Stanisława Fleszarowa-Muskat – 31. rocznica śmierci

Uczestniczyliśmy w obchodach 31. rocznicy śmierci  Stanisławy Fleszarowej- Muskat,  powieściopisarki, poetki, publicystki i dramaturżki, która poświeciła naszemu miastu książki  – „Powrót do miejsc nieobecnych” i „Czarny warkocz”. Złożyliśmy – wespół z  Burmistrzem – Krzysztofem Witkowskim, Sekretarzem Miasta – Moniką Ciesielską, przedstawicielami: rady miasta, powiatu, Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha, Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, kolskich instytucji kultury – kwiaty pod tablicą pamiątkową mieszczącą się na byłym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, przy ul. Mickiewicza 14. W  latach 1927-1936 pisarka w tymże budynku pobierała naukę.

Stanisława Fleszarowa-Muskat przyszła na świat w rodzinie nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów ( z pochodzenia Ormianki) i wychowywała się w Kole.  Jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa „Oświata”. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała  wiersze na łamach „Gazety Kolskiej”. W 1936 r. rozpoczęła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Przerwał je wybuch II wojny światowej.

W kwietniu 1941 r. została wywieziona na roboty do Niemiec. W czasie urlopu wyjechała do Lwowa i na roboty już nie wróciła. Tam poślubiła prawnika Jerzego Fleszara i – po uzyskaniu zwolnienia z dalszej pracy w Niemczech –   pracowała w urzędzie. W marcu 1944 r. przeniosła się do Częstochowy, gdzie pracowała jako urzędniczka. W połowie roku 1945 r. wyjechała do Gdyni, a następnie Sopotu. W 1952 r. rozwiodła się z Jerzym Fleszarem i  – w 1957 r. – poślubiła Tadeusza Muskata.

Na wybrzeżu pracowała w  instytucjach kultury i pisała. Była dziennikarką „Dziennika Bałtyckiego”, inspektorką kulturalno-oświatową „Czytelnika” (1945–1950), kierowniczką literackiego Teatru Wybrzeże (1950–1953), Estrady (1953–1955). Za debiut uznawała wydany w 1948 r. poemat historyczny „Sen o morskiej potędze”.

Zmarła 1 października 1989 r. w Sopocie, spoczęła na cmentarzu komunalnym.

Była autorką ponad 700 różnych utworów (w tym tylko niewielka część nie została publikowana).

Zdjęcie: Kolskiefakty.pl