Polecamy !

Pożegnaliśmy wakacje, ale  mamy nadzieję, że nie lektury… A tym sprzyjać będą już nie gorące plaże, a spokojne, długie wieczory i filiżanka gorącej, dobrej herbaty …

We wrześniu polecamy:

kalendarzyk niemałżeński

książkę spółki – Paulina Młynarska i Dorota Wellman. „Kalendarzyk niemałżeński” to pochwała kobiecej przyjaźni, szczere rozmowy i bardzo osobiste listy. Panie nie boją się żadnego tematu, rozmawiają o:  mężczyznach,  dzieciach,  swoich lękach i błędach,  niewykorzystanych szansach, straconych miłościach. O piekle, które kobiety gotują innym kobietom i o tym, co lubią gotować swoim facetom. To książka, dla: matki i singielki, feministki i tradycjonalistki, perfekcyjnej i trochę mniej doskonałej pani domu.

grób

Julia Dobrowolska, piękna, prywatna pani detektyw z blizną, bohaterka „Żniwiarza”, „Nocy z czwartku na niedzielę” i „Topielicy”, powraca w najbardziej bezkompromisowej  i osobistej książce Mai  Grzegorzewskiej „Grób”. Z mrożącej krew w żyłach  powieści dowiecie się kim była Julia, zanim została detektywem,  co ukrywała do tej pory i skąd wzięła się na jej twarzy szpecąca blizna. Niesamowita intryga kryminalna rozgrywa się w  Krakowie, w którym – wbrew temu, co wyobraża sobie reszta Polski –  nie chce się zamieszkać. Nie chce się nawet wierzyć, że taki Kraków istnieje.

ksiązka wszystkich rzeczy

„Książka wszystkich rzeczy” to najgłośniejsze dzieło  Guusa Kuijera,  laureata Astrid Lindgren Memorial Award – najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. To wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny: rybki akwariowe pływające w kanałach Amsterdamu, wróble grające na trąbkach. Ale chłopiec nie ma łatwego życia, bo widzi też, jak anioły zakrywają oczy, gdy tata bije mamę. Na szczęście spotyka dobrą czarownicę – panią Van Amersfoort, Elizę-o-skórzanej-nodze i Jezusa, który od czasu do czasu przychodzi do niego pogawędzić.
 dom
„Dom” to niezwykła książka obrazkowa, skierowana zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców. To snuta przez stary dom opowieść o stu latach zmian, dziejowych zawieruchach i przemijaniu. To historia XX w. widziana przez pryzmat jednego domostwa i jego mieszkańców. Poetycki tekst J. Patricka Lewisa został mistrzowsko zilustrowany przez Roberto Innocentiego, uhonorowanego w 2008 roku Nagrodą im. H. Ch. Andersena.

czarna lista

Kryminał Aleksandry Maryniny  „Czarna Lista” (w CD mp3 – czyta Roch Siemianowski)  rozgrywa się w czarnomorskim kurorcie. Tym razem śledztwo prowadzi kolega  Anastazji Kamieńskiej – podpułkownik Stasow, spędzający tam urlop wraz z córeczką. W mieście odbywa się festiwal filmowy. Z rąk zabójcy giną gwiazdy pretendujące do nagrody festiwalowej. Miejscowe władze nie życzą sobie pomocy Stasowa, ktoś grozi jego córce. Podpułkownik, choć jest zastraszany, mozolnie bada sprawę.

 

Zdjęcie wpisu z: Lavanda e Lillà, il linguaggio dei fiori