Jacek Nowaczyk o wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie

Po raz kolejny (21.03.)  w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, odbyło się spotkanie z Jackiem Nowaczykiem, Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole. Tym razem na widowni zasiedli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole, podopieczni Pań – Izabeli Szydłowskiej i Agaty Szypulskiej.

Podczas obszernej i niezwykle merytorycznej prezentacji młodzi goście  dowiedzieli się,  że każdego roku około 45 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu narażenia na zanieczyszczone powietrze. Jakość powietrza w Wielkopolsce jest niezadowalająca zwłaszcza w sezonie grzewczym, w którym emisja najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń znaczenie przekracza dopuszczalne wartości. Główne zanieczyszczenia powietrza i ich źródła to: pyły zawieszone, emisja pyłów PM 10 z domowych urządzeń grzewczych różnego typu.

Wpływ głównych  zanieczyszczeń na zdrowie to:  podrażnienie dróg oddechowych i niewydolność oddechowa, choroba niedokrwienia serca, uszkodzenie i starzenie się układu nerwowego, choroby układu kostnego, problemy z płodnością i  upośledzenie rozwoju płodu, nowotwory płuc, spadek odporności, astma,  niedotlenienie tkanek, podatność na alergeny, śmierć z powodu uduszenia. Skutkami zdrowotnymi i chorobami powodowanymi zanieczyszczonym powietrzem są: problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, przyspieszone starzenie, udar i wylew mózgu, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, choroba zakrzepowo-zatorowa,  podrażnienia górnych dróg oddechowych, infekcje dróg oddechowych, zaostrzenie astmy, niepłodność, ryzyko poronienia, wady rozwojowe płodu.

Uczniowie dowiedzieli się,  że oni także  mogą mieć wpływ na jakość powietrza: nie paląc śmieci, stosując niskoemisyjne źródła energii grzewczej, wybierając spacer lub jazdę na rowerze, uprawiając w domu i na balkonie rośliny, oszczędzając energię w domu.

Młodzież poznała sześć sposobów ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza: sprawdzanie jakość powietrza na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.poznan.wios.gov.pl), unikanie spacerów i uprawiania sportu przy ruchliwych ulicach, planowanie czasu wolnego tak, by spędzać go poza miastem, na łonie natury, zachęcanie do oddychania przez nos (to naturalny filtr powietrza), dbanie o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega-3, witaminy C i A, ochronę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, ograniczanie czasu spędzanego na zewnątrz i nie wietrzenie domu w dni, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normę.

Uczniowie zapoznali się też z poradnikiem antysmogowym, który wyjaśnia  co to jest smog, niska emisja, emisja liniowa, co wdychamy,  jakie są główne zanieczyszczenia powietrza oraz  uchwały antysmogowe? Dowiedzieli się, że nie wolno spalać: miału najgorszej jakości, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna; jakie urządzenia grzewcze dopuszczane są do stosowania;  o kontroli przestrzegania uchwał antysmogowych;  jakie dokumenty należy przedstawić w czasie kontroli, jakie obowiązują kary za naruszanie przepisów.  Poznali  preferowane systemy ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, właściwą obsługę instalacji grzewczej, szczególnie opartej o paliwo stałe.