Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Bieszczadzcy Mocarze

14 maja 2019 Autor: Anna Pietruszka

Otwarto wystawę fotograficzną Mateusza Matysiaka „Bieszczadzcy Mocarze”. Wernisaż odbył się 13 maja 2019 r.

Za kuratorem wystawy – Szymonem Czerwińskim:

“Mateusz Matysiak – ur. 1972 r., w Przygodzicach, w dolinie Baryczy. Fotograf, przyrodnik i ptasiarz. Z zawodu leśnik i biolog. Absolwent poznańskich uczelni: Akademii Rolniczej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tradycjonalista, uparty miłośnik tego, co zdrowe i autentyczne. Sentymentalny smakosz natury. Niestrudzony promotor piękna przyrody i ptaków. Na co dzień pracuje jako fotograf przyrody kierujący agencją fotografii ptaków, ale przede wszystkim jako inżynier ochrony środowiska dowodzący grupą konsultingową EkoSerwis, która kompleksowo zajmuje się szeroką problematyką  ochrony środowiska w Polsce.

Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz kilku organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Jest założycielem serwisu “Ptasia Poczta Pantoflowa PPP 602620920”, który wprowadził w kręgach ptasiarzy i ornitologów błyskawiczną wymianę informacji o obserwacjach rzadkich ptaków w Polsce. Od 8 lat organizuje ogólnopolskie spotkania obserwatorów i fotografów ptaków i przyrody pod nazwą “PPPikników”, które odbywają się w najciekawszych ostojach przyrody w Polsce. W roku 2008 stworzył internetowy serwis BridWatching. PL – obecnie najpoczytniejszy w Polsce medium ptasiarskie z największą galerią zdjęć ptaków.

Autor licznych publikacji  zdjęć w  polskich i zagranicznych książkach, czasopismach, folderach i kalendarzach. Największe dotychczasowe autorskie działo, które współtworzył to “Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski” (2010, 20111). Aktualnie uczestnicząc w projekcie Life+ “Bagna są dobre!” pracuje nad dużym albumem o wyjątkowej przyrodzie polskich bagien.  Również autor i współautor wystaw fotograficznych (m.in. wystawa “Najpiękniejsze ptaki Pomorza”, która jest w wędrownej ekspozycji od kilku lat) oraz wykładów i warsztatów dotyczących fotografii ptaków.

Juror konkursów fotografii przyrodniczej oraz ich laureat jako uczestnik. w 2011 roku otrzymał tytuł Fotografia Roku ZPFP. W  roku 2012 zdobył m.in. Grand Prix konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego, Grand Prix konkursu “Ptaki Narodowe” oraz 1. miejsce w konkursie “Foto-Eko”.

Jest niezwykle dumny, iż przyrodą i fotografią zaraził syna Mateusza Lecha, brata Jarosława oraz żonę Agatę Katafiasz-Matysiak.”

Wystawa, którą można oglądać – w Czytelni PiMBP w Kole – do 14 czerwca przedstawia  prawdziwych władców dzikich, leśnych Bieszczadów. Zwierzęta największe, najsilniejsze i najbardziej waleczne. Zarówno drapieżniki czyhające na swoje ofiary, jak też duże zwierzęta roślinożerne, które  wielkością i siłą potrafią  skutecznie przeciwstawiać się i opierać  łowcom. Zwierzęta poruszające się jawnie lub skrycie, ale zawsze niezwykle dyskretnie pośród lasów, połonin i gór.

Fotografie o Bieszczadzkich Mocarzach są efektem  bezgranicznej fascynacji przyrodą Bieszczadów i stanowią wynik nieskończonej pracy zdeterminowanego fotografa-łowcy, który na podpatrywaniu i uwiecznianiu życia wyjątkowych bohaterów spędza w górach i lasach długie dni, tygodnie, miesiące i lata.

 

Kategoria: Aktualności

 
26 stycznia 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki Marcina Szczygielskiego "Leo i czerwony automat". Rysunek na okładce przedstawia chłopca w planie średnim, a wokół niego czerwone elementy skomplikowanej maszyny.  Okładka książki Stanisława Łubieńskiego "Książka o śmieciach". Na niebieskiej okładce, tytuł i autora, wpisano w ułożone w pewnym porządku śmieci, które produkują gospodarstwa domowe.  Okładka książki Olgi Ślepowrońskiej "Klimatyczni". Okładka przedstawia sawannę , oraz pracujących pod olbrzymim drzewem ludzi.  Okładka książki Oyvinda Torsetera "Dziura". Beżowa okładka z żółtym grzbietem przedstawia małą dziurę i idącą, zamyślona postać.  Okładka książki Julii Donaldson i Axela Schefflera "Pan Patyk". Okładka przedstawia - na pierwszym planie - biegnącego, uczłowieczonego patyka,. Patyk przebiega miedzy dwoma potężnymi drzewami. Na drugim planie znajdują się choinki i budynki. Wszystko wokół pokryte jest śniegiem. Obok tytułowego Pana Patyka na ilustracji znajdują się obserwujące go: wiewiórka, ryś, lis, zając, dwa ptaki. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Ku pamięci Stanisławy Flesz

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie ...

“Lord Jim” i R

„Lord Jim" – uniwersalna, ponadczasowa opowieść Josepha Conrada o honorze, ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status