Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

 

„Muzeum pamięci” – nowe opowiadanie Sylwii Chutnik na Wolnych Lekturach!

Na Wolnych Lekturach pojawiło się nowe opowiadanie Sylwii Chutnik pod tytułem Muzeum pamięci. Przez najbliższe dwa miesiące utwór będzie dostępny dla członkiń i członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, a potem – dla wszystkich czytelników.

Szczęśliwa miłość nie istnieje. Na straży tego dogmatu stoi pamięć a.k.a. straumatyzowana wyobraźnia, ostrzykująca się jadem zazdrości. Pamięć-śmietnisko, katalog zastarzałych ran, muzeum, do którego nie prowadzą żadne drzwi. Ale w murach są szpary, wystarczy przyłożyć oko. Trzeba chwilę poczekać, aż przywyknie do ciemności. I już, można krzyknąć w zachwycie: jaka piękna żałoba!

Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni, pisarka i promotorka czytelnictwa, dołączyła do grona Ambasadorów Wolnych Lektur. W ramach współpracy Wolne Lektury udostępniły dziś jej nowe opowiadanie pt. Muzeum pamięci (czytane dotychczas tylko podczas akcji stowarzyszenia Unia Literacka). Obecnie dostęp do utworu mają członkinie i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur, a za dwa miesiące tekst będzie dostępny dla każdego.

Jak stać się Przyjacielem bądź Przyjaciółką Wolnych Lektur i przeczytać opowiadanie?

Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur może dołączyć każdy, kto wesprze finansowo działania biblioteki. Kwota wsparcia jest dowolna, można dokonać jednorazowego przelewu lub ustawić wpłatę cykliczną, a potem zarejestrować się w serwisie. Jednorazowa wpłata upoważnia do miesięcznego dostępu do premierowego tekstu, cykliczna – aż do momentu rezygnacji z członkostwa. Co dwa miesiące publikowane są nowe utwory współczesnych autorek i autorów, a poprzednie stają się dostępne dla wszystkich czytelników biblioteki. W końcu to Towarzystwo Przyjaciół – a przyjaciele się dzielą tym, co mają!

Dlaczego Wolne Lektury potrzebują wsparcia?

Utrzymanie tak ogromnej biblioteki jaką są Wolne Lektury generuje ogromne koszta – przygotowanie i udostępnianie książek to proces, w który zaangażowanych jest wiele osób. Dotacje ministerialne, które ostatnio zostały przyznane fundacji Nowoczesna Polska, prowadzącej projekt, pozwalają na utrzymanie biblioteki i realizowanie projektów podlegających regulaminom grantu, ale nie na uatrakcyjnienie jej oferty i dalszy rozwój. Ze względu na to, że dużą część użytkowników strony stanowią dzieci poszukujące lektur szkolnych, fundacja uznała, że niestosowne byłoby pobieranie opłat za dostęp lub wprowadzenie reklam. Dlatego o pomoc zostali poproszeni czytelnicy i sympatycy projektu, którym zależy na łatwej dostępności do dóbr kultury, promocji czytelnictwa oraz na wzbogacaniu oferty czytelniczej. Ci, którzy zdecydowali się na wpłatę, otrzymują w zamian przedpremierowy dostęp do nowych utworów napisanych przez współczesnych autorów i autorki – do tej pory były to dzieła m.in. Magdaleny Tulli, Łukasza Orbitowskiego czy Pawła Sołtysa. Do wsparcia Wolnych Lektur zachęcają Ambasadorowie i Ambasadorki – obok Sylwii Chutnik są to Barbara Klicka, Adam Fidusiewicz, Michał Nogaś, Andrzej Seweryn oraz Filip Springer.

Kontakt: wolnelektury@nowoczesnapolska.org.pl.

 

 

 

Kategoria: Aktualności

 
4 czerwca 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Jak widzicie Walc nr 2 Dmitri

Przypominamy! W tym roku obchodzimy 45. rocznicę śmierci Dmitrija Szostakowicza. ...

Piotr Witoń czyta Pana Pierd

Zapraszamy na spotkania z aktorem Piotrem Witoniem. Czyta dla Was ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status