Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Rocznik Kolski Nr 5/2012 … już na świecie

18 grudnia 2012 Autor: Anna Pietruszka

Rok 2012 jest wyjątkowy dla Koła – obchodzi ono 650. lecie nadania praw miejskich.

Okres ten obfitował w liczne uroczystości kulturalne i sportowe.

Jedna z ostatnich – promocja 5 nr „Rocznika Kolskiego” – miała miejsce w Ratuszu,  w drugi piątek grudnia.

Uroczystość rozpoczął  Sonatą Barokową duetu fletowy – Anna Wydziałkowska, Karolina Krygier  (uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kole). Wystąpili też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole (Julian Kokociński, Aleksandra Klimek, Patrycja Suliburska), którzy – pod kierunkiem Alicji Krawczyk – zaśpiewali piosenkę „To Koło” (prezentacja otrzymała I miejsce w konkursie piosenki o Kole zorganizowanym przez Urząd Miejski; autorką tekstu jest Michaela Gross).

Po części artystycznej nastąpiła prezentacja głównego bohatera imprezy –  „Rocznika Kolskiego”.  Dokonała tego dyrektor Powiatowej i Miejski Biblioteki Publicznej w Kole – Aleksandra Kowalska (obok PiMBP wydawcami periodyku są: Muzeum Technik Ceramicznych, Miejski Dom Kultury, oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą).

Łamy najnowszego numeru goszczą:   Bartłomieja Grzankę z tekstami:  „Inwentarz klasztoru Ojców Karmelitów w Kłodawie z 1709 r. Biblioteka klasztorna”,  „Sygnatury Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole – nowe fakty i ustalenia”.  (Bartłomiej Grzanka jest asystentem muzealnym, z wykształcenia historykiem, absolwentem Podyplomowego Studium Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Członkiem Stowarzyszenia Dziedzictwo Karmelu działającego w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie.)

Autorem kolejnych, dwóch artykułów:  „Ekumenizm po brudzewsku” oraz „Nowości regionalistyczne”  jest Kazimierz Kasperkiewicz, mgr filologii niemieckiej Uniwersytetu Poznańskiego, nauczyciel języka niemieckiego i tłumacz przysięgły. Autor wielu regionalistycznych artykułów i publikacji zwartych dot. Koła i Ziemi Kolskiej. Honorowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.

„Działalność Oddziału PTTK w Kole w trzydziestoleciu (1959-1989)” opisał Leszek Nowicki, emerytowany pracownik Starostwa Powiatowego w Kole. Pasjonat i kolekcjoner polskich banknotów.

Do autorki kolejnego tekstu – „Ocalić od zapomnienia” – Katarzyny Prądzyńskiej, trafiła stara, pożółkła kartka z nazwiskami żydowskimi. Poprzez publikacje 62 nazwisk, autorka wystosowała apel, do tych, którzy pamiętają jeszcze o tamtych ludziach, by podzielili się swoją wiedzą o nich. Katarzyna Prądzyńska – nauczyciel, regionalistka zajmująca się historią okresu II wojny światowej, w szczególności stosunkami polsko-żydowskim –  jest też autorką artykułu „Z dziejów harcerstwa kolskiego – krótki rys”.

W br. obchodziliśmy dwie rocznice (115. urodzin i 25. śmierci)  związane z Polą Negri, gwiazdą kina niemego i jedyną naszą rodaczką, która podbiła Hollywood. Dariusz Racinowski w „Brdowskich śladach Poli Negri” przypomina jej dorobek oraz powiązania  z Brdowem. Autor tekstu jest mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Łódzkim, działaczem samorządowym  (radny Rady Gminy Babiak) oraz działaczem społecznym. Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej oraz członkiem Zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu. Pomysłodawcą i współorganizatorem takich przedsięwzięć jak: „Brdowskie Inspiracje Chopinowskie w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina”, „Brdowskie spotkania z Polą Negri”; konkurs fotograficzny „Magiczny Brdów”; rajd „Śladami Powstania Styczniowego”. Autorem publikacji zwartych i artykułów o tematyce historycznej i społecznej.

Aleksander Krzysztof Sitnik  OFM (doktor nauk humanistycznych w zakresie historii; w Zakonie Braci Mniejszych bernardynów od 1990 r.; święcenia kapłańskie otrzymał w 1997 r.; obecnie w klasztorze bernardynów w Krakowie; wykładowca historii Zakonu Braci Mniejszych oraz historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej; autor wielu artykułów i prac z zakresu dziejów Zakonu Braci Mniejszych i historii Kościoła) zamieścił tekst „Bernardyni kolscy w rzeczywistości powojennej (1945 r.)”.

20 stycznia minie 67. rocz. wyzwolenia Koła spod okupacji hitlerowskiej.  Ten trudny dla miasta czas  przypomina w artykule „Koło w styczniu 1945 roku” Adam Wilk. Jest on też  autorem tekstu „O Jurku po latach” (artykuł o Jerzym Buszy). Adam Wilk jest  inicjatorem i współzałożycielem Kolskiego Klubu Fotograficznego “FAKT” im. prof. dr Tadeusza Cypriana (piastował funkcję prezesa przez prawie 30 lat). Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, obecnie współpracuje z prasą i różnymi wydawnictwami. Z wykształcenia politolog.

Kolejny tekst autorstwa podkom. Macieja Jakuba Ziółkowskiego „Działalność Narodowej Demokracji oraz ugrupowań rządowych na terenie powiatu kolskiego w latach 1926–1935. Część II lata 1930-1935” ze względu na rozpiętość tematu został podzielony na dwie części. Z pierwszą, obejmującą lata 1926 – 1930 obcowali Państwo w nr 4 „Rocznika…”. Maciej Jakub Ziółkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego.

Czyż człowiek nie czuje się lepiej w otoczeniu rzeczy ładnych i użytecznych? Czy w codziennym życiu pełnym szarości i przeciętności nie zasługujemy na odrobinę przyjemności?…Na te pytania w artykule „Dyskretny urok produktu” próbuje odpowiedzieć Marcin Tomasz Konicki,  współtwórca + – DESIGN,  pracownik  – na stanowisku adiunkta  – Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (w 2011 r. uzyskał stopień naukowy doktora).

Artykuł architekta Jacka Wojciechowskiego „Surrealizm z pierwiastkiem szczęścia w tle”, przedstawia koncepcję przebudowy, rozbudowy, nadbudowy i remontu budynku Miejskiego Domu Kultury w Kole, oraz modernizację wnętrza sali wielofunkcyjnej wraz z pomieszczeniami.

Alina Mikołajczyk,  autorka „Wojennych reminiscencji kłodawskiego dziecka”, w swoim artykule opowiada o tym co widziała, doświadczyła i przeżyła od 6 do 12 roku życia. Opisuje pobyt w Łodzi, Krasnymstawie, trudne czasy okupacji.

„W czasie okupacji w Kole już od 1940 r. jako Polka zostałam zatrudniona w rodzinie niemieckiej jako „Dienstmädchen”. To mówi Zdzisława Rzepka – we „Wspomnieniach powstańczych”. Bohaterka artykułu w 1943 r. wyjechała do Warszawy. Pod pseudonimem „Wiesia” zaczęła działać w Szarych Szeregach i wzięła udział w Powstaniu Warszawskim.

Informację o najważniejszych wydarzeniach społecznych, gospodarczych, kulturalnych miasta przedstawił w  „Kalendarium wydarzeń w Kole w roku 2011” Ewaryst Jaśkowski. Drugi tekst tego  autora „Przegląd wydarzeń oświatowych w Kole”  informuje o kolskiej oświacie od II połowy XVI wieku do maja 2012 r. Ewaryst Jaśkowski jest regionalistą, wieloletnim pracownikiem administracji państwowej i samorządowej.

Kalendarium wydarzeń lokalnych, które odbyły się w roku nadania przywileju lokacyjnego,  przygotowała Katarzyna Wojtysiak w  „Programie Jubileuszu 650.lecia lokacji miasta Koła”. Katarzyna Wojtysiak, jest pracownikiem Wydziału Działalności Gospodarczej i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Kole.

Po raz kolejny otrzymaliśmy czasopismo, które łączy w sobie elementy przyszłości oraz teraźniejszości naszego regionu. Oby zapał osób tworzących “Rocznik Kolski”  nigdy nie zgasł…a do ich grona przyłączali się kolejni pasjonaci.

rocznik kol (48) rocznik kol (4) rocznik kol (3) rocznik kol (42) rocznik kol (21) rocznik kol (15)

 

 

 


 
2 października 2022
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Ilustracja przedstawia chłopca stojącego, na tle miasta, obok lwa.  Ilustracja przedstawia czworo dzieci i psa.  Ilustracja przedstawia białego niedźwiedzia.  Ilustracja przedstawia pochylonego chłopca.  Na ilustracji znajdują się psy, koty i kobieta. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Oczy Michaliny

Autor: Marcin Szczygielski Tytuł: Oczy Michaliny Wydawca: Instytut Wydawniczy Latarnik Rok wydania: 2020 Od ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status