Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Plany biblioteki Wolne Lektury na 2018 rok

31 stycznia 2018 Autor: Anna Pietruszka

Plany biblioteki Wolne Lektury na 2018 rok

Poezja z okresu II wojny światowej, polska literatura współczesna oraz książki znajdujące się już w domenie publicznej – to plan publikacji biblioteki Wolne Lektury na 2018 roku.

Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. Dzięki realizacji projektu czytelnicy biblioteki Wolne Lektury zyskają nieograniczony dostęp do nowych publikacji.

Zespół projektu rozpoczął już pracę nad przygotowaniem kolekcji poezji z okresu II wojny światowej, w skład której wejdą między innymi utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Krystyny Krahelskiej, Teresy Bogusławskiej, Andrzeja Trzebińskiego czy Jerzego Kamila Weintrauba. Nad jej opracowaniem fundacja współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest partnerem projektu.

Czytelnicy zyskają również dostęp do piętnastu współczesnych polskich książek, do których prawa pozyskał Instytut Książki w ramach realizacji programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Zostały one już zdigitalizowane i udostępnione w formie skanów w bibliotece Polona, ale opracowania wykonane przez zespół Wolnych Lektur sprawią, że czytelnicy będą mieli dostęp do nich również w formatach HTML, PDF, EPUB, MOBI, TXT i FB2. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową w szerokim i swobodnym dostępie znajdą się następujące książki: Świat nie przedstawiony Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera, Chleb rzucony umarłym Bogdana Wojdowskiego, Miazga i Ciemności kryją ziemię Jerzego Andrzejewskiego, Dziecko przez ptaka przyniesione i Listopadowy wieczór Andrzeja Kijowskiego, Piotruś, Niespokojni, Pradawna opowieść, Powrót, Dzień i noc Leo Lipskiego, Modernizm polski, Rzecz wyobraźni i Życie na niby. Szkice z lat 1939-1945 Kazimierza Wyki, Konopielka Edwarda Redlińskiego. Wszystkie tytuły zostaną udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0. PL.

Ponadto fundacja będzie powiększać zasób Wolnych Lektur o dzieła autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej. W 2018 roku w ramach realizacji projektu udostępnione zostanie dziesięć dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie.

Wszystkie zasoby będą dostępne za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej Wolne Lektury. Posiadacze urządzeń mobilnych z systemem Android już mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji i cieszyć się lekturą w dowolnym miejscu i czasie. Zapraszamy do serwisu Google Play, z którego można ją pobrać. Użytkownicy systemu iOS zyskają dostęp do aplikacji w 2018 roku.

Partnerami projektu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Biblioteka Narodowa.

Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku, kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. W trakcie 10 lat jej funkcjonowania udostępniono ponad 5300 utworów. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskiwać prawa do dzieł i ich tłumaczeń, po to by udostępniać je na wolnych licencjach,  tym samym dając do nich dostęp wielu nowym odbiorcom.

Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.

Kontakt: wolnelektury@nowoczesnapolska.org.pl.

Projekt „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kategoria: Aktualności

 
29 marca 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka komiksu "Mira" przedstawia dziewczynkę z plecakiem i chłopca jadącego na rowerze na tle kamienic.  Okładka książki "Trefny Tatuś" Davida Walliamsa przedstawia ilustrację samochodu prowadzonego przez mężczyznę w mace. Towarzyszy mu chłopiec. Z samochodu spadają pieniądze.  Okładka książki Adalyn Grace "Foxglove", przedstawia twarz dziewczyny w masce z kwiatów.  Okładka książki "Belladonna" Adalyn Grace przedstawia twarz dziewczyny w kwiatach.  Okładka książki "Eleonora i Park" Rainbow Rowell przedstawia chłopaka i dziewczynę siedzących na łóżku. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Mieszkanki Koła ocalałe z H

W piątek (22.03.2024), w Ratuszu,  odbyła się promocja ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status