Chłopki
Październik w kolskich DKK-ach:
– młodzieżowym (25.10.) z „Bezsennością we dwoje” Sarah Dessen.

Auden nigdy nie była typową nastolatką, ale teraz jest jeszcze gorzej. Nie pamięta, kiedy ostatnio przespała całą noc, a nie mogąc zasnąć, uczy się w miejscowym nocnym bistro. Wychowywana przez wymagających rodziców, nie zaznała zwyczajnej nastoletniej beztroski aż do momentu, gdy po liceum postanowiła spędzić lato u ojca i jego nowej żony.

To wywróciło jej świat do góry nogami, zmieniając codzienność w jedną wielką przygodę! Życie chwilą bywa jednak niebezpieczne, zwłaszcza gdy chce się tak dużo nadrobić. Dziewczyna wpada w poważne tarapaty i… poznaje tajemniczego Eliego, który staje się jej przewodnikiem w nocnych wycieczkach rowerowych po okolicy. Eli tak samo jak Auden cierpi na bezsenność. Wspólne przejażdżki są dla dziewczyny szansą, by odzyskać to, co straciła, usiłując być idealną córką. Każda decyzja ma jednak swoje konsekwencje i Auden przekona się o tym jak nikt inny…

Sarah Dessen w swojej fantastycznie napisanej książce łączy dwa samotne serca i wysyła je w pełną przygód podróż.

– dla dorosłych z przejmującymi „Chłopkami. Opowieścią o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak!

Autorka „Służących do wszystkiego” wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.