Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Jubileusz “Rocznika Kolskiego”

5 marca 2018 Autor: Anna Pietruszka

Z wystąpienia  Aleksandry Kowalskiej – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, wygłoszonego w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Kole, podczas  jubileuszu “Rocznika Kolskiego” (03.03.):

“Dzisiejsza uroczystość jest spotkaniem przyjaciół, którzy od 10 lat wspierają „Rocznik…”, postrzegając go jako ważny element budowania tożsamości.

Prasa lokalna jest  nie tylko  ważnym narzędziem środowiskowej informacji ale także wychowania społeczeństwa obywatelskiego, przekształcania zatomizowanego zbioru jednostek w zwarty organizm społeczny,  mający świadomość wspólnych korzeni historycznych i  teraźniejszości.

„Rocznik Kolski”  to  pierwszy tytuł prasowy – o takiej tematyce  –  któremu udało się  przetrwać w naszym mieście pełną dekadę. Żywimy uzasadnioną nadzieję na dalsze jego  funkcjonowanie.

Jubileusz, to okazja do wspomnień, w których staramy się ocalić od zapomnienia cząstkę historii, ale przede wszystkim ludzi ją tworzących.

Dziesięć lat temu,  na kolskim rynku prasowym,  zadebiutowało czasopismo wydawane przez:  Miejski Dom Kultury w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.

Redakcja założyła, że będzie to czasopismo regionalistyczne, poruszające istotne wydarzenia historyczne, kulturalne, gospodarcze, przedstawiające wybitne postaci oraz  dokonania osób, które w istotny sposób wpłynęły na współczesny kształt miasta i regionu. Będzie również cennym źródłem informacji, skarbnicą wiedzy o historii nie tylko Koła, ale również okolicznych miejscowości takich jak: Brdów, Grzegorzew, Dąbie, czy Kłodawa.

Pierwsze numery periodyku nie posiadały wyodrębnionych działów, dopiero w  czwartym  – z 2011 r.  – wprowadzono  układ działowo-tematyczny. Obecnie czasopismo zawiera następujące części: „Artykuły i materiały”, „Sylwetki”, „Nowości wydawnicze” (przygotowywane od pierwszego numeru przez Kazimierza Kasperkiewicza), oraz „Kronika wydarzeń”  (prowadzona przez Ewarysta Jaśkowskiego). Rocznik ukazuje się w nakładzie 200-500 egzemplarzy.

Czasopismo to nie tylko zapisane kartki papieru,  to przede wszystkim ludzie –   znamienity zespół redakcyjny,  dbający o  najwyższy poziom edytorski periodyku.

Wśród postaci tworzących gazetę znajdują się: historycy, regionaliści, pasjonaci, ludzie związani z Kołem miejscem urodzenia, zamieszkania, ale nie tylko. Dzięki „Rocznikowi…” autorzy mogą  samorealizować  zainteresowania pisarskie oraz poruszać tematy i sprawy ważne dla naszej wspólnoty samorządowej.

W tym miejscu chciałabym oddać  hołd autorom już nieżyjącym, którzy swoimi tekstami wzbogacili i uatrakcyjnili  czasopismo: dr Józefowi Mujcie, Jerzemu  Kruszyńskiemu i Janowi Laskowskiemu.

Oprócz stałego zespołu piszących, periodyk pozyskiwał też autorów nowych. W przeciągu  dziesięciu lat, na 1 627 stronach,  62 twórców opublikowało 143 artykuły, w tym  przełomowe dla regiony kolskiego.

Kolejne numery „Rocznika…”  docierały nie tylko  do pasjonatów historii, ale zwróciły też uwagę środowisk akademickich. Przykładem jest praca Ryszarda Kowalczyka „Czasopisma regionalistyczne w Wielkopolsce w latach 1945-2012”.

Za potrzebą istnienia i popularnością  periodyku,  przemawia  także to, że do czasopisma tworzonego w  „czynie społecznym”- w którym redakcja pracuje  za darmo, a autorzy  nie otrzymują honorarium – napływają kolejne, liczne  teksty.

Pragnę podziękować wszystkim Państwu, którzy to pismo tworzycie,  a także przyczyniacie się do jego rozwoju. Myślę, że przez kolejne lata czasopismo będzie cieszyło się tak, jak do tej pory, dużym zainteresowaniem, czego Państwu serdecznie życzę.”

Podczas uroczystości,  Mecenasom, którzy wspierali “Rocznik…” od pierwszego numeru,  wręczono statuetki autorstwa Arkadiusza Gołębiowskiego “Mecenas Rocznika Kolskiego 2007-2018”. Pamiątkowe dyplomy otrzymali autorzy, którzy najczęściej zamieszczali swoje teksty w publikacji. Dyplomem pamiątkowym oraz nowym egzemplarzem  “Rocznika Kolskiego”  obdarowano wszystkich Mecenasów  nr 10 periodyku.

Artystycznie uroczystość wzbogacili:  Izabela Rybnik oraz Big Band pod kierunkiem Grzegorza Kołodziejczaka z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole .

W drugiej części programu, z okazji imienin, wręczono kwiaty i złożono życzenia, Kazimierzowi Kasperkiewiczowi – Honorowemu Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n/Wartą oraz członkowi zespołu redakcyjnego “Rocznika Kolskiego”.

Rocznik Kolski – Listy gratulacyjne

 

 


 
24 stycznia 2021
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki Marcina Szczygielskiego "Leo i czerwony automat". Rysunek na okładce przedstawia chłopca w planie średnim, a wokół niego czerwone elementy skomplikowanej maszyny.  Okładka książki Stanisława Łubieńskiego "Książka o śmieciach". Na niebieskiej okładce, tytuł i autora, wpisano w ułożone w pewnym porządku śmieci, które produkują gospodarstwa domowe.  Okładka książki Olgi Ślepowrońskiej "Klimatyczni". Okładka przedstawia sawannę , oraz pracujących pod olbrzymim drzewem ludzi.  Okładka książki Oyvinda Torsetera "Dziura". Beżowa okładka z żółtym grzbietem przedstawia małą dziurę i idącą, zamyślona postać.  Okładka książki Julii Donaldson i Axela Schefflera "Pan Patyk". Okładka przedstawia - na pierwszym planie - biegnącego, uczłowieczonego patyka,. Patyk przebiega miedzy dwoma potężnymi drzewami. Na drugim planie znajdują się choinki i budynki. Wszystko wokół pokryte jest śniegiem. Obok tytułowego Pana Patyka na ilustracji znajdują się obserwujące go: wiewiórka, ryś, lis, zając, dwa ptaki. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Ku pamięci Stanisławy Flesz

Po raz kolejny uczczono w Kole pamięć o pisarce Stanisławie ...

“Lord Jim” i R

„Lord Jim" – uniwersalna, ponadczasowa opowieść Josepha Conrada o honorze, ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status