Spotkanie majowego młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 26 maja i dotyczyło komiksu “Wilk” Rochette.
Komiks zaprasza do przeżycia fascynującej przygody i ekologicznej przypowieści, która kwestionuje miejsce człowieka w królestwie zwierząt.
“W samym sercu alpejskiej doliny Vénéon biały wilk i pasterz prowadzą wyniszczającą walkę. Do ostatniej kropli krwi, do ostatniego tchnienia przeciwnika. Nie wyobrażają sobie koegzystencji, aż do momentu, gdy jedno wydarzenie zmusi człowieka i zwierzę do współpracy.
Jean-Marc Rochette, klasyk francuskiego komiksu, daje w „Wilku” świadectwo fascynacji naturą i górami – ich pięknem, surowością, obojętnością wobec cierpienia. Próbuje także znaleźć rozwiązanie odwiecznego konfliktu pomiędzy człowiekiem, który chce ocalić życie swoich zwierząt, a zagrożonym gatunkiem, który próbuje przetrwać.
„Wilk” to jedna z najgłośniejszych komiksowych premier roku 2019 we Francji. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i czytelników. Znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Angoulême, najważniejszej komiksowej imprezy w Europie, oraz otrzymał nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy komiks roku przyznawanej przez sieć FNAC.” – Marginesy
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, odbyło się 29 maja. Główną bohaterką dyskusji była książka Pera Olova Enquista “Opowieść o Blanche i Marie”, czyli historia o “królowej histeryczek”, Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentce profesora Charcota, której “występy” oglądali Freud, Broca czy Strindberg; Marii Skłodowskiej-Curie, uwikłanej po śmierci męża w romans z Paulem Langevinem; tancerce Jane Avril – motylu, który uciekł z nieba i wdarł się na płótna i plakaty Touluse-Lautreca; oraz o samym profesorze Charcocie, który pragnął odkrywać nieznane światy a pochłonęła go miłość.
O promieniowaniu, tajemnym świetle, które miało dać klucz do ludzkiej osobowości i oświetlić drogę do Boga, a przyniosło rozpad i śmierć. Psychologii i medycynie, które miały zgłębić tajemnice ludzkiego umysłu, a ledwie prześlizgują się po jego powierzchni. O tym, że można otrzymać dwukrotnie Nagrodę Nobla, ale stać się społecznym wyrzutkiem z powodu “zakazanego” romansu.
To piękna i niepokojąca opowieść o możliwej i niemożliwej miłości, o cenie jaką trzeba za nią zapłacić.