Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską -Wróbel

18 maja 2017 Autor: Anna Pietruszka 0 komentarzy

Gościliśmy (15.05.) Roksanę Jędrzejewską-Wróbel,  pisarkę, poetkę, doktora literaturoznawstwa, autorkę książek dla dzieci, scenariuszy i adaptacji scenicznych.

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską o Annie Świrszczyńskiej pisała pod kierunkiem prof. Stefana Chwina, podobnie jak rozprawę doktorską  „Autobiografia w listach. Korespondencja Kazimiery Iłlakowiczówny z pisarkami”. Podczas studiów doktoranckich prowadziła  zajęcia z poezji współczesnej. Była także  kierownikiem administracyjnym gdańskiego klubu studenckiego „Żak”. W 2003r.  wygrała VIII konkurs poetycki im. Mieczysława Czychowskiego.

Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała  w 1998r. napisaną wspólnie z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim książką „Oto jestem”, w 2004r. samodzielnie „Sznurkową historią”. Współpracowała z czasopismami:  Dziecko, Świerszczyk i Miś a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia i redakcją TVP. Jest autorką tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Na podstawie książek „Kosmita” i „Kamienica” zrealizowano spektakle teatralne, a na postawie serii  o ryjówce Florce serial animowany „Pamiętnik Florki”. Reprezentowała polską literaturę dziecięcą na Festiwalu Kultury Polskiej w Chivasso (Włochy) i  Festiwalu Literatury w Mannheim. Swoją twórczość prezentowała w Irlandii, Francji, Holandii. Jej książki przetłumaczono na węgierski, słoweński i koreański.  Jest laureatką wielu nagród, m.in. za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej książki wpisano  na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. W 2007r. otrzymała brązowy medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Brała udział w polsko-egipskim warsztacie komiksowym „Kobiety dla demokratycznej rewolucji”. Prowadzi wykłady i warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy.

Razem z trójką swoich dzieci – Marianną, Wojtkiem i Hanią mieszka w przedwojennej kamienicy w Gdańsku-Wrzeszczu. Uwielbia podróże (małe i duże), wycieczki rowerowe, plażę i wodę w każdej postaci.

Do Czytelni PiMBP w Kole – na spotkanie z autorką –  przybyli pierwszoklasiści z Zespołu Szkół nr 2 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole.  Pisarka już w pierwszych chwilach nawiązała świetny kontakt z młodymi czytelnikami. Czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o twórczości i skąd czerpie pomysły na kolejnych bohaterów. Uczestnicy spotkania w niezwykle obrazowy sposób dowiedzieli się jak powstaje książka, począwszy od pomysłu, aż do pojawienia się  księgarskich półkach. Mówiła dlaczego warto czytać książki. Podkreślała,  że przenoszą nas do miejsc w których  toczy się akcja opowiadania, pobudzają wyobraźnię,  pomagają rozwiązywać problemy. Podpowiadała jak radzić sobie z nastrojami: smutkiem, złością. Jak poradzić sobie z koszmarnym snem i uwolnić się od lęku. Zachęcała dzieci do prowadzenia pamiętnika –  do malowania, wyklejania na jego stronach własnych emocji, spisywania radosnych i smutnych zdarzeń. Odpowiedziała na wiele pytań o twórczość.

Na zakończenie podpisywała swoje książki.

 

Kategoria: Aktualności

23 stycznia 2018
 • Facebook
 • RSS
 • Youtube
film

Ważne linki

 • Katalog online PiMBP w Kole
 • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
 • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
 • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
 • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
 • NASBI
 • Rocznik Kolski
 • Cyfrowa Biblioteka POLONA
 • BIP
 • Cała Polska Czyta Dzieciom
 • Instytut Książki
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • NPRC

Nasze rekomendacje

         

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Wybieramy Mistrza Pięknego C

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Kole zaprasza ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali sesyjnej Ratusza ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu literackiego „Najpiękniejsza historia ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna ...