Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Po raz kolejny (21.03.)  w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, odbyło się spotkanie z Jackiem Nowaczykiem, Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole. Tym razem na widowni zasiedli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole, podopieczni Pań – Izabeli Szydłowskiej i Agaty Szypulskiej.

Podczas obszernej i niezwykle merytorycznej prezentacji młodzi goście  dowiedzieli się,  że każdego roku około 45 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu narażenia na zanieczyszczone powietrze. Jakość powietrza w Wielkopolsce jest niezadowalająca zwłaszcza w sezonie grzewczym, w którym emisja najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń znaczenie przekracza dopuszczalne wartości. Główne zanieczyszczenia powietrza i ich źródła to: pyły zawieszone, emisja pyłów PM 10 z domowych urządzeń grzewczych różnego typu.

Wpływ głównych  zanieczyszczeń na zdrowie to:  podrażnienie dróg oddechowych i niewydolność oddechowa, choroba niedokrwienia serca, uszkodzenie i starzenie się układu nerwowego, choroby układu kostnego, problemy z płodnością i  upośledzenie rozwoju płodu, nowotwory płuc, spadek odporności, astma,  niedotlenienie tkanek, podatność na alergeny, śmierć z powodu uduszenia. Skutkami zdrowotnymi i chorobami powodowanymi zanieczyszczonym powietrzem są: problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, przyspieszone starzenie, udar i wylew mózgu, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, choroba zakrzepowo-zatorowa,  podrażnienia górnych dróg oddechowych, infekcje dróg oddechowych, zaostrzenie astmy, niepłodność, ryzyko poronienia, wady rozwojowe płodu.

Uczniowie dowiedzieli się,  że oni także  mogą mieć wpływ na jakość powietrza: nie paląc śmieci, stosując niskoemisyjne źródła energii grzewczej, wybierając spacer lub jazdę na rowerze, uprawiając w domu i na balkonie rośliny, oszczędzając energię w domu.

Młodzież poznała sześć sposobów ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza: sprawdzanie jakość powietrza na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.poznan.wios.gov.pl), unikanie spacerów i uprawiania sportu przy ruchliwych ulicach, planowanie czasu wolnego tak, by spędzać go poza miastem, na łonie natury, zachęcanie do oddychania przez nos (to naturalny filtr powietrza), dbanie o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega-3, witaminy C i A, ochronę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, ograniczanie czasu spędzanego na zewnątrz i nie wietrzenie domu w dni, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normę.

Uczniowie zapoznali się też z poradnikiem antysmogowym, który wyjaśnia  co to jest smog, niska emisja, emisja liniowa, co wdychamy,  jakie są główne zanieczyszczenia powietrza oraz  uchwały antysmogowe? Dowiedzieli się, że nie wolno spalać: miału najgorszej jakości, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna; jakie urządzenia grzewcze dopuszczane są do stosowania;  o kontroli przestrzegania uchwał antysmogowych;  jakie dokumenty należy przedstawić w czasie kontroli, jakie obowiązują kary za naruszanie przepisów.  Poznali  preferowane systemy ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, właściwą obsługę instalacji grzewczej, szczególnie opartej o paliwo stałe.

Kategoria: Aktualności

 
23 lutego 2020
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Rocznik Kolski nr 12

To już kolejna odsłona Rocznika Kolskiego. Promocja dwunastego numeru  odbyła ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status