W Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kole odbyło się spotkanie (10.06.) autorskie z Katarzyną Gacek, popularną pisarką, scenarzystką i autorką wielu kryminałów, która z pasją opowiadała o swojej najnowszej książce zatytułowanej „Wypadek? Nie sądzę”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników literatury sensacyjnej, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o kulisach pracy pisarskiej, tworzeniu intryg kryminalnych i… codzienności pisarza.
Katarzyna Gacek dała się poznać jako osoba otwarta, pełna poczucia humoru i dystansu do siebie. Spotkanie przebiegało w swobodnej, niemal kameralnej atmosferze, co pozwoliło uczestnikom na bezpośredni kontakt z autorką, zadawanie pytań i dzielenie się refleksjami na temat jej twórczości.
Głównym tematem rozmowy była książka „Wypadek? Nie sądzę” – błyskotliwy kryminał z nutą ironii, którego akcja rozgrywa się w małym miasteczku, gdzie pozornie niewinna śmierć okazuje się mieć drugie dno.
Autorka opowiadała o tym, jak powstawała fabuła książki, skąd czerpała inspiracje i dlaczego zdecydowała się na stworzenie tak nieoczywistej bohaterki. W rozmowie nie zabrakło również wątków osobistych – Katarzyna Gacek mówiła o swoim doświadczeniu w pracy scenarzystki, o różnicach między pisaniem książek a scenariuszy, a także o tym, jak ważny w literaturze jest balans między napięciem a humorem.
Publiczność była bardzo zaangażowana – pojawiło się wiele pytań dotyczących dalszych losów bohaterów, planów na kontynuację oraz procesu pisania. Czytelnicy pytali także o to, czy autorka sama rozwiązuje zagadki kryminalne, zanim usiądzie do pisania, oraz jak wygląda jej codzienna praca. Katarzyna Gacek chętnie dzieliła się anegdotami z życia i pracy, niejednokrotnie wywołując salwy śmiechu wśród obecnych.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zakupić książki autorki, zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niektórzy skorzystali także z okazji, by krótko porozmawiać z Katarzyną Gacek prywatnie – o literaturze, ale i o życiu.
Spotkanie z Katarzyną Gacek było inspirującym wydarzeniem, które pokazało, że dobry kryminał to nie tylko zbrodnia i śledztwo, ale też przenikliwe spojrzenie na ludzką naturę, ironię codzienności i nieoczywiste relacje międzyludzkie. Uczestnicy wyszli z niego zainspirowani, rozbawieni i – co najważniejsze – z książką, która z pewnością nie pozwoli się oderwać od lektury.