Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Zajęcia biblioterapeutyczne – na www. i fb

19 stycznia 2021 Autor: Anna Pietruszka

Dziś wtorek (19.01.). Zwyczajowo odbywałyby się zajęcia biblioterapeutyczne. Niestety nie spotykamy się stacjonarnie ale polecamy książkę – balsam dla duszy spragnionej rajzy…

Pchełka i Arbuz zapraszają do lektury! Niemożliwie kudłata suczka w kolorze gryczanego miodu i kawia domowa (przepraszamy, świnka morska z krwi i kości) zabiorą Was w podroż po Wielkopolsce. To bardzo ciekawa wyprawa i tym bardziej cenna, że jak wiecie ostatnio bliższe i dalsze wędrówki zawiesiliśmy na…później?

My też zachęcamy do przeczytania “Arbuza i Pchełki, czyli wielkich wypraw w Wielkopolskę”! Nie tylko dlatego, że autorką książki jest Malina Prześluga (tak, tak, to ta Pani, która powołała do życia “Ziuzie”, a więc gwarantuje nam dobrą zabawę), a przepięknie, przecudownie, prze… (słowem brak nam słów) zilustrowała Alicja Kocurek, ale przede wszystkim dlatego, że odwiedzicie: Lednicki Park Krajobrazowy, wolsztyńską parowozownię, Wielkopolski Park Narodowy i jego okolice; odprowadzicie do domu Halita [kim jest?gdzie mieszka? – tajemnicę rozwiąże lektura (podpowiadamy – ma dwieście milionów lat, i w dotarciu do celu pomaga mu Michał…)]; zawitacie w Jarocinie słynącym z wrzasków wolności; traficie do Aeroklubu Leszczyńskiego i dalej i dalej… Czy do Koła? Nie odpowiemy na to pytanie, musicie przekonać się sami…

Książkę przygotował i przesłał dla Was Departament Kultury UMWW.

Okładka książki "Kocyk" Miguela Gouveia. Na kremowym tle okładki znajduje się duży wiklinowy fotel. Obok niego stoi chłopiec z narzuconym na plecy kocykiem. Przed fotelem stoją 4 modele aut osobowych. Chłopiec trzyma piąty w dłoni i wprawia go w ruch na poręczy fotela.

Dziś (26.01.)w ramach biblioterapii polecamy książkę Miguela Gouveia “Kocyk”. Klimatycznie ilustrowana przez Raquel Catalinę opowieść wywodzi się z żydowskiej tradycji ustnej. Jest przepiękną, prostą opowieścią o miłości, czułości, dzieciństwie, upływie czasu, i o mocy opowieści, która jak stary kocyk, przewijający się przez kolejne karty książki, może trwać wiecznie… Opowieść, którą przełożyła Monika Świdra rozpoczyna się tak: “Gdy Józef przyszedł na świat, jego dziadek, który był krawcem, podarował mu piękny kocyk. Przez wiele miesięcy dziadek własnymi rękami szył go do kołyski swojego pierwszego wnuka…” a kończy słowami: “…opowiedzieć tę historię! Dziadek dał Józefowi ołówek i swój zeszyt do notowania miar, po czym obydwa usiedli i zaczęli spisywać opowieść, która zaczynała się tak: Gdy Józef przyszedł na świat…”.

Jeżeli macie ochotę, możecie w komentarzach opisać rzecz (dla Was bezcenną), którą otrzymaliście od bardzo bliskiej osoby, opisać jej historię, okoliczności w jakich pojawiła się w Waszym życiu, wspomnienia i uczucia, które przywołuje…

Dzień dobry… dziś (02.02.) w ramach biblioterapii polecamy książkę o uczuciach.

Tina Oziewicz w „Co robią uczucia?” – w książce przecudnie zilustrowanej przez Aleksandrę Zając – w sposób niezwykle dowcipny i pełen ciepła opisuje, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko).

Radość, zachwyt, duma, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te uczucia – i wiele innych.

Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne?

Kto: wspina się najwyżej jak może; zagrzebuje się w ziemi; brnie przez pustynię; lata w bańce mydlanej; depcze wszystko, co ładne; zbiera ślimaki z chodnika? Sprawdźcie – a potem poszukajcie odpowiedzi w sobie.

„Co robią uczucia?” to zaproszenie dla dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas.

Lapidarny, poetycki tekst w połączeniu z pięknymi ilustracjami wzrusza i działa na wyobraźnię.

W rekomendowanej przez nas książce radość skacze na trampolinie, u nas pierwszego wiosennego dnia, wespół z delikatnym, pachnącym wiatrem wybiera się na przejażdżkę rowerową. A dla Was czym jest radość? Jesteśmy ciekawi jak wygląda – zapraszamy do komentarzy.

… z elementami biblioterapii. Dziś (09.02.) zachęcamy do przeczytania “A królik słuchał” Cori Doerrfeld.

“Pewnego dnia Taylor postanowił coś zbudować. Coś nowego. Coś wyjątkowego. Coś niesamowitego. Taylor był taki dumny. Lecz wtem, zupełnie niespodzianie…”. Tak, tak budowla runęła i zaczęło się… Pojawił się kurczak, niedźwiedź, słoń…. itd., itd., …wszyscy oczywiście z dobrymi radami, najlepszymi rozwiązaniami… Ale przecież, kiedy runie nam świat, potrzebujemy kogoś, kto posiedzi z nami w ciszy i … posłucha … i przytuli.

Dziś (16.02.) zachęcamy do przeczytania “Pięciu Nieudanych” Beatryce Alemagnamy.

“Było ich pięciu. Pięciu Nieudanych. Pierwszy był dziurawy… Drugi był złożony na pół, jak list do wysłania. Trzeci był sflaczały…Czwarty był postawiony na głowie… Piąty był felerny od stóp do głów… Pewnego dnia, nie wiadomo skąd, przybył niezwykły gość. Był piękny i gładki, po prostu idealny… – Więc żaden z Was pożytek! Jesteście naprawdę do niczego – oburzył się Idealny…” Ale czy miał rację? Skoro: Dziurawy nigdy się nie złościł bo złość przelatywała przez niego na wylot, Złożony-Na-Pół przechowywał w zgięciach wszystkie piękne wspomnienia, Postawiony-Na-Głowie – widział rzeczy, których nie widzą inni, Felerny, kiedy coś mu w końcu wyszło, ogłaszano święto.

Jak się skończyła ta historia? Nieudani poszli sobie i zastawili idealnego z głupią miną … i się nie załamali bo byli szczęśliwi.

Musicie koniecznie przeczytać tę lekką, poetycką opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie, i że nikt nie powinien tego szczęścia z nas wymiatać…

I może jeszcze to, że to książka także dla wszystkich Idealnych, którzy nie mogą być idealni nie będąc życzliwymi i nie posiadając szacunku do innych i do inności.

Jak co wtorek zapraszamy na szczyptę biblioterapii…

„Jedna osoba. Leży w łóżku i liczy uderzenia swojego serca. Zastanawia się, ilu ludzi patrzy w tej chwili na te same gwizdy… Dziesięć osób w salonie fryzjerskim. Jedna z nich wybiera się na przyjęcie. Jedna szykuje się do dalekiej podróży. Jednej właśnie przyszedł do głowy pomysł na biznes…Dwadzieścia osób na lekcji historii w szkole. Jedna z mich myśli o ludziach, którzy żyli przed nami. Jedna zgubiła misa przytulankę. Jedna boi się treningu piłki nożnej. Jedna zostanie w przyszłości premierem… Trzydzieści osób w parku. Jedna z nich pierwszy raz w życiu stoi na rękach. Dwie nigdy wcześniej nie były w parku. Nikt nie widzi, że ktoś właśnie popełnia przestępstwo… Czterysta osób na demonstracji. Jedna z nich chce nauczyć się czytać. Jedna potrzebuje ważnej operacji. Jedna marzy o teleskopie. Jedna chciałby znaleźć przyjaciela. Wszystkie pragną lepszego świata… Tysiąc osób obserwujących wielką kometę, która kolejny raz minie Ziemię za 2533 lata. Wiele z nich zastanawia się, czy istnieje życie na innych planetach. Żadna nie ma pewności, jaki jest sens życia… Siedem miliardów siedemset milionów osób na tej samej planecie. Każda z nich ma własną, wyjątkową historię. Wszyscy się liczą. Jedną z tych osób jesteś Ty!”

Jeżeli jesteś uważnym obserwatorem to zadajesz sobie i próbujesz odpowiedzieć na pytania: kim jesteś, co najbardziej liczy się w Twoim życiu, kto wie o tobie najwięcej, ile naprawdę wiemy o sobie nawzajem, co się dzieje z nami po śmierci, co łączy wszystkich ludzi, czy świat jest mały czy duży, czy istnieje życie na innych planetach, co jest poza granicami wszechświata, co jest prawdą, jaki jest sens życia?

Dzięki tej historii, napisanej i przepięknie zilustrowanej przez Kristin Roskifte, przekonasz się, że każdy ma własną , wyjątkową histerię i nikt nie jest ważniejszy od innych, że każdy jest częścią wspólnego świata.

Ta opowieść to nie tylko wyszukiwanka i podręcznik do nauki liczenia, to książka, która uczy przede wszystkim szacunku do samego siebie i innych. Nie tylko znakomicie rozwija zmysł obserwacji, ale także empatię i wyobraźnię.

Biblioterapia (09.03.0)

Przedstawiamy Wam Konstancję, bardzo roztrzepaną niewidomą dziewczynkę, która uwielbia słowa, dni tygodnia poznaje po zapachu (sobota pachnie szarlotką i babcią Florą, niedziela kawą, poniedziałek nieznośnym zapachem wstawania, wtorek rybą, środa, czwartek, piątek – czym? sprawdźcie sami) i marzy o tym, by ktoś wreszcie polał ją wodą w lany poniedziałek, z własnej i nieprzymuszonej woli (tak jak kiedyś mamę – mówiła, że jak ją brat raz polał, to miała mokre majtki i rajstopy, i babcię – opowiadała, że kiedy była młoda, to na wsi polewali z wiadra).

Poznajcie jej rodzinę: mamę, tatulę (mieszka teraz w Gdańsku, nie w Warszawie z Konstancja) babcię Florę (mamę tatula, porządną kobietę, która zawsze daje Konstancji cukierki i inne rzeczy, więc porządna być musi), wujka Rysia i ciocię Zosię…

Tak, przedstawiamy Wam książkę “Tydzień Konstancji” Olgi Masiuk i zachęcamy do przeczytania, gdyż jest ciepłą, przecudowną, niezwykle radosną opowieścią, która udowadnia, że nie wszystko wygląda tak jak sobie wyobrażamy, że jesteśmy silniejsi niż nam się wydaje, że to my decydujemy o swoim szczęściu, i że życie jet łatwiejsze i piękniejsze gdy obok nas są kochające, życzliwe osoby… A…i, że nie trzeba tak ciągle na nas “chuchać i dmuchać”.

A, gdyby Was ciekawiło, to Konstancję polano wodą w lany poniedziałek, ale w jakich okolicznościach i jakim kosztem, to już musicie dowiedzieć się sami…

Z elementem biblioterapii (23.03.) …

Marcinek miał pewien problem – był cały szary, niepodobny do krewetkowego taty i zielonkawej mamy. Co gorsze, szary był również w środku – nic nie było w stanie skrzesać w nim iskry emocji (ani jeden włos nie stanął mu dęba, gdy podczas podróży na biegun mama pokazała mu białe wieloryby, ani wtedy, gdy zobaczył, daleko w Afryce, z jakim impetem mała żyrafa wypada z brzucha swojej mamy). Życie Marcinka było szare i beznamiętne, aż do chwili, kiedy pewne wydarzenie inicjowało w nim przemianę…

“Szary chłopiec” Lluia Farre to zabawna i bezpretensjonalna przypowiastka o znaczeniu emocji w naszym życiu. Autorem zaskakujących, ekspresyjnych ilustracji jest znakomity argentyński artysta – Gusti.

“Szary chłopiec”! Polecamy!

Dziś w … z elementami biblioterapii, książka, która wczoraj wystąpiła w cytatach (rozwiewamy tajemnicę).

Babcia sowa ma dla swojego wnuka Momusia niespodziankę – odwiedziny młodszej kuzynki Bibi. Wizyty są miłe, ale… robią się nieznośne, kiedy zaczyna kiełkować zazdrość… Babcia przytula Bibi jakoś tak bardziej, nie chce się bawić się w chowanego, bo nie może zostawić Bibi bez opieki, ciastko, które do tej pory trafiało w całości do brzuszka Momusia, zostało podzielone na pół – słowem przykra sytuacja. Dla małego Momusia to wręcz tragedia. I tu po raz drugi – o czym wspomnieliśmy wcześniej zacytujemy – “- Powiem ci coś ważnego – ciągnęła Babcia. -Zawsze, gdy w rodzinie pojawia się nowe dziecko, w sercu babci powstaje nowa miłość! Bibi nie zabrała ani trochę tej przeznaczonej dla ciebie. – Nie wiedziałem o tym – przyznał Momuś. – Już lepiej? – spytała Babcia.”

Któż z nas nie przeżył takiej sytuacji – wyimaginowanego wykluczenia, komu z nas poświęcono uwagę i wyjaśniono, że jesteśmy kochani tak samo i bezwarunkowo?

Na wyjaśnienia nigdy nie jest za późno – rozmawiajmy. Mówimy o tym, bo co prawda książka skierowana jest do dzieci, ale z jej dobrodziejstwa mogą skorzystać też dorośli.

Musimy jeszcze dodać, że “Kocham was równie mocno, maluszki!” Jeane Chapman została przez nią przepięknie zilustrowana!!!

Dziś (06.04.) w biblioterapii  książka “Ja, joga” Susan Verde, Peter H. Reynolds.

Od autorki:

“Słowo “joga” oznacza jedność. Joga to związek ciała i duszy. Dzięki praktykowaniu jogi radzę sobie ze stresem, odzyskuję spokój ducha i siłę fizyczną. Spełniam się jako edukatorka, rodzic, nauczycielka jogi dla dzieci i osoba w świecie wypełnionym obowiązkami.

Dzieci są stworzone do jogi. Zaczynają ją praktykować już w wieku niemowlęcym, stanowi ona naturalną część ich rozwoju. Leżąc na brzuszku, przyjmują pozycję kobry, a chwytając się za palce stóp – pozycję szczęśliwego dziecka. Gdy rosną, podobnie jak dorośli doświadczają stresu na wielu poziomach: z powodu złych snów, kłótni z rodzeństwem czy presji ze strony rówieśników. Istnieje stres związany ze szkołą, stres wynikający z nadmiaru zajęć czy też – w skrajnych przypadkach – stres spowodowany traumą.

Pozycje i gry, medytacja i trening uważności podczas zajęć jogi z dziećmi pomagają im dzięki zabawie pozbawionej rywalizacji wzmocnić ciało, uspokoić myśli i uświadomić sobie więź ciała z duchem. Dziecięca joga to narzędzie służące do radzenia sobie ze światem, który często wydaje się zbyt wielki do ogarnięcia…”

“Gdy czuję się mała w tym ogromnym świecie, gdy zastanawiam się, czy tu pasuję, gdy świat kręci się tak prędko… Proszę moje drżące ciało – Uspokój się. Proszę moje myśli: – Uciszcie się. Proszę mój szybki oddech: – Zwolnij…”

Książka zawiera dostosowane do dzieci instrukcje praktykowania jogi… i wiecie co? Z dobrodziejstwa tej przepięknie zilustrowanej książki mogą skorzystać także dorośli!

Kategoria: Aktualności, Polecamy

 
10 kwietnia 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki Olgi Tokarczuk "Zagubiona dusza"  Okładka książki Iwony Chmielewskiej "Obie"  Okładka książki "Oczy" Iwony Chmielewskiej  Okładka książki Tary Button "Masz wszystko, czego potrzebujesz"  Okładka książki "O zmierzchu" Therese Bohman 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Ku pamięci Stanisławy Flesz

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie ...

Arsène’ Lupin na Wolnych L

Serialowe inspiracje klasyką... literatury. O fenomenie Arsène’a Lupina, dżentelmena włamywacza. Choć ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status