Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Zajęcia biblioterapeutyczne – na www. i fb

19 stycznia 2021 Autor: Anna Pietruszka

Dziś wtorek (19.01.). Zwyczajowo odbywałyby się zajęcia biblioterapeutyczne. Niestety nie spotykamy się stacjonarnie ale polecamy książkę – balsam dla duszy spragnionej rajzy…

Pchełka i Arbuz zapraszają do lektury! Niemożliwie kudłata suczka w kolorze gryczanego miodu i kawia domowa (przepraszamy, świnka morska z krwi i kości) zabiorą Was w podroż po Wielkopolsce. To bardzo ciekawa wyprawa i tym bardziej cenna, że jak wiecie ostatnio bliższe i dalsze wędrówki zawiesiliśmy na…później?

My też zachęcamy do przeczytania “Arbuza i Pchełki, czyli wielkich wypraw w Wielkopolskę”! Nie tylko dlatego, że autorką książki jest Malina Prześluga (tak, tak, to ta Pani, która powołała do życia “Ziuzie”, a więc gwarantuje nam dobrą zabawę), a przepięknie, przecudownie, prze… (słowem brak nam słów) zilustrowała Alicja Kocurek, ale przede wszystkim dlatego, że odwiedzicie: Lednicki Park Krajobrazowy, wolsztyńską parowozownię, Wielkopolski Park Narodowy i jego okolice; odprowadzicie do domu Halita [kim jest?gdzie mieszka? – tajemnicę rozwiąże lektura (podpowiadamy – ma dwieście milionów lat, i w dotarciu do celu pomaga mu Michał…)]; zawitacie w Jarocinie słynącym z wrzasków wolności; traficie do Aeroklubu Leszczyńskiego i dalej i dalej… Czy do Koła? Nie odpowiemy na to pytanie, musicie przekonać się sami…

Książkę przygotował i przesłał dla Was Departament Kultury UMWW.

Okładka książki "Kocyk" Miguela Gouveia. Na kremowym tle okładki znajduje się duży wiklinowy fotel. Obok niego stoi chłopiec z narzuconym na plecy kocykiem. Przed fotelem stoją 4 modele aut osobowych. Chłopiec trzyma piąty w dłoni i wprawia go w ruch na poręczy fotela.Dziś (26.01.)w ramach biblioterapii polecamy książkę Miguela Gouveia “Kocyk”. Klimatycznie ilustrowana przez Raquel Catalinę opowieść wywodzi się z żydowskiej tradycji ustnej. Jest przepiękną, prostą opowieścią o miłości, czułości, dzieciństwie, upływie czasu, i o mocy opowieści, która jak stary kocyk, przewijający się przez kolejne karty książki, może trwać wiecznie… Opowieść, którą przełożyła Monika Świdra rozpoczyna się tak: “Gdy Józef przyszedł na świat, jego dziadek, który był krawcem, podarował mu piękny kocyk. Przez wiele miesięcy dziadek własnymi rękami szył go do kołyski swojego pierwszego wnuka…” a kończy słowami: “…opowiedzieć tę historię! Dziadek dał Józefowi ołówek i swój zeszyt do notowania miar, po czym obydwa usiedli i zaczęli spisywać opowieść, która zaczynała się tak: Gdy Józef przyszedł na świat…”.

Jeżeli macie ochotę, możecie w komentarzach opisać rzecz (dla Was bezcenną), którą otrzymaliście od bardzo bliskiej osoby, opisać jej historię, okoliczności w jakich pojawiła się w Waszym życiu, wspomnienia i uczucia, które przywołuje…

Dzień dobry… dziś (02.02.) w ramach biblioterapii polecamy książkę o uczuciach.

Tina Oziewicz w „Co robią uczucia?” – w książce przecudnie zilustrowanej przez Aleksandrę Zając – w sposób niezwykle dowcipny i pełen ciepła opisuje, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko).

Radość, zachwyt, duma, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te uczucia – i wiele innych.

Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne?

Kto: wspina się najwyżej jak może; zagrzebuje się w ziemi; brnie przez pustynię; lata w bańce mydlanej; depcze wszystko, co ładne; zbiera ślimaki z chodnika? Sprawdźcie – a potem poszukajcie odpowiedzi w sobie.

„Co robią uczucia?” to zaproszenie dla dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas.

Lapidarny, poetycki tekst w połączeniu z pięknymi ilustracjami wzrusza i działa na wyobraźnię.

W rekomendowanej przez nas książce radość skacze na trampolinie, u nas pierwszego wiosennego dnia, wespół z delikatnym, pachnącym wiatrem wybiera się na przejażdżkę rowerową. A dla Was czym jest radość? Jesteśmy ciekawi jak wygląda – zapraszamy do komentarzy.

… z elementami biblioterapii. Dziś (09.02.) zachęcamy do przeczytania “A królik słuchał” Cori Doerrfeld.

“Pewnego dnia Taylor postanowił coś zbudować. Coś nowego. Coś wyjątkowego. Coś niesamowitego. Taylor był taki dumny. Lecz wtem, zupełnie niespodzianie…”. Tak, tak budowla runęła i zaczęło się… Pojawił się kurczak, niedźwiedź, słoń…. itd., itd., …wszyscy oczywiście z dobrymi radami, najlepszymi rozwiązaniami… Ale przecież, kiedy runie nam świat, potrzebujemy kogoś, kto posiedzi z nami w ciszy i … posłucha … i przytuli.

Dziś (16.02.) zachęcamy do przeczytania “Pięciu Nieudanych” Beatryce Alemagnamy.

“Było ich pięciu. Pięciu Nieudanych. Pierwszy był dziurawy… Drugi był złożony na pół, jak list do wysłania. Trzeci był sflaczały…Czwarty był postawiony na głowie… Piąty był felerny od stóp do głów… Pewnego dnia, nie wiadomo skąd, przybył niezwykły gość. Był piękny i gładki, po prostu idealny… – Więc żaden z Was pożytek! Jesteście naprawdę do niczego – oburzył się Idealny…” Ale czy miał rację? Skoro: Dziurawy nigdy się nie złościł bo złość przelatywała przez niego na wylot, Złożony-Na-Pół przechowywał w zgięciach wszystkie piękne wspomnienia, Postawiony-Na-Głowie – widział rzeczy, których nie widzą inni, Felerny, kiedy coś mu w końcu wyszło, ogłaszano święto.

Jak się skończyła ta historia? Nieudani poszli sobie i zastawili idealnego z głupią miną … i się nie załamali bo byli szczęśliwi.

Musicie koniecznie przeczytać tę lekką, poetycką opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie, i że nikt nie powinien tego szczęścia z nas wymiatać…

I może jeszcze to, że to książka także dla wszystkich Idealnych, którzy nie mogą być idealni nie będąc życzliwymi i nie posiadając szacunku do innych i do inności.

Jak co wtorek zapraszamy na szczyptę biblioterapii…

„Jedna osoba. Leży w łóżku i liczy uderzenia swojego serca. Zastanawia się, ilu ludzi patrzy w tej chwili na te same gwizdy… Dziesięć osób w salonie fryzjerskim. Jedna z nich wybiera się na przyjęcie. Jedna szykuje się do dalekiej podróży. Jednej właśnie przyszedł do głowy pomysł na biznes…Dwadzieścia osób na lekcji historii w szkole. Jedna z mich myśli o ludziach, którzy żyli przed nami. Jedna zgubiła misa przytulankę. Jedna boi się treningu piłki nożnej. Jedna zostanie w przyszłości premierem… Trzydzieści osób w parku. Jedna z nich pierwszy raz w życiu stoi na rękach. Dwie nigdy wcześniej nie były w parku. Nikt nie widzi, że ktoś właśnie popełnia przestępstwo… Czterysta osób na demonstracji. Jedna z nich chce nauczyć się czytać. Jedna potrzebuje ważnej operacji. Jedna marzy o teleskopie. Jedna chciałby znaleźć przyjaciela. Wszystkie pragną lepszego świata… Tysiąc osób obserwujących wielką kometę, która kolejny raz minie Ziemię za 2533 lata. Wiele z nich zastanawia się, czy istnieje życie na innych planetach. Żadna nie ma pewności, jaki jest sens życia… Siedem miliardów siedemset milionów osób na tej samej planecie. Każda z nich ma własną, wyjątkową historię. Wszyscy się liczą. Jedną z tych osób jesteś Ty!”

Jeżeli jesteś uważnym obserwatorem to zadajesz sobie i próbujesz odpowiedzieć na pytania: kim jesteś, co najbardziej liczy się w Twoim życiu, kto wie o tobie najwięcej, ile naprawdę wiemy o sobie nawzajem, co się dzieje z nami po śmierci, co łączy wszystkich ludzi, czy świat jest mały czy duży, czy istnieje życie na innych planetach, co jest poza granicami wszechświata, co jest prawdą, jaki jest sens życia?

Dzięki tej historii, napisanej i przepięknie zilustrowanej przez Kristin Roskifte, przekonasz się, że każdy ma własną , wyjątkową histerię i nikt nie jest ważniejszy od innych, że każdy jest częścią wspólnego świata.

Ta opowieść to nie tylko wyszukiwanka i podręcznik do nauki liczenia, to książka, która uczy przede wszystkim szacunku do samego siebie i innych. Nie tylko znakomicie rozwija zmysł obserwacji, ale także empatię i wyobraźnię.

Kategoria: Aktualności, Polecamy

 
27 lutego 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Czy to długo, czy krótko?" Izabeli Zięby i Urszuli Palusińskiej  Okładka książki "Dinozaurium" Lily Murray  Okładka książki "Dwa dla mnie, jeden dla ciebie" Jorge Muhlea  Okładka książki "Niedźwiedź w wielkim mieście" Katji Gehrmann  Okładka książki "Zaczarowane baletki" Noel Streatfield 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Ku pamięci Stanisławy Flesz

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie ...

error2k20… konkurs foto

Konkurs fotograficzny „Error_2k02…” Zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status