gdzie brali udział w wystawie polskich komiksów. Tam też Grzegorz Rosiński  zaproponował Kasprzakowi przejęcie serii Yans.

Na początku lat 90. XX w.  Kasprzak wyjechał do Brukseli na zaproszenie Rosińskiego, z którym wspólnie narysował piąty album serii Yans zatytułowany Prawo Ardelii. Rosiński w kolejnych latach skupił się na rysowaniu serii Thorgal, a Kasprzak przejął Yansa i przeniósł się na stałe do Belgii. Rysował tę serię aż do albumu 12 Kraina otchłani wydanego w 2000 r., po którym wydawnictwo Le Lombard zawiesiło cykl ze względu na malejące zainteresowanie czytelników.

W 1994 Kasprzak, wraz ze scenarzystą Branem McLeodem, stworzył dwuodcinkową serię Podróżnicy (Les Voyageurs), której akcja toczy się na bezdrożach Kanady w XIX w. Głównymi bohaterami są Indianie i traperzy handlujący skórami. Jak sam twierdzi, rozpoczęcie tej współpracy było spowodowane przesytem science-fiction. Pierwotnie twórcy planowali trzy albumy, jednakże w wyniku presji wydawcy związanej z innymi seriami tworzonymi przez „Kasa” projekt zakończył się na drugim odcinku.

Najnowszy projekt, w który był zaangażowany Zbigniew Kasprzak to Halloween Blues – seria tworzona w latach 2003-2009 liczy 7 albumów, autorem scenariusza jest pochodzący z Belgii Mythic (właśc. Jean-Claude Smit-le-Bénédicte). W Polsce seria ukazała się w formie jednotomowego wydania zbiorczego nakładem Egmont Polska.”

W trudną sztukę tworzenia komiksów Dorota i Zbigniew Kasprzakowie  wprowadzili 10 osobową grupę uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych  w Kole. Warsztaty odbyły się 21 maja 2012 r. w Czytelni PiMBP, opiekę nad młodzieżą sprawowała  Marzena Kułakowska.

Kategoria: Aktualności

 
23 lutego 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Rocznik Kolski nr 12

To już kolejna odsłona Rocznika Kolskiego. Promocja dwunastego numeru  odbyła ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status