Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską -Wróbel

18 maja 2017 Autor: Anna Pietruszka 0 komentarzy

Gościliśmy (15.05.) Roksanę Jędrzejewską-Wróbel,  pisarkę, poetkę, doktora literaturoznawstwa, autorkę książek dla dzieci, scenariuszy i adaptacji scenicznych.

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską o Annie Świrszczyńskiej pisała pod kierunkiem prof. Stefana Chwina, podobnie jak rozprawę doktorską  „Autobiografia w listach. Korespondencja Kazimiery Iłlakowiczówny z pisarkami”. Podczas studiów doktoranckich prowadziła  zajęcia z poezji współczesnej. Była także  kierownikiem administracyjnym gdańskiego klubu studenckiego „Żak”. W 2003r.  wygrała VIII konkurs poetycki im. Mieczysława Czychowskiego.

Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała  w 1998r. napisaną wspólnie z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim książką „Oto jestem”, w 2004r. samodzielnie „Sznurkową historią”. Współpracowała z czasopismami:  Dziecko, Świerszczyk i Miś a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia i redakcją TVP. Jest autorką tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Na podstawie książek „Kosmita” i „Kamienica” zrealizowano spektakle teatralne, a na postawie serii  o ryjówce Florce serial animowany „Pamiętnik Florki”. Reprezentowała polską literaturę dziecięcą na Festiwalu Kultury Polskiej w Chivasso (Włochy) i  Festiwalu Literatury w Mannheim. Swoją twórczość prezentowała w Irlandii, Francji, Holandii. Jej książki przetłumaczono na węgierski, słoweński i koreański.  Jest laureatką wielu nagród, m.in. za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisano  na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007r. otrzymała brązowy medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Brała udział w polsko-egipskim warsztacie komiksowym „Kobiety dla demokratycznej rewolucji”. Prowadzi wykłady i warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy.

Razem z trójką swoich dzieci – Marianną, Wojtkiem i Hanią mieszka w przedwojennej kamienicy w Gdańsku-Wrzeszczu. Uwielbia podróże (małe i duże), wycieczki rowerowe, plażę i wodę w każdej postaci.

Do Czytelni PiMBP w Kole – na spotkanie z autorką –  przybyli pierwszoklasiści z Zespołu Szkół nr 2 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole.  Pisarka już w pierwszych chwilach nawiązała świetny kontakt z młodymi czytelnikami. Czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o twórczości i skąd czerpie pomysły na kolejnych bohaterów. Uczestnicy spotkania w niezwykle obrazowy sposób dowiedzieli się jak powstaje książka, począwszy od pomysłu, aż do pojawienia się  księgarskich półkach. Mówiła dlaczego warto czytać książki. Podkreślała,  że przenoszą nas do miejsc w których  toczy się akcja opowiadania, pobudzają wyobraźnię,  pomagają rozwiązywać problemy. Podpowiadała jak radzić sobie z nastrojami: smutkiem, złością. Jak poradzić sobie z koszmarnym snem i uwolnić się od lęku. Zachęcała dzieci do prowadzenia pamiętnika –  do malowania, wyklejania na jego stronach własnych emocji, spisywania radosnych i smutnych zdarzeń. Odpowiedziała na wiele pytań o twórczość.

Na zakończenie podpisywała swoje książki.

 

Kategoria: Aktualności

21 kwietnia 2018
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube
film

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • NASBI
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Dolina Radości

Pierwsze w tym roku spotkanie DKK dla dorosłych (19.01.) to ...

Gra terenowa „W-KOŁO N

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole zaprasza do Terenowej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

RODO i deskryptory

Magdalena Bzdawka Z-ca Kierownika Działu Instrukcyjno-Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...