NOC BIBLIOTEK 2025 W KOLE – DO DZIEŁA!
Tegoroczna Noc Bibliotek upłynęła pod hasłem „Do dzieła!”, które idealnie oddaje twórczego ducha naszych czytelników! W obu filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kole nie zabrakło emocji, zabawy, odkryć i kreatywności dla najmłodszych.
Noc pełna sztuki i kolorów w Filii dla Dzieci
Z 17 na 18 października w Filii dla Dzieci odbyła się niezwykła noc – pełna barw, emocji i dobrej energii! Od godziny 21:00 aż do 8:00 rano uczestnicy odkrywali świat sztuki – od malowideł naskalnych, przez dawnych mistrzów, aż po współczesnych artystów malarzy i rzeźbiarzy.
Poznaliśmy wielu twórców, m.in.:
Pieta Mondriana, który udowodnił, że piękno tkwi w prostych liniach i kolorach podstawowych,
Pabla Picassa, genialnego Hiszpana – twórcę kubizmu,
Jacksona Pollocka, artystę, który malował ruchem, tworząc prawdziwy taniec barw.
Zainspirowani ich dziełami, uczestnicy stworzyli własne prace plastyczne inspirowane sztuką współczesną. Było też mnóstwo zabawy: układanie mandali z kasztanów, gry integracyjne z chustą Klanzy, „gorący ziemniak”, „wróżka zębuszka”, „żywe pomniki” czy „pytanie czy wyzwanie” .
Nie zabrakło wspólnego seansu filmowego – uczestnicy obejrzeli „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”, a energię do nocnych działań zapewniła oczywiście pyszna pizza .
To była noc pełna kreatywności, śmiechu i artystycznych odkryć, a biblioteka tętniła życiem aż do świtu!
Magiczna Noc Bibliotek w Filii nr 1
Tego samego dnia, 17 października, w Filii nr 1 odbyła się radosna i pełna przygód edycja Nocy Bibliotek dla najmłodszych czytelników. Od godziny 18:00 do 20:00 dzieci przeniosły się w świat książkowych tajemnic i zabawy!
Wspólna lektura opowiadania „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej stała się początkiem wielkiej przygody. Po czytaniu mali uczestnicy wyruszyli na poszukiwanie skarbu ukrytego wśród regałów! Odnalezione litery i rozwiązane zagadki doprowadziły ich do prawdziwej skrzyni skarbów.
Był też słodki poczęstunek, zabawy ruchowe z chustą animacyjną, gra w memory i tworzenie mądralńskiej sowy. Dzieci z radością odkrywały cienie ulubionych bohaterów literackich i zarażały wszystkich swoją energią!
Dziękujemy, że byliście z nami!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom – małym i dużym – za wspólną zabawę, uśmiech i zaangażowanie! Wasza obecność sprawiła, że biblioteka stała się miejscem twórczej inspiracji, wspólnego działania i radości.
Ogólnopolską akcję Noc Bibliotek organizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Do zobaczenia za rok – znów po zmroku!

