W sali widowiskowej MDK w Kole odbyła się (13.11.) promocja siedemnastego numeru „Rocznika Kolskiego”. Periodyk wydawany wspólnie przez: Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole, Miejski Dom Kultury w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła, pełni funkcje poznawcze, edukacyjne, patriotyczne i integracyjne. Jego charakterystyczną cechą jest to, że redagowany jest przez pasjonatów regionalizmu oraz osoby związane z danym regionem.
Tematem przewodnim 17 numeru „Rocznika Kolskiego” jest 25. rocznica podpisania umowy partnerskiej między miastami Koło i Reinbek.
Wydawcy czasopisma, chcąc upamiętnić to wydarzenie, postanowili bieżący numer w całości poświęcić współpracy, którą kształtowały niezapomniane spotkania na niwie kultury, oświaty, sportu, pomocy społecznej, czy ochrony środowiska. Wydanie specjalne periodyku zawiera teksty autorów niemieckich i polskich. Są to przede wszystkim wspomnienia oraz relacje z pobytów w partnerskich miastach.
Na promocję „Rocznika Kolskiego” przybyli: Krzysztof Witkowski – Burmistrz Miasta Koła, Monika Ciesielska – zastępca Burmistrza, Mariusz Hanefeld – Przewodniczący Rady Miejskiej, radni miejscy, Robert Kropidłowski – Starosta Powiatu Kolskiego, Grzegorz Fiałkowski – radny Sejmiku Wielkopolskiego, Józef Dużyński – burmistrz miasta Koła w latach 1994 – 1998, Wojciech Jabłoński – Przewodnicząc Rady Miejskiej Koła w latach 1998-2002 oraz delegacja z Reinbek, w składzie: Elke Guldenstein – kierownik Centrum Kultury w Zamku Reinbek, Dirka Böckmanna – kierownik Szkoły Wspólnej, Eduard Balzasch – członek komitetu partnerskiego PaKom, Regina Röseler – członek Komitetu partnerskiego PaKom.
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano autorów i zawartość 17 numeru „Rocznika…”. Głos zabrali: Józef Dużyński, który w czerwcu 1995 r. na zaproszenie władz, złożył wizytę w Reinbek w celu podjęcia wspólnych ustaleń co do dalszej współpracy, Wojciech Jabłoński, który podpisał 29 maja 1999 r. wspólnie z burmistrzem Jerzym Przybylskim umowę partnerską, Krzysztof Witkowski, Mariusz Hanefeld, a także goście z Niemiec – Elke Guldenstein i Regina Röseler. Zebrani mieli okazję wysłuchać również pozdrowień od Björna Warmera, burmistrza Reinbek. W drugiej części wystąpili aktorzy Teatru Otwartego im. Czesława Freudenreicha w etiudzie „Trzech miłych Agaty”, w reżyserii Anety Piorun.
Wydanie czasopisma było możliwe dzięki wsparciu finansowemu wielu osób prywatnych oraz lokalnych firm. Z tego miejsca chcemy raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy pomogli w wydaniu bieżącego numeru „Rocznika Kolskiego”.