Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Ogrody Kaligrafii

5 kwietnia 2019 Autor: Anna Pietruszka

W Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, w pierwszy czwartek kwietnia (04.04.),  odbyły się warsztaty kaligraficzne podczas,  których przyjrzano się narzędziom, nauczono się przygotowywać je do używania, wypróbowano obsadki ze stalówkami, tusze i atramenty na kartkach papieru. Zaznajomiono  się z alfabetem stylu pisma zwanego uncjałą. Opanowywano pisanie kolejnych grup liter, zaczęto pisać wyrazy i zdania.

Każdy z uczestników pracował we własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej.

Uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne (wzory pisma, ćwiczenia), dowiedzieli się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią i malowaniem, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw.

Warsztaty przeprowadzono w:  g. 12:00-15:00 –  dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych  w Kole, oraz 16:30-20:30 – dla dorosłych czytelników.

Zajęcia z dziesięcioosobowymi grupami prowadziła wspaniała – Barbara Wilińska. Kaligraf, śpiewaczka, trenerka głosu, multiinstrumentalistka (lira korbowa, suka, dulcymer, kankles, tambura). W swoich działaniach łącząca działalność muzyczną i plastyczną. Z jednej strony zajmująca się  archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem, z drugiej kaligrafią, tworzeniem obiektów (np. lalek artystycznych) i malowaniem obrazów. Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystująca  w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych i kaligraficznych,  wystawy indywidualne i zbiorowe oraz prowadzenie zespołów śpiewu tradycyjnego. Laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 r., 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2011 r., konkursu „Stara Tradycja” w 2012 r. Jej wystawy  indywidualne można było obejrzeć w: 2011,  2014, 2015, 2016, 2017 i  2018 r.

Organizatorzy i uczestnicy warsztatów pozostają pod wrażeniem Barbary Wilińskiej –  nie tylko jej talentu, umiejętności i  profesjonalizmu, ale i pozytywnej, ciepłej aury, którą wokół siebie roztacza.

Uczestnicy warsztatów kaligrafii z Barbarą Wilińską, pozują do zdjęcia na tle baneru z logiem PiMBP w Kole. Uczestnicy warsztatów kaligrafii z Barbarą Wilińską, pozują do zdjęcia na tle baneru z logiem PiMBP w Kole.

Kategoria: Aktualności

 
8 sierpnia 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Agnieszka Frączek "Nibybór"  "Powiedz to w mig"  Książka Eve Ainsworth "Strata. Gdy świat się kończy"  Okładka książki Michała Skibińskiego i Ali Bankroft "Widziałem pięknego dzięcioła"  Okładka książki Maureen Johnson "Nieodgadniony" 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Rok, w którym nauczyłam si

Autor: Lauren Wolk Tytuł: Rok, w którym nauczyłam się kłamać Wydawca: Dwie ...

14 sierpnia br. – bibli

Szanowni Czytelnicy! Informujemy, że 14 sierpnia br. (piątek) biblioteka będzie nieczynna! Za ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status