Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Bal karnawałowy

2 lutego 2018 Autor: Anna Pietruszka

Karnawał „dookoła świata” za nami. W imprezie uczestniczyli najmłodsi, 6-8. letni czytelnicy. Bal karnawałowy pozwala na wcielanie się w ulubione postaci literackie, ale nie tylko. Dobrze bawiliśmy się w towarzystwie: Pippi Langstrump, Myszki Minnie, Księżniczki  Elsy, Baletnicy, Jednorożca, Policjantki, Księżniczki „w sukience z delikatnej pajęczyny”. W czasie imprezy odwiedziliśmy kilka krajów świata, bawiąc się w zabawy, którymi cieszą się w owych miejscach dzieci.

Zabawę rozpoczęliśmy w Japonii  od teatru Kamishibai.  Japońskie:  kami – papier, shibai – sztuka,  oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.  Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Kraju Kwitnącej Wiśni, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Obejrzeliśmy poznańską legendę o Królu Kruków, która wprowadziła  nas w genezę hejnału, rozbrzmiewającego  z poznańskiej wieży ratuszowej.

Poznaliśmy  niemiecką zabawę „Luftballon treten” – co dosłownie oznacza wchodzenie na balony – w której  każde dziecko do nogi lub ręki ma przywiązany nadmuchany balon, który na sygnał osoby prowadzącej  próbuje rozbić  przeciwnikowi.

Odwiedziliśmy Ghanę i poznaliśmy „Pilolo”, bardzo popularną  grę w kamyki, których jak największą ilość, uczestnicy  muszą znaleźć i przynieść na linię startu.

W RPA poznaliśmy  grę “Mbube! Mbube!” czyli “Lew! Lew!”, popularną wśród dzieci z ludu Zulu. Jej uczestnicy tworzą okrąg wokół dwóch osób, które mają zawiązane oczy. Jedna z nich jest lwem, druga antylopą. Następnie kręci się tymi osobami tak, by straciły orientację. Gdy lew zbliża się do antylopy, publiczność głośno dopinguje, gdy się oddala, milknie

W Indiach bawiliśmy się w „Kabaddi”, co  w języku hindi oznacza “utrzymać oddech”. W grze  wytypowany zawodnik z jednej z drużyn, po ustalonym sygnale, wbiega na pole przeciwników i krzycząc jednym tchem “kabaddi”, dotyka jak najwięcej osób. Musi wrócić na stronę swojej drużyny zanim skończy okrzyk.

Indonezja wprowadziła do naszych zabaw “Semut, orang, gajah” czyli “Mrówka, człowiek, słoń”. Mrówkę symbolizuje mały palec, człowieka palec wskazujący a słonia kciuk. Gracze stają na przeciwko siebie i walczą na gesty. Mrówka pokonuje słonia, bo może wślizgnąć się do jego ucha i łaskotać, doprowadzając tym samym do szaleństwa. Człowiek wygrywa z mrówką, bo może ją nadepnąć i zmiażdżyć. Człowiek przegrywa ze słoniem, bo ten jest od niego większy i może go stratować.

 

 

 

Kategoria: Aktualności

 
25 kwietnia 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Białość" przedstawia zmieniające się w czarną powierzchnię czarno-białe pasy.  Okładka książki "Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy!" przedstawia jesienne drzewo.  Okładka książki "Morderstwo w zimowy dzień" przedstawia molo w nocy.  Okładka książki "Szkieletnicy", przedstawia ilustrację wydostających się z ziemi szkieletów.  Okładka książki "Ten Bryll ma styl" zilustrowana zdjęciem Brylla. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Warsztaty „Z papierem w

        Warsztaty "Z papierem w roli głównej" Filia dla Dzieci ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status