Dostęp do darmowych e-booków

DOSTĘP DO DARMOWYCH E-BOOKÓW

Zwróćcie uwagę na domenę publiczną – tak istotną w przypadku eBooków, które dzięki niej mogą być publikowane całkowicie za darmo. Polskie książki można znaleźć w takich miejscach jak: Wolne Lektury, Project Gutenberg, Polska Biblioteka Internetowa czy Federacja Bibliotek Cyfrowych.

Odwiedźcie polskie serwisy traktujące o eCzytelnictwie, takie jak: Password Incorrect, Litera Lubi Cyfrę, Superczytelnia, Votum Separatum, Świat Czytników czy NaCzytniki.

Poniżej wybór legalnych źródeł darmowych e-booków:

Polskie

Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl

– biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska. Oferuje lektury szkolne i inne książki. Lektury uzupełnione są o komentarze i udostępniane w kilku formatach (niektóre w mp3 – do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

– korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, można przeszukiwać zasoby 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.:

Opolska Biblioteka Cyfrowa: http://www.obc.opole.pl

– OBC gromadzi i udostępnia dziedzictwo kulturowe Śląska [głównie Opolskiego (książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego)], zabytki kultury narodowej pochodzące ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz inne publikacje ze zbiorów WBP w Opolu.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona: http://polona.pl

– biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl

– cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych – przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.

Darmowe książki w sklepie cyfrowaszafa.pl: http://www.cyfrowaszafa.pl/bezplatne-c-15_17.html

– znajdziemy tam książki należące do klasyki literatury polskiej i światowej.

Polskie książki w Feedbooks.com: http://www.feedbooks.com/list/1915

– lista darmowych polskich e-booków dostępnych w serwisie Feedbooks.com. W serwisie publikowana jest nowa literatura, zamieszczona tam przez autorów książek.

Zagraniczne

Europeana: http://europeana.eu

– jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźć między innymi: pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.

Project Gutenberg: http://gutenberg.org

– pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.

Darmowe książki w FeedBooks: http://www.feedbooks.com/publicdomain

– w serwisie publikowana jest nowa literatura, zamieszczana tam przez autorów książek. Wiele książek jest publikowanych za darmo.

Google Books: http://books.google.com/books

– projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Niektóre materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.

Open Library: http://openlibrary.org/

– internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie e-booków.

Bardzo prosty czytnik plików ePUB on-line: http://magicscroll.net (nie wymaga instalacji).

Do odczytywania plików DjVu można pobrać program lub wtyczkę ze strony: http://djvu.pl

 

Zdjęcie z: dobreprogramy