W pierwszy piątek lutego, w Sali Sesyjnej Ratusza dobyła się promocja „Rocznika Kolskiego Nr 11”.
Z przemówienia Aleksandry Kowalskiej – Dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, współwydawcy periodyku:
„Szanowni Państwo,
Rok 2018 był Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wspaniała okazja, aby dzieje Ojczyzny poznać poprzez mniej znane, lokalne historie.
„Rocznik Kolski” to wydawnictwo, które mówi o naszej przeszłości, a znajomość jej – zwłaszcza tej regionalnej – jest bardzo ważna i stanowi zachętę do budowania wśród mieszkańców tożsamości i poczucia przynależności lokalnej.
Jedenasty numer „Rocznika Kolskiego” wydawanego wspólnie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Dom Kultury, Muzeum Technik Ceramicznych i Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, zawiera wiele różnorodnych opracowań, które mamy nadzieję, zostaną przyjęte z uwagą przez czytelników zainteresowanych dziejami naszego miasta i powiatu.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym we współtworzenie periodyku, gdyż jest on ważnym elementem naszej historii.
Dział „Artykuły i Materiały” otwiera tekst Bartosza Kiełbasy o dwóch mało znanych miejscach historycznych we wschodniej części powiatu kolskiego – miejscu pamięci powstania styczniowego w Marynkach oraz pomniku podpułkownika Józefa Byszewskiego, uczestnika kampanii napoleońskiej i powstania listopadowego w Kłodawie.
Bartosz Kiełbasa – absolwent Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pedagog; regionalista – od 2007 roku członek Towarzystwa Przyjaciół Konina, członek Towarzystwa Przyjaciół Parku im. Fryderyka Chopina oraz Społecznego Komitetu na Rzecz Renowacji Konińskich Nekropolii; dziennikarz – związany z miesięcznikiem regionalnym „Koniniana” (od grudnia 2016 roku redaktor prowadzący dodatku).
W kolejnym tekście, Agnieszka Malińska we współpracy z Krystyną Kowalczyk przybliżają nam prawie 70-letnią historię biblioteki pedagogicznej, zakres jej prac oraz ludzi tam pracujących.
Agnieszka Malińska – mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, nauczyciel dyplomowany. W latach 1984-2015 – kierownik biblioteki pedagogicznej w Kole. Odznaczona – jako pierwsza w sieci bibliotek pedagogicznych regionu konińskiego – medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.
Na uwagę zasługuje tekst Marcina Nowackiego, autora geograficznej ścieżki dydaktycznej w dolinie rzeki Warty w Kole. Zakres merytoryczny projektu łączy historię miejscowości ze środowiskiem geograficznym. Wytyczona trasa obrazuje procesy i zjawiska typowe dla omawianego obszaru, stanowiska łączą teoretyczną wiedzę zdobywaną podczas zajęć szkolnych z praktyką. Dzięki kompleksowemu ujęciu ścieżka aktywizuje wiedzę także z innych dziedzin. Może być inspiracją do prowadzenia zajęć terenowych.
Marcin Nowacki – geograf, absolwent Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzupełnia studia z zakresu – hydrologia, meteorologia i klimatologia.
Nie trzeba nikogo przekonywać jak cenny jest dar krwi. O historii krwiodawstwa wiemy jednak niewiele. Artykuł Sylwii Pokrywczyńskiej przedstawia rozwój ruchu Honorowych Dawców Krwi – w naszym mieście i rejonie – w kontekście 60-lecia honorowego krwiodawstwa w Polsce.
Sylwia Pokrywczyńska – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polonistka w Liceum Ogólnokształcącym w Kole. Od 2013 roku koordynator projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Współpracownik Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie i Muzeum w Chełmnie. Dyrygent chóru „Kantata”. Instruktor pierwszej pomocy i prezes Klubu Młodzieżowego Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.
W artykule ojca Aleksandra Krzysztofa Sitnika poznajemy historię klasztoru kolskiego jako ośrodka formacji i kształcenia zakonników. W rękopisie przechowywanym w Archiwum Prowincji oo. Bernardynów w Krakowie, zachował się wykaz kleryków (wraz z datami ich święceń kapłańskich) obejmujący lata 1644-1685. Autor wymienił 22, którzy przyjęli święcenia niższe oraz wyższe subdiakonatu, diakonatu i prezbiteratu.
Aleksander Krzysztof Sitnik OFM – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym o.o. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W bieżącym numerze utworzyliśmy dział, w którym znajdą Państwo wspomnienia m.in.: Janiny Karolewskiej Eckler z d. Sokołowska, której dzieciństwo przypadło na trudny czas okupacji; Antoniego Kozajdy o więzieniu kolskim, mieszczącym się między budynkami obecnego PSS „Społem”, a Powiatowym Urzędem Pracy; Gűnthera Schencke, przesiedleńca z Rygi, który wraz z rodziną lata okupacji spędził w naszym mieście. W tym miejscu pragnę podziękować Panu Kazimierzowi Kasperkiewiczowi za przetłumaczenie tekstu.
W dziale „Sylwetki” przybliżamy dwie niezwykłe, związane z naszym miastem postaci. Pierwszą z nich jest Tadeusz Józef Modest Kraszewski, pisarz, dziennikarz, literat. Związany z Kołem miejscem urodzenia, nauką w Szkole Powszechnej nr 1 i maturą. Później studiujący i mieszkający w Poznaniu. Autor książek dla młodzieży, powieści sensacyjnych, m.in. „Robin Hood”, „Wóz wagantów”, „Pan Filip z Konopi”. Drugą postacią jest Czesław Kłaniecki, nauczyciel i dyrektor Państwowego Technikum Ogrodniczego w Powierciu. Pasjonat sadownictwa i pszczelarstwa. Pomagający zakładać sady, pasieki, szkółki i ogrody znajomym oraz rodzinie.
Oba biogramy opracował Ewaryst Jaśkowski – kolski regionalista, wieloletni pracownik administracji państwowej i samorządowej, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.
W numerze promocyjnym zamieściliśmy tekst Jadwigi Świgoniak o św. Bogumile – wcześniej opublikowany w książce „Święty Bogumił patron ziemi kolskiej i parafii w Kole” (Kraków 2016).
Jadwiga Świgoniak – emerytowana farmaceutka. Zaangażowana społecznie na rzecz świątyń i religii. Autorka biografii ks. Bogumiła Kasprzaka „Kapłan niezłomny”.
Stały dział „Nowości wydawnicze” to domena Kazimierza Kasperkiewicza, którego bacznej uwadze nie umknie żadna pozycja.
Kazimierz Kasperkiewicz – mgr filologii niemieckiej Uniwersytetu Poznańskiego, emerytowany nauczyciel języka niemieckiego i od 1970 roku tłumacz przysięgły. Honorowy Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.
Numer „Rocznika…” zamyka – skrupulatnie prowadzonym kalendarium wydarzeń w Kole w 2017 roku – Ewaryst Jaśkowski.
Tematyka naszych tekstów jest bardzo zróżnicowana, dlatego mamy nadzieję, że „Rocznik…” będzie stanowił ciekawą i absorbującą lekturę.
Chcielibyśmy podziękować autorom za owocną współpracę, zachęcając do dalszych przemyśleń i publikacji na łamach czasopisma.
Dziękujemy też sponsorom, dzięki którym numer mógł się ukazać.”
Na spotkaniu gościli: Leszek Galemba – Poseł na Sejm RP, Sylwester Chęciński – Wicestarosta Kolski, Radni Miejscy.
Oprawę muzyczną stworzyli: Vanessa Kalina (gitara i wokal), Grzegorz Mruk (trąbka) – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Kole.
„Rocznik Kolski nr 11” można kupić w siedzibach Wydawców – 20 PLN.