Zapraszamy do lektury KRAINY WÓDKI

Tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury zdobył  Mo Yan.

 

 

 

 

Laureat urodził się 17 lutego 1955 r. w chińskiej prowincji Szantung, która słynie z legendarnej jedwabnej tkaniny wykonanej z surowej przędzy. W czasie rewolucji kulturalnej pracował w tłoczni oleju jako  robotnik. Potem trafił do komunistycznej Armii Narodowo-Wyzwoleńczej, a stamtąd na wydział literatury w szkole artystycznej. Wtedy  do jego obowiązków należała  praca ideologiczna z żołnierzami i szerzenie idei maoizmu wśród studentów.

Pierwsze próby pisarskie podjął  w  latach 80. Zrobił wtedy doktorat z twórczości Lu Xuna (klasyk chińskiej literatury ludowej), a jego powieści zaczęły być coraz popularniejsze w Chinach. O istnieniu Mo Yana najwcześniej usłyszeli kinomani,  za sprawą filmu Czerwone sorgo Zhanga Yimou, ekranizacji jednej z jego powieści. Film odniósł niebywały sukces –  w 1988 r. nagrodzono go w Berlinie Złotym Niedźwiedziem. Po tym sukcesie Yan stał się w Chinach niekwestionowanym autorytetem młodych gniewnych, a powieść Kraina wódki z 1992 roku tylko tę pozycję potwierdziła. „Groteskowy ogląd Chin przez pryzmat pełnej butelki jest zakamuflowaną polemiką z nieludzkim ustrojem” – pisał „New York Times” po światowej premierze książki.

Świat o pisarzu usłyszał w 2000 r., gdy Akademia Szwedzka przyznała literackiego Nobla Gao Xingjianowi. Ten, prezentując pisarską panoramę Chin, właśnie Yana  uznał za najwybitniejszego współczesnego chińskiego twórcę.  Niektórzy  twierdzą, że Yan jest chińskim Franzem Kafką (on sam przyznaje się do inspiracji powieściami G.G. Marqueza).
Laureat  Nobla’2012   jest  fabulatorem i stylistą, który z niezwykłym uczuciem opisuje swój kraj i jego mieszkańców. Czasami z przykrymi dlań konsekwencjami. Gdy w 1996 r.  wydał tom Obfite piersi, pełne biodra, literacką retrospektywę półwiecza chińskiej historii, tamtejsza cenzura zaaresztowała powieść i zakazała jej druku.

Powieść Kraina wódki znajduje się w zbiorach PiMBP.  Zapraszamy do lektury.