Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

Warsztaty scenariuszowe ze Zbigniewem Masternakiem

17 marca 2017 Autor: Anna Pietruszka

W trzeci czwartek marca (16.03.) Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole zorganizowała – dla młodzieży  z Liceum Ogólnokształcącego w Kole (podopiecznych Pani Joanny Kwiatkowskiej) oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole (podopiecznych Pani Anny Polichnowskiej)  dwugodzinne warsztaty scenariuszowe.

Zajęcia  prowadził  Zbigniew Masternak –   prozaik, autor scenariuszy filmowych, dramaturg. Piłkarz. Zaproszony gość pochodzi z Piórkowa, obecnie mieszka w Puławach. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009r. ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Debiutował prozą w 2000r. na łamach „Twórczości”. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym „Księstwo”, pomyślanym jako współczesna epopeja. Dotychczas ukazały się trzy księgi: „Chmurołap” (2006), „Niech żyje wolność” (2006), „Scyzoryk” (2008), na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił film „Księstwo” (2011, premiera światowa w konkursie głównym podczas 46. MFF w Karlowych Warach). W 2003r. Masternak zagrał siebie w filmie „Wiązanka”. W 2005r. na podstawie opowiadania „Stacja Mirsk” powstał film, nagrodzony Grand Prix na IX festiwalu filmowym KRAKFFA. Książki Masternaka przetłumaczono na: wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, białoruski, rosyjski, niemiecki i hiszpański. W 2012r. pisarz otrzymał nagrodę im. Władysława Orkana „za wybitne osiągnięcia literackie ze szczególnym uwzględnieniem cyklu Księstwo”. Masternak gra w piłkę błotną w BKS Roztocze Krasnobród. W latach 2011-2013 zdobył dwa Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, był trzykrotnie Królem Strzelców Mistrzostw Polski oraz Królem Strzelców Pucharu Polski. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej.

O Zbigniewie Masternaku:

„Masternak wydaje mi się dziś jednym z najważniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia.” – Piotr Czerkawski, „Kino”

„Barański w intrygującej prozie Zbigniewa Masternaka, łączącej tony niskie i wysokie, Diego Maradonę z Goethem, odnalazł idealny materiał do zobrazowania swoistego manifestu nieprzystosowania.” –  Łukasz Maciejewski, „Film”

„Jeśli autor „Niech żyje wolność”  przechadzał się po wiejskim gościńcu ze Stendhalowskim zwierciadłem, tworząc realistyczną reprezentację wsi, to nie tylko obraz, ale i sfera językowa odgrywała dla niego ważną rolę. Tak jak z wielkim namaszczeniem Edward Redliński zapisał na stronach Konopielki gwarę białostocką, tak autor Księstwa stara się odtworzyć język mieszkańców Gór Świętokrzyskich.”  –  Monika Borys, Literatura i kino. Polska po 1989 roku

„Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czemu ten tekst tak dobrze mi się czyta. Czy dlatego, że pobrzmiewa w nim rzadka dziś konwencja powieści łotrzykowskiej? Czy porusza mnie pewna symetria doświadczeń? Bo jako student z PRL-u tułałem się kiedyś po paryskim bruku, biedniejszy niż bohater tej powieści. A może o sympatii do tej autobiograficznej opowieści przesądza pasja bohatera, jego wiara w sens pisarstwa. Ludzi z pasją łatwo polubić. Na motywach fragmentu tej powieści powstaje scenariusz, który zamierzamy wyprodukować w TOR-ze. Polecam lekturę, zanim film powstanie.” –  Krzysztof Zanussi o „Nedzolach” kontynuacji trzech powieści, które złożyły się na bestselerowy cykl „Księstwo”

Wracając do spotkania, które odbyło się w Czytelni … Podczas zajęć,  młodzież została wprowadzona w sztukę tworzenia scenariusza filmowego: poznała jego konstrukcję, dowiedziała się czym jest i jakie są jego  punkty zwrotne. Omówiono konstrukcję głównego bohatera i bohaterów 2 planu. Uczestnicy spotkania przygotowali własne pomysły scenariuszowe w formie synopsisu streszczenia.

DSC04026 (2)DSC04038 (2)DSC04039 (2)DSC04041 (2)DSC04027 (2)DSC04028 (2)DSC04029 (2)DSC04031 (2)DSC04032 (2)DSC04033 (2)DSC04034 (2)DSC04042 (2)

Kategoria: Aktualności

 
25 kwietnia 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Białość" przedstawia zmieniające się w czarną powierzchnię czarno-białe pasy.  Okładka książki "Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy!" przedstawia jesienne drzewo.  Okładka książki "Morderstwo w zimowy dzień" przedstawia molo w nocy.  Okładka książki "Szkieletnicy", przedstawia ilustrację wydostających się z ziemi szkieletów.  Okładka książki "Ten Bryll ma styl" zilustrowana zdjęciem Brylla. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Pociąg relacji „Pisarz

            Miło nam poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status