Stanisławie Fleszarowej-Muskat w 26. rocznicę śmierci

Wspominaliśmy (01.10.) Stanisławę Fleszarową-Muskat…

Urodziła się w rodzinie nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów z pochodzenia Ormianki. Wychowywała się i początkowe wykształcenie odebrała w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach lokalnej Gazety Kolskiej. W roku 1936 rozpoczęła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, które ze względu na wybuch II wojny światowej musiała przerwać.
W czasie wojny została wywieziona na roboty do Niemiec, w czasie urlopu wyjechała do Lwowa i na roboty nie powróciła. We Lwowie poślubiła prawnika Jerzego Fleszara. Udało jej się uzyskać zwolnienie z dalszej pracy w Niemczech i zaczęła pracować w urzędzie we Lwowie. Na początku marca 1944r. przeniosła się do Częstochowy, gdzie pracowała jako urzędniczka. W połowie roku 1945 wyjechała do Gdyni, a następnie zamieszkała w Sopocie. W roku 1952 rozwiodła się z Jerzym Fleszarem i w 1957 poślubiła Tadeusza Muskata.
Na Wybrzeżu zajęła się pracą zawodową w instytucjach kulturalnych oraz pracą pisarską. Dziennikarka Dziennika Bałtyckiego, następnie inspektor kulturalno-oświatowy Czytelnika (1945–1950), kierownik literacki Teatru Wybrzeże (1950–1953), Estrady (1953–1955). Za swój debiut uznawała wydany w 1948r. poemat historyczny „Sen o morskiej potędze”. Zmarła 1 października 1989r. w Sopocie i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym.
Była długoletnią działaczką PZPR i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest bardzo bogaty i różnorodny, zważywszy, że była autorką ponad 700 różnych utworów (w tym tylko niewielka część nie była publikowana).

Za Sławomirą Królak: „Prezentację przybliżającą sylwetkę Stanisławy Fleszarowej-Muskat przedstawiła Sławomira Królak, zebrani mogli obejrzeć również fragmenty zekranizowanych powieści pisarki. Przybyli na spotkanie podzielili się swoimi wspomnieniami, zdjęciami, przemyśleniami na temat twórczości autorki. Wiele ciepłych słów pod adresem bohaterki wieczoru padło z ust pani Ewy Nowak, Teresy Brzoskiej, Katarzyny Wilk, pana Grzegorza Mokrzyckiego. Duże zainteresowanie wzbudził pamiętnik należący do matki Stanisławy Fleszarowej-Muskat – Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów Krzyckiej. Jego ciekawą i burzliwą historię przedstawiła pani Katarzyna Wilk.
Pomimo upływu ponad 20 lat od śmierci pisarki jej życie i twórczość są ciągle pamiętane, co było powodem by spotkać się w gronie Jej wiernych czytelników, aby rozmawiać o fenomenie twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat.”

Wieczó wspomnień o S. Fleszarowej-Muskat, 1.10.15 r (1)Wieczó wspomnień o S. Fleszarowej-Muskat, 1.10.15 r (2)Wieczó wspomnień o S. Fleszarowej-Muskat, 1.10.15 r (3)Wieczó wspomnień o S. Fleszarowej-Muskat, 1.10.15 r (4)(1)Wieczó wspomnień o S. Fleszarowej-Muskat, 1.10.15 r (5)Wieczó wspomnień o S. Fleszarowej-Muskat, 1.10.15 r (6)