Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

DKK – październik

9 listopada 2012 Autor: Anna Pietruszka

Listopadowe spotkanie kolskiego DKK poświęcono książce Możliwość wyspy Michela Houellebecqa.

Michel Houellebecq jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych i najczęściej komentowanych współczesnych pisarzy. Jedni uważają go za  kultowego, inni – za hochsztaplera, który pod płaszczem krytyki zachodniej cywilizacji sprzedaje pornografię.

Niezależnie od tego, jak ocenia się jego twórczość,  trudno odmówić francuskiemu autorowi, że pisząc o własnych  obsesjach,  kreśli interesującą, choć  przerażającą wizję świata w którym żyjemy, a który wedle autora zmierza ku katastrofie.

W Możliwości wyspy autor przedstawia efekty tej katastrofy, odwołując się do futurologii. Akcja powieści toczy  się około roku 4000. Ziemia po kolejnych wojnach nuklearnych i kataklizmach ekologicznych jest zniszczona. Ludzkość cofnęła do poziomu dzikich, którzy nie potrafią korzystać z pozostałych resztek cywilizacji i aby przeżyć, tworzą zbieracko-myśliwskie hordy.

Oprócz dzikich istnieją jeszcze nieliczni neoludzie będący genetycznie zmodyfikowanymi kopiami dawnych ludzi, które można odtwarzać w nieskończoność. Są nimi dwaj bohaterowie powieści:  Daniel24 i Daniel25 – kopie żyjącego w naszych czasach Daniela1. Ci ludzie przyszłości żyją  niczym rośliny. Mają zdolność fotosyntezy, ich wrażliwość na bodźce zewnętrzne jest mniejsza niż u dzikich; są również emocjonalnie i intelektualnie wystudzeni. Wiąże się to z ich sposobem życia – są aspołeczni, mieszkają sami, nie kontaktują się fizycznie z innymi; nie znają cierpienia, radości,  rozkoszy. Życie spędzają na kontemplacji samych siebie, a także czytaniu i komentowaniu spisanych świadectw ich genetycznych protoplastów.

Główną część powieści stanowi  świadectwo życia Daniela1 – komika, który dzięki inteligencji, cynizmowi i bezwzględności robi zawrotną karierę w show-biznesie. Jego życie kończy się jednak zupełną katastrofą. Daniel1 szuka tego, czego  znaleźć nie może, czyli miłości, która dałaby mu poczucie emocjonalnej więzi z kobietą i zarazem seksualną satysfakcję. Zanim popełni samobójstwo, zauważy: „Zapewne byłem ostatnim człowiekiem swojego pokolenia, który kochał siebie wystarczająco niewiele, aby pokochać kogoś innego”.

Houellebecq w Możliwości wyspy skupił uwagę przede wszystkim, na kwestii możliwych konsekwencji upowszechniania się nihilizmu, którego celem jest zapewnianie ludziom nieustannych konsumpcyjnych spełnień we wszystkich dziedzinach życia. Jeżeli ludzie – zauważa  Houellebecq – będą się interesować jedynie „zbieraniem wrażeń”, poszukiwaniem przyjemności, ciągle mocniejszych podniet, to doprowadzi to do zerwania trwalszych związków między ludźmi,  do emocjonalnego wychłodzenia,  oraz rzeczywistego wykluczenia z przestrzeni społecznej wszystkich tych, którzy z racji wieku, chorób czy jakiegokolwiek upośledzenia nie będą w stanie konsumować rozrywek.

Książka wywarła na dyskutantach dobre wrażenie. Pozycja znajduje się w zbiorach PiMBP dlatego też zachęcamy Państwa do jej przeczytania.

 ik_2012_logo_maleNPRC_malinowylogo_dkk_duze

Kategoria: Aktualności, DKK

 
7 sierpnia 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Agnieszka Frączek "Nibybór"  "Powiedz to w mig"  Książka Eve Ainsworth "Strata. Gdy świat się kończy"  Okładka książki Michała Skibińskiego i Ali Bankroft "Widziałem pięknego dzięcioła"  Okładka książki Maureen Johnson "Nieodgadniony" 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Rok, w którym nauczyłam si

Autor: Lauren Wolk Tytuł: Rok, w którym nauczyłam się kłamać Wydawca: Dwie ...

14 sierpnia br. – bibli

Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że 14 sierpnia br. (piątek) biblioteka będzie nieczynna! Za ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status