Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Święto Książki i Autora

19 kwietnia 2021 Autor: Anna Pietruszka

Zbliża się Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa.

Ustanowione oficjalnie w 1995 r.  przez Światową Organizację UNESCO. Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy (urodzili się: Giulio Cesare Scaligero, Georgius Sabinus, Georg Fabricius, William Szekspir, Leon Modena, Friedrich von Hagedorn,   Penina Moise, Pierre Dupont, Nikołaj Pomiałowski, Orest Awdykowski, Ernst von Wolzogen, Jan Huskowski, Vašek Káňa, Wojciech Bąk, Bolesław Miciński, Józef Ziętek, Margaret Avison, Maurice Druon, Hryhorij Tiutiunnyk, Cristina Campo, Zbigniew Zalewski, Wasyl Zemlak, Margit Sandemo, J.P. Donleavy, George Steiner, Margareta Ekström, Anatolij Najman, Jerzy S. Łątka, Pascal Quignard, Paul J. McAuley, Patrik Ouředník, Dariusz Tomasz Lebioda, Andrij Kurkow, D.B. Weiss, Llucia Ramis i Laloux; zmarli: Gaspara Stampa, Miguel de Cervantes, Theodor Gottlieb von Hippel Starszy, Pius Kiciński, Wolfgang Menzel, Jules Amédée Barbey d’Aurevilly, Sygurd Wiśniowski, George Ettienne Loyau, Povilas Višinskis, Paul Sébillot, Tomoji Abe, Wiera Kietlinska, Paweł Zaremba, Jan Szczawiej, Paul Brickhill, Satyajit Ray, Gregor von Rezzori).

Z okazji święta chcemy zainteresować Was ciekawą lekturą –  oczywiście zapraszamy do naszych wypożyczalni.

Rekomendujemy 6 pozycji (liczba doskonała).

Na dobry początek literatura dla dzieci:

 

„Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” (sygn. N) Jörg Mühle,  w tłumaczeniu Anny Kierejewskiej.

Książka ukazała się w serii „Polecone z Zagranicy”.

To niezwykle dowcipna książka obrazkowa o tym, jak trudno dzielić się z innymi, nowy rozbrajający hit autora bestsellerowych książek kartonowych o króliczku.

Niedźwiedź po drodze do domu znajduje w lesie trzy smakowite grzyby. Jego przyjaciółka, łasica, smaży je na patelni. Ale gdy siadają do stołu, pojawia się problem: jak podzielić trzy między dwoje? Każde z przyjaciół ma na ten temat inne zdanie i całe mnóstwo argumentów. Tak zaczyna się sprzeczka – a gdzie dwóch się kłóci…

„Kropka z Błędem”  (sygn. Op)  Anny Taraski, zilustrowana przez Darię Solak.

Czym byłoby życie bez błędów? Smutną, szarą ortografią… Dowcipna opowieść o przygodach znaków przestankowych.Kropka mieszka w zeszycie w trzy linie. Mówi, że kiedy dorośnie, chce zostać kropką nad „i”. Ale na razie uwielbia robić fikołki, wisieć do góry nogami na najwyższej linii i rysować na brzegach kartek. Błąd jest mały, kudłaty, i ma z tyłu jakby ogonek. Odkąd przyplątał się na stronę Kropki, stał się jej najlepszym przyjacielem. Razem biegają po kartkach, psocą i taplają się w atramentowych kałużach. Gdy pewnego dnia Błąd znika bez śladu, Kropka jest zrozpaczona. Gdzie podział się jej przyjaciel? By go odnaleźć, musi wyruszyć w nieznane – poza okładki rodzinnego zeszytu.

„Gofrowe serce” (syg. P) Marii Parr, zilustrowana przez Heleen Brulot,  w tłumaczeniu Anety W. Haldorse.

Debiut autorki „Tonji z Glimmerdalen”. Pełna humoru, wzruszająca opowieść o tym, czym jest prawdziwa przyjaźń, gdy ma się 9 lat.

Lena jest sąsiadką Kręciołka. I jego najlepszym przyjacielem. Kręciołek nie wie tylko – choć bardzo by chciał – czy on jest najlepszym przyjacielem Leny. Wie za to na pewno, że gdy ma się taką sąsiadkę i najlepszego przyjaciela, nie istnieje coś takiego jak zwykłe dni i codziennie może się zdarzyć wiele dziwnych rzeczy…

Nie zapominamy o czytelnikach, którzy już dziećmi nie są:

 

„Zaopiekuj się moją mamą” (syg. 821-3)  Shin Kyung-Sook.

Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie pomyślisz o swojej mamie w ten sam sposób. To niezwykła i głęboko poruszająca historia o rodzinie poszukującej matki, która znika pewnego popołudnia wśród tłumu na stacji metra. Opowiedziana z perspektywy córki, syna, męża i samej matki jest uniwersalną opowieścią o miłości i rodzinnych sekretach.

„Najada”  (sygn. 821.162.1-3) Zyty Orszyn.

Książka jest debiutem Zyty Oryszyn z 1970 roku. To napisana z czułością, ale niepozbawiona stylistycznej brawury opowieść o życiu na wsi. Opowieść, w której karty na pozór są już rozdane, a role i tożsamości, także płciowe, raz na zawsze przypisane, lecz mimo to życie tchnie, kędy chce, nie zważając na to, co esencjalne. Po pięćdziesięciu latach od pierwszego wydania Najadę czyta się jako przeciwwagę wobec tworzonego przez mężczyzn kanonu literatury chłopskiej. Myśliwski, Pilot, Redliński? Owszem, ale przede wszystkim Oryszyn.

„Klara i słońce” (sygn. 821.111-3) Kazuo Ishiguro.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku. Pierwsza powieść Kazuo Ishigury opublikowana po tym, jak w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Historia, w której słychać echa jego wcześniejszej książki – Nie opuszczaj mnie.

Świat widziany oczami niezwykłej narratorki. Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej. Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?

Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.

I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania. Ale żeby jej starania przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu Klara widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci optymizmu.

Kategoria: Aktualności

 
25 kwietnia 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Białość" przedstawia zmieniające się w czarną powierzchnię czarno-białe pasy.  Okładka książki "Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy!" przedstawia jesienne drzewo.  Okładka książki "Morderstwo w zimowy dzień" przedstawia molo w nocy.  Okładka książki "Szkieletnicy", przedstawia ilustrację wydostających się z ziemi szkieletów.  Okładka książki "Ten Bryll ma styl" zilustrowana zdjęciem Brylla. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Pociąg relacji „Pisarz

            Miło nam poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status