Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Krzesimir Dębski

1 lipca 2019 Autor: Anna Pietruszka

Gościliśmy Krzesimira Dębskiego, twórcę muzyki poważnej i współczesnej (120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in. 2 symfonie, opery, 4 oratoria, utwory religijne, 15 koncertów instrumentalnych), teatralnej (ponad 40 premier), eksperymentalnej i filmowej (100 filmów fabularnych m.in. “Ogniem i mieczem”, “W pustyni i w puszczy”, “Tam i z powrotem”, “Stara baśń”, “1920 Bitwa Warszawska”), oraz seriali telewizyjnych. Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował również muzykę do 17 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Lidera i solistę jazzowego zespołu String Connection koncertującego  do 1980 r.  w:   Europie,  USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach, Chile, Meksyku, Kandzie (ponad 1000 koncertów, w tym radiowych i telewizyjnych).

Wykładowcę na letnich kursach muzycznych, m.in. w:  Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles, Miami i w Vallenci (Kalifornia).

Wielokrotnego laureata nagród, m.in.:  I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983), nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985) oraz wielu nagród w konkursach: radiowych, płytowych i kompozytorskich.

Zdobywcę Fryderyka w kategorii “Kompozytor Roku”, nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej “Philip Award” za muzykę do filmu “Ogniem i mieczem” oraz nagrody za muzykę do filmu “W pustyni i w puszczy” na międzynarodowym Festiwalu Filmów w Pyrgos (Grecja).

Uczestnika światowych festiwali: Jazz Jamboree 80 oraz New Jazz Meeting w Baden-Baden, w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Konsbergu, Budapeszcie, Leverkusen, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Le Mans i innych.

Dyrygenta, który  prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adm Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J.L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake, Nigel Kennedy, Richard Galliano, Keb Mo, UB 40, Daniel Stabrawa, dyrygującego niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Ork. NOSPR, Ork. Sinfonia Varsovia, Ork. Filharmonii Narodowej,  a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Orquesta Nacional Santiago de Chile, Ork.  Filharmonii Lwowskiej i Kijowskiej.

Krzesimir Dębski, spotkał się jednak z kolską publicznością jako autor książki “Nic nie jest w porządku. Wołyń moja rodzinna historia”.

Znany kompozytor, przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.
Krzesimir Dębski: “był 11 lipca 1943 roku, Krwawa Niedziela na Wołyniu. W tym dni nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do domów i kościołów w wołyńskich miastach i wsiach, by pozabijać Polaków zebranych na sumach. Napadli też na kościół w Kisielinie, gdzie na mszę poszli moi rodzice. Ta niedziela była dniem rozpoczynającym masakrę. Wcześniej zdarzały się mordy, ale od tej niedzieli zaczęła się rzeź. Urodziłam się dziesięć lat później, jednak kolejne godziny 11 lipca 1943 r. znam z relacji rodziców, jakbym sam je przeżył. Mama z ojcem uciekli z pogromu, Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię. Po latach poszukiwań spotkałem ich mordercę”.

Spotkanie miało charakter bardzo emocjonalny.

Kategoria: Aktualności

 
28 marca 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka komiksu "Mira" przedstawia dziewczynkę z plecakiem i chłopca jadącego na rowerze na tle kamienic.  Okładka książki "Trefny Tatuś" Davida Walliamsa przedstawia ilustrację samochodu prowadzonego przez mężczyznę w mace. Towarzyszy mu chłopiec. Z samochodu spadają pieniądze.  Okładka książki Adalyn Grace "Foxglove", przedstawia twarz dziewczyny w masce z kwiatów.  Okładka książki "Belladonna" Adalyn Grace przedstawia twarz dziewczyny w kwiatach.  Okładka książki "Eleonora i Park" Rainbow Rowell przedstawia chłopaka i dziewczynę siedzących na łóżku. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Mieszkanki Koła ocalałe z H

W piątek (22.03.2024), w Ratuszu,  odbyła się promocja ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status