Zapraszamy do dyskusji o książkach na oficjalnym portalu DKK.
Zapraszamy też na:
- do 19.12.2020 trwa 26 Toruński Festiwal Książki, ciekawi goście i spotkania on-line https://artus.torun.pl/torunski-festiwal-ksiazki-2020/
- interesująca akcja pisarze kryminałów ratują zabytki (źródło: booklips.pl)
- spotkania autorskie w EMPIK-u
- Teatr Powszechny w Warszawie z hasłem “Teatr, który się wtrąca”, przygotował, prócz ciekawych widowiskowo, tematycznie i nagranych profesjonalnie spektakli (z dostępem on-line dla Widzów – wystarczy kupić bilet), także książki do słuchania tutaj – czytają aktorki i aktorzy
- wirtualna wystawa “Tu i teraz- czeski komiks współcześnie”(w Bibliotece Uniwersyteckiej, która właśnie się otworzyła, można zwiedzić osobiście)
- wystawy fotograficzne: Black&White i “Nasza wspaniała planeta” tutaj (w języku angielskim, piękne obrazy fotograficzne od GuruShots ze Sztokholmu; oprowadza przewodnik)
- wystawa , która zabiera nas w polską przyrodę. Wizje Natury 2020. Prowadzi m.in. Paulina Surniak (znana z prowadzonych prelekcji o literaturze dla wielkopolskich DKK)
- Ninateka (do 6.12.2020) zaprasza na spotkania Kino – efekt specjalny
- konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci #JASNOWIDZE2020! Ogłosiły (1.12.b.r.) Dwie Siostry, na prace czekają do 15.12.2020
- audiobooki na http://chmuraczytania.pl
- spotkanie, (swego rodzaju benefis) znanego w trzcianeckim środowisku literackim regionalisty, publicysty i pisarza – Mieczysława Ślesickiego. Obchodzi ćwierćwiecze pracy literackiej. Nagrodzony przez Marszałka w Wielkopolsce. Spotkanie moderuje Joanna Nienowska (DKK w Trzciance). Dofinansowano z programu DKK 2020 przez Instytut Książki
- Book Targ II Edycja “Łączą nas książki”. 12 – 18.11.2020. Pisarek i pisarzy, a także krytyków od kultury całe mnóstwo: Michał Nogaś z jego książką prawie autobiograficzną, Rebecca F. Kuang – z fantastyczną, Marek Krajewski – z kryminalną… itp. https://tiny.pl/72hjl
- Ekoliteratura, czyli książki o ekologii z Dwoma Siostrami. Jest to wydarzenie towarzyszące tegorocznej edycji Biblioteki Pomysłów, która odbywa się pod hasłem “Eko od dziecka”. 19 listopada 2020 (czwartek), g. 12.30 – 14.00, zapisy i webinarium na platformie ClickMeeting
- relację z ogłoszenia laureatki Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Piątek, 20 listopada 2020r. o g. 19:00 https://tiny.pl/72hp8
- rozmowę z autorką “Beskidu bez kitu” Marią Strzelecką, artystką, pisarką i zapaloną podróżniczką (w ramach Festiwalu kultury dla dzieci). Zobaczcie także inne online spotkania, nam przypadło również do gustu spotkanie z energetyzującą Marianną Oklejak.
- z branży etnograficznej o… wampirach: rozmawia Magda Gutowska ( Instytut Polonica) z Łukaszem Kozakiem.
- coś kryminalnego – do posłuchania – podcasty Michała Larka “Zabójcze opowieści”.
- Wioletta Grzegorzewska – ta od “Guguł”; poetycka, melancholijna, Grzegorzewska opowiada o nowej książce “Dodatkowa dusza”, która ukazała się we wrześniu tego roku…
- w niedzielę 25.10 spotkanie wyjątkowe z laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, Radkiem Rakiem. Jego fantastyczna opowieść opisano: “Baśń” jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.”
- podcast o Korczaku, ale dla tych, którzy uczą się języka polskiego…
- spotkanie, które odbyło się kilka dni temu, o Andersenie tu do odtworzenia.
- prelekcję “gawędziarską” „Andersen nieznany. Opowieść o pisarzu zaszufladkowanym” prowadzoną przez tłumaczkę duńskiego i badaczkę kultury duńskiej Bogusławę Sochańską.
- spotkanie o tym kim jest tłumacz dla dzieła? czy to ważna profesja? – 19.10.2020 r., g. 10.30-12.30 (online, bezpłatnie, bez rejestracji, wchodzicie na link do wydarzenia na FB).
- Spotkanie na oceanie – Olek Doba dryfuje na Festiwalu literatury dla dzieci.
- spotkanie z Radkiem Rakiem, pisarzem fantastyki, nagrodzonym literacką Nagrodą Nike za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”– 25 października 2020 r., g. 20:00 (transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom).
- “Lekcje czytania” – cykl wykładów o literaturze, które odbyły się podczas Copernicus Festival 2020: Czas; 5 lekcji czytania, wszystkie poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Conrad Festival 2020, największego festiwalu literackiego w Polsce.
- Wydarzenie z cyklu “W świecie reportażu” tym razem inaczej, bo on-line – z Witoldem Szabłowskim (spotkanie poprowadzi Marcin Meller, tłumaczone będzie na PJM) – 6 października g. 18.00 – 19.30. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.
- “Tyrmand” to hasło przewodnie tego roku. Biblioteka w Nowym Tomyślu zaprasza na spotkanie z badaczem twórczości Tyrmanda – Mariuszem Urbankiem.
- W środę – 30 września – spotkanie online poświęcone L. Tyrmandowi. Dyskusja panelowa “Tyrmand Bikiniarz, podczas konferencji IV Festiwal Teologii Politycznej.
- Spotkanie online z pisarką (dla młodszych) Joanną Fabicką, autorką m.in. “Rutki”.
- Spotkania (dla dzieci) w teatrze kamishibai z klasyką.
- Cykl podcastów opisywany słowami: polski reporterski serial podcastowy, przygotowany w wyniku wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego i nagrany w formie audi – Śledztwo Pisma?
- Spotkanie z Zofia Mąkosą (odbyło się 31 lipca 2020, jest dostępne do maja 2021 na YT)
- Przed nami spotkania: 12.10 br – prof. Jerzy Borowczyk (UAM) wystąpi z wykładem nt. “Balladyny” (Narodowe Czytanie); 19.10 – Bogusława Sochańska wygłosi prelekcję nt. mitów o Hansie Christianie Andersenie, [wymagany komputer z dostępem do internetu (może być też telefon z dostępem do internetu)].
- Co cieszy prócz czytania? Mówienie. Czy można poznać innych poprzez opowiadanie historii? Jak opowiadać, by zaciekawiać? Zaprasza Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, on-line bezpłatnie 08.07. o g. 18:00: storytelling .
- O książkach trwają rozmowy, w bardzo aktywnym wydawnictwie Poznańskim, proponujemy Rozmawiamy o literaturze.12. A i festiwal literacki bywa, że się pojawia, offline Festiwal Literacki Patrząc na Wschód.13. Słuchowiska zawsze w cenie, zobaczcie, co proponuje radio Białystok – Teatr naturalny.14. Zapraszamy do Supraśla na Festiwal SlowFest o sztuce, kulturze i naturze.15. Dla tych, którzy trafią do… Torunia 🙂 Toruń z lotu ptaka dawniej i dziś.16. Jeżeli ktoś wybiera się do Krakowa to… może zajrzeć na wystawę Kobiece / Womanly od 18.07. “Aparatem szkicuję rzeczywistość. Słowami zapisuję obraz, obrazem maluję słowa. Przymierzam, czy do siebie pasują, tak jak się zakłada pierwszy raz sweter, który później staje się ulubionym.”
- Coś do czytania o stanie czytania: czytanie książek w czasie pandemii.
- Literacki Sopot ogłosił gości debaty “Co można wyczytać z gry wideo? Cyfrowe media a literatura”, festiwal 20-23 sierpnia br.
- Spotkanie wokół książek Roberta Macfarlane’a. Odsłuchaj /obejrzyj dyskusję.
- Boznańska, ta książka na regale wielkopolskich DKK, a już dziś w czwartkowy wieczór spotkanie .
- Już minął Dzień Dziecka, ale literackie echa tutaj …z okazji nadchodzącej wystawy zatytułowanej „Szancer, wyobraź sobie!”
- Wydawnictwo Agora zaprosiło znakomitych poetów, powieściopisarzy i reportażystów do podzielenia się charytatywnie swoimi tekstami. Zostały one zawarte w książce “Nadzieja” Dochód z akcji zostanie przekazany ośrodkom pomocy dla seniorów. Książkę możecie kupić już dziś, bo słowa które w niej znajdziecie na pewno ukoją Wasze strachy i smutki.
- Uwaga, już zaczął się (od 29 do 31 maja) I Zlot Fanów Katarzyny Bondy on-line. Start już w ten piątek o godz. 16.00. Niezapomnianego weekendu!
- Nowa książka jako dodatek do… filmu popularnego w jednym z kanałów tv, ta książka to “produkt” popkultury, nic nowego, każda droga jest dobra, by dotrzeć do czytelników 🙂 3 czerwca ukaże się w wydawnictwie Kobiecym książka “The Crown” Tu reklama.
- Poetycko: 16 czerwca porozmawiamy o “Zdroju” Barbary Klickiej – powieściowym debiucie poetki docenionej przez krytykę za tomy “Same same” oraz “Nice” i nominowanej za “Zdrój” do tegorocznej Nagroda Literacka Gdynia.
- A może na grzyby, na ryby, albo na lwy by… Zobacz szczegóły na fb – otwarcie od 19 czerwca :).
- Tradycyjnie Targi Książki polecają mnóstwo wspaniałych spotkań, dostępnych nietradycyjną drogą. W ciągu tygodnia można będzie obejrzeć kilkadziesiąt spotkań. Patronat objęły m.in. Warszawskie Targi Książki.
- Już w czwartek 21 maja wieczorem spotkanie, na którym “Pisarki Magdalena Parys i Katarzyna Tubylewicz mówią Paulinie Wilk o tym, jak pandemia budzi w nich siły twórcze (…)” czyli Korona mi z głowy nie spadnie?
- W Instytucie Reportażu – trudne tematy, spotkanie z Marcinem Kąckim, autorem reportażu Oświęcim – czarna zima. Prowadzenie: Olga Gitkiewicz.23. Spotkanie z Adamem Wajrakiem, zorganizowanym przez Agorę, tam też zaglądajcie.
- Coś do słuchania w radio i Tyrmandowi poświęcone. Jeżeli ktoś słucha audiobooków, to w Audiotece (Play) Ferency czyta “Złego” Tyrmanda.
- Jonas T. Bengtsson w rozmowie o twórczości…https://www.facebook.com/WydawnictwoPoznanskie/videos/591954164768620/.
- Ze świata poezji i prozy, propozycja do posłuchania.
- Czytanie na dywanie z Teatrem Muzycznym Capitol książki dla młodzieży: Justyna Szafran czyta „Morze Atramentu i Złota” , Konrad Imiela czyta „Szukając Alaski”.
- Proponujemy obejrzenie materiału ze spotkania “Seniorzy a uczestnictwo w kulturze w pandemii”.
- Możecie także, jako oczytani znawcy, zmierzyć się z tematem książki… górskiej i… zagłosować tu.
- Od wielu lat Festiwal Górski im. A. Zawady w Lądku promuje alpinizm, tematy związane z wędrowaniem, spotkania z ludźmi gór, od kilku lat jest miejsce na książki również.
- Coś do poczytania o obecnych ludziach w sieci w artykule Julii Rzepeckiej Influencerzy w czasach pandemii. Jak sobie radzą? czyli trochę statystyki.
- Pierwsze Czytanie – Sylwia Chutnik i Olga z Wielkiego Buka (organizuje biblioteka w Gdyni: https://tiny.pl/7tfpj).
- Zapraszamy na festiwal filmowy on-line, który już trwa – Millennium Docs Against Gravity [dokumentalne filmy o społecznych, osobistych i szerszych w podejściach sprawach, m.in. – “My, Generation (film dostępny od 8 do 18 maja)]. Będzie też spotkanie z Pawłem Pawlikowskim odbędzie się w czwartek 14 maja o 11:00.
- ” (…) Zbieranie materiałów, pisanie konspektu, dobieranie twarzy do bohaterów (bo zawsze znajduję też pasujące zdjęcia) wydaje mi się znacznie bardziej fascynujące niż następny etap. Pisanie jest potwornie nudne. Kocham wymyślać, nienawidzę pisać.(…)” – kto to powiedział? Łukasz Orbitowski w wywiadzie o kolejnych jego pomysłach… na życie. A Zygmunt Miłoszewski zapowiada kolejną część “Bezcennego” (która w czerwcu w sprzedaży) i na pytanie: “Czy zanim sięgniemy po „Kwestię ceny”, trzeba przeczytać „Bezcennego”? Czy można czytać niezależnie?” autor odpowiada: “Można nawet nie wiedzieć, że taka książka istnieje, serio. Umkną trzy smaczki i tyle.” Poczytajcie rozrywka.blog
- Malka Lee na podstawie książki w cyklu “Literackie środy” https://www.youtube.com/watch?v=1i-V2SSb78g.
- “Literackie witaminy” – nowa audycja Dwójki https://www.polskieradio.pl/8/1874/Artykul/2502107,Literackie-witaminy-Rusza-nowa-audycja-Dwojki.
- Wojciech Chmielarz czyta fragmenty “Wyrwy” tuhttps://www.facebook.com/watch/live/?v=2614624268864143&ref=watch_permalink.
- Konkurs na plakat do Nagrody Gdynia http://nagrodaliterackagdynia.pl/wydarzenie/konkurs-na-plakat-15-lecie-nagrody-literackiej-gdynia.