Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Kto spoczywa w „ grobie lotników” na kolskim cmentarzu?

7 września 2021 Autor: Anna Pietruszka

Kto spoczywa w „ grobie lotników” na kolskim cmentarzu?

Cmentarz wojenny w Kole, tzw.  „ grób lotników”. Zapewne większość mieszkańców Koła i regionu zna to miejsce. Zapalamy tam znicze, zanosimy kwiaty, szczególnie w dniach, kiedy obchodzimy kolejne rocznice wydarzeń z września 1939roku. Być może wielu z nas zastanawiało się stojąc nad tym grobem, kim byli Ci, którzy zginęli za Ojczyznę w naszym regionie i kogo pochowano w tej mogile?

Na tablicy poza napisem „ WIECZNA CHWAŁA NIEZNANYM LOTNIKOM POLSKIM” widnieje kilka nazwisk- ppor.pilot Roman Stoga, plut pilot Mieczysław Kazimierczak, podpor obserw. Tadeusz Sawicki, kapral pilot Brunon Ślebioda, żołnierz WP Józef Kasprzak. W świetle ustaleń z ostatnich lat wydaje się, że to jednak nie oni zostali pochowani w mogile na kolskim cmentarzu wojennym, przynajmniej nie wszyscy z tych wymienionych.

Najmniej kontrowersji budzi autentyczność pochówku Mieczysława Kazimierczaka, pilota 113 eskadry myśliwskiej, strąconego 6 września koło wsi Cichmiana i pochowanego pierwotnie na cmentarzu w Chełmnie.

Znaczne wątpliwości pojawiają się natomiast przy nazwiskach podporucznika T. Sawickiego i Brunona Ślebiody z 33 eskadry obserwacyjnej, którzy zostali strąceni najprawdopodobniej w dniu 5 września 1939 roku w okolicach Gór Prusinowskich w gminie Szadek i pochowani na cmentarzu w Zadzimiu, gdzie do dziś istnieje grób „ nieznanych lotników”. Miejsce strącenia samolotu zostało odnalezione i upamiętnione dzięki uporowi i pasji pasjonatów historii lotnictwa oraz działaczy lokalnych z Towarzystwa Przyjaciół  Zduńskiej Woli. W wyniku przeprowadzonych badań eksploracyjnych znaleziono pierwotne miejsce pochówku pilotów oraz przedmioty osobiste należące do poległych lotników, pozwalające na prawie pewną ich identyfikację. Historia poszukiwań pozostałości samolotu T.Sawickiego i B.Ślebiody została zaprezentowana w popularnym programie Adama Sikorskiego „Było nie minęło” w odcinku pod tytułem „Las zabliźnił rany”. Dodatkowe wątpliwości odnośnie pochówku obu pilotów na kolskim cmentarzu może budzić fakt,  iż w protokołach ekshumacyjnych obaj określani są jako NN, a identyfikacji podjęto się dopiero  w roku 1983 według nieznanych nam dzisiaj kryteriów. [1]

Kolejną osobą najprawdopodobniej  pochowaną w zbiorowej mogile bohaterów września na Cmentarzu wojennym jest podporucznik Roman Stoga ze 114 Eskadry Myśliwskiej Brygady Pościgowej. 6 września wystartował na samolocie PZL P11c na wymiatanie w rejonie Kutno- Uniejów -Konin –Koło. W rejonie Łowicza eskadra nawiązała walkę z bombowcami Luftwaffe. Niemieckie samoloty nie doleciały nad Warszawę zrzucając bomby na okoliczne pola, niestety w wyniku walk ppor. Stoga został zestrzelony najprawdopodobniej w okolicy wsi Straszków. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kościelcu i ekshumowany podobnie jak wcześniej wymienieni w kwietniu 1975 roku. [2] W tym przypadku pojawiają się również pewne wątpliwości, gdyż według świadectwa naocznego świadka, nauczycielki z Kościelca pani Mari Kasińskiej ciało pporucznika Stogi miało być ekshumowane przez rodzinę już kilka tygodni po śmierci i przeniesione w nieznane miejsce. [3]

Najmniej informacji posiadamy odnośnie żołnierza Wojska Polskiego Józefa Kasprzaka. Wiemy jedynie, że został on również ekshumowany w ramach akcji prowadzonej w 1975 roku, a pierwotnie pochowany był na cmentarzu w Izbicy Kujawskiej.

Zapewne nigdy nie będziemy mieć pewności, kto tak naprawdę leży w tej mogile, jednak choć jest ona jedynie symbolicznym upamiętnieniem tych wszystkich, którzy oddali swe życie w obronie Polski, więc tym bardziej powinniśmy dbać i pamiętać o tym miejscu nie tylko od święta ponieważ cytując J. Piłsudskiego„ naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”.

[1] http://www.poznan.uw.gov.pl/system/files/karty_ewidencyjne/zalacznik_nr_1_grob_lotnikow_0.pdf

[2] http://www.poznan.uw.gov.pl/system/files/karty_ewidencyjne/zalacznik_nr_1_grob_lotnikow_0.pdf

[3] tamże

Podporucznik obserwator lotnictwa Tadeusz Sawicki

Podporucznik Roman Stoga

Kapral pilot Brunon Ślebioda

Tekst – Konrad Kołodziejski

 

Kategoria: Aktualności

 
25 kwietnia 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Białość" przedstawia zmieniające się w czarną powierzchnię czarno-białe pasy.  Okładka książki "Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy!" przedstawia jesienne drzewo.  Okładka książki "Morderstwo w zimowy dzień" przedstawia molo w nocy.  Okładka książki "Szkieletnicy", przedstawia ilustrację wydostających się z ziemi szkieletów.  Okładka książki "Ten Bryll ma styl" zilustrowana zdjęciem Brylla. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Pociąg relacji „Pisarz

            Miło nam poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status