Polecamy!!!

Zbliża się listopad, chyba najbardziej przygnębiający miesiąc w roku. Ale długie wieczory, zimne i deszczowe, sprzyjać będą lekturze i może dzięki temu spojrzymy na niego bardziej przychylnym okiem.
Czytelnikom młodszym polecamy:
• książkę Marty Dzienkiewicz, ze wspaniałymi ilustracjami Joanny Rzezak i Piotra Karskiego „Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”. Z tej niezwykle wysmakowanej graficznie pozycji dowiecie się, że to Polak: zbudował kolej w Andach, wymyślił salony piękności, złamał tajne szyfry wroga, wynalazł kamizelkę kuloodporną. Książka będąca świetnym połączeniem encyklopedii z anegdotą, sensacją i „plotką”, czasem mrozi krew w żyłach, a czasem bawi opowieściami o naszych rodakach, którzy dokonali tego, czego nikomu przed nimi się nie udało!

190471-352x500

• powieść „Wroniec” czyli magiczną baśń o grudniowej nocy 1981 roku, podczas której małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę. Czytelnik wraz z głównym bohaterem wędruje przez miasto czarnego snu PRL-u, między fantastycznymi figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO. Książkę barwnie zilustrował Jakub Jabłoński, autor opracowania graficznego Kinematografu i Hardkoru 44 Tomka Bagińskiego. Powieść nominowano do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2009.

wroniec-b-iext9387868

• książkę „Zły Pan” Dahle Gro. Cytat: „Boj nasłuchuje. Ktoś jest w dużym pokoju. To Tata. To Zły Pan. Czy Tata jest cicho? Czy Tata jest wesoły? Czy Tata jest spokojny? Tak. Teraz Tata jest spokojny. Teraz jest wesoły!”,  wprowadza w przejmującą tematykę o trudnej codzienności. Ale to też książka – z przejmującymi ilustracjami Sveina Nyhusa – pełna nadziei.

zly-pan-b-iext25196617
dorosłym:

• „Lód”Jacka Dukaja. Powieść toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Fabuła „Lodu” skrzy się od  intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych,  gospodarczych, naukowych i metafizycznych. Wypełniają ją fascynujące postaci, a akcja rozpięta jest między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiegoi, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora.

lod-b-iext2973064

• „Śnieg” Orhana Pamuka czyli opowieść o poecie, Ka, który wraca po 12 latach emigracji w Niemczech do Turcji na pogrzeb matki. W małym anatolijskim miasteczku bohater podejmuje próbę odzyskania młodzieńczej miłości, a przy okazji pisze artykuł o serii tajemniczych samobójstw wśród dziewcząt, którym zakazano noszenia muzułmańskich chust. Prowadząc dziennikarskie śledztwo Ka poznaje miejscowe władze, rozmawia ze studentami, kandydatem na burmistrza w nadchodzących wyborach, sufickim szejkiem, pierwszym islamskim pisarzem science fiction i terrorystą.

Pamuk_Snieg_m

• „Prawiek i inne czasy” – książkę (do słuchania) Olgi Tokarczuk. ”Prawiek…” to epicka przypowieść o niszczącej sile czasu, rozpisana na toczącą się ponad osiemdziesiąt lat historię mitycznej podkieleckiej wsi i jej mieszkańców. W powieści pisarka łączy realizm z magicznością, ignorując świat polityki i historii przez wielkie H, dzięki czemu tworzy powieść o uniwersalnym wymiarze.

1352461230_tokarczuk_prawiek