Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Kolejowa 19, 62-600 KOŁO

„Wiersz wolny na Wolnych Lekturach”

15 grudnia 2016 Autor: Anna Pietruszka

 fundacja-nowoczesna-polska

 

 

„Wiersz Wolny” na Wolnych Lekturach –

przedstawiamy kolejnych autorów

Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska, w ramach którego pozyskamy i zdigitalizujemy tomiki poetyckie polskich współczesnych poetek i poetów. Udostępnimy w internecie dwadzieścia książek poetyckich polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku twórczym. Wszystkie zostaną udostępnione na wolnej licencji, dzięki czemu znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika internetu. Jest to pierwszy krok fundacji w kierunku udostępniania współczesnej literatury na wolnej licencji w bibliotece Wolne Lektury.

Nawiązaliśmy już współpracę z autorkami i autorami, których twórczość znajdzie się w kolekcji. Przedstawiamy dziś sylwetki kolejnych autorek i autorów oraz tytuły tomików poetyckich, które udostępnimy w ramach projektu.

Justyna Bargielska – poetka i pisarka, której wiersze tłumaczone były na języki angielski, słoweński i bułgarski. Publikowała w takich pismach literackich jak „Odra” i „Ha!art”. Była wielokrotnie nominowana i nagradzana za swoje osiągniecią (otrzymała nagrodę w III edycji konkursu im. R.M. Rilkego (2001), była laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w roku 2010 i 2011). W ramach projektu udostępnimy tomik poetycki Dwa fiaty, który przyniósł poetce uznanie krytyków literackich.

Darek Foks – poeta, prozaik, scenarzysta. Był studentem wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, jest absolwentem scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Jest redaktorem działu prozy miesięcznika „Twórczość”, najstarszego polskiego pisma literackiego które ukazuje się od 1945 roku. W ramach projektu zdigitalizujemy i udostępnimy jego tomik Wiersze o fryzjerach z 1994 roku.

Mariusz Grzebalski – poeta i prozaik, autor ośmiu tomów poetyckich. Był redaktorem naczelnym Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt” oraz redaktorem artzina „Już Jest Jutro”. W 2001 roku ukazał się wybór jego wierszy w przekładzie na język niemiecki w tomie pt. Graffiti. Obecnie pracuje jako redaktor w Wydawnictwie WBPiCAK. W kolekcji znajdzie się jego tom poetycki zatytułowany Drugie dotknięcie.

Bożena Keff – poetka, eseistka, krytyczka filmowa, tłumaczka, publicystka, działaczka społeczna, wykładowczyni filozofii i etyki. Autorka kilku tomów poezji. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE: w roku 2002 za tom Postać z cieniem i w 2009 za Utwór o matce i ojczyźnie. W kolekcji udostępnimy jej książkę poetycką pt. Nie jest gotowy.

Szczepan Kopyt – poeta i muzyk, absolwent filozofii. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2004). Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki (2006) oraz nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2011). Nominowany do Paszportu Polityki (2011) oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia (w 2010 i 2014). Nagrał dwa albumy z zespołem Yazzbot Mazzut, kolejne dwa w duecie z perkusistą Piotrem Kowalskim. W ramach projektu udostępnimy jego tomik pt. sale sale sale.

Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, kojarzona z neolingwizmem, nazywa swą twórczość archelingwizmem. Była redaktorką akademickiego czasopisma „LiteRacje”. Obecnie swoją twórczość publikuje w portalu literackie.pl oraz w Biurze Literackim. W kolekcji znajdzie się tom pt. Somnambóle fantomowe z 2003.

Marta Podgórnik – poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Za swoją twórczość była wielokrotnie nominowana i nagradzana prestiżowymi nagrodami. Jej poezja była tłumaczona i wydana na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, we Włoszech i na Ukrainie. Związana z Biurem Literackim. W kolekcji znajdzie się jej pierwszy tomik poetycki Próby negocjacji z 1996 roku.

Jacek Podsiadło – poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. Publikował w wielu czasopismach literackich, a jego twórczość przetłumaczono na angielski, niemiecki, słowacki, słoweński i ukraiński. W latach 1993 – 2008 prowadził audycję „Studnia” w Radiu Opole. Od 2009 roku prowadzi własne Domowe Radio „Studnia” w internecie.W kolekcji znajdzie się jego tomik pt. Wychwyt Grahama.

Bianka Rolando – pisarka i artystka sztuk wizualnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Za pierwszy tom poetycki pt. Biała książka otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku. To właśnie ta książka znajdzie się w kolekcji.

Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor pochodzący z Kostrzynia nad Odrą. Był wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w Polsce. Jego twórczość została przetłumaczona na wiele języków, między innymi na  niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, kataloński, włoski. W kolekcji znajdzie się jego tomik Dolna Wilda z 2001 roku.

Lista autorek i autorów, których twórczość udostępnimy znajduje się na stronie projektu: http://wolnelektury.pl/info/wiersz-wolny/.

Lista autorów zaproszonych do udziału w projekcie powstała w konsultacji z członkami Komitetu Honorowego Wolnych Lektur, m.in. z profesorem Piotrem Śliwińskim oraz z profesor Grażyną Borkowską, profesorem Przemysławem Czaplińskim, profesorem Mieczysławem Dąbrowskim i profesor Ewą Kraskowską. Udział w tych prac wziął również dr Paweł Kozioł.

Ze strony Fundacji kolekcją opiekują się Barbara Klicka i Jarosław Lipszyc.

Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. Po 9 latach funkcjonowania biblioteki w jej zasobach znajduje się prawie 4400 utworów. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskiwać prawa do dzieł i ich tłumaczeń, po to by udostępniać je na wolnych licencjach, dając tym samy dostęp do nich wielu nowym odbiorcom.

Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.

Kontakt: wolnelektury@nowoczesnapolska.org.pl.

Projekt „Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowegowolne-lektury

Kategoria: Aktualności

 
25 kwietnia 2024
  • Facebook
  • RSS
  • Youtube

Ważne linki

  • Katalog online PiMBP w Kole
  • Katalog Rozproszony Powiatu Kolskiego
  • Wykaz czasopism PiMBP w Kole
  • Wykaz audiobooków PiMBP w Kole
  • Bibliografia Regionalna Powiatu Kolskiego
  • Rocznik Kolski
  • Po kody IBUK zapraszamy do czytelni PiMBP
  • Depozyt Biblioteczny
  • Cyfrowa Biblioteka POLONA
  • BIP
  • Cała Polska Czyta Dzieciom
  • Instytut Książki
  • Dyskusyjny Klub Książki
  • NPRC

Nasze rekomendacje

Okładka książki "Białość" przedstawia zmieniające się w czarną powierzchnię czarno-białe pasy.  Okładka książki "Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy!" przedstawia jesienne drzewo.  Okładka książki "Morderstwo w zimowy dzień" przedstawia molo w nocy.  Okładka książki "Szkieletnicy", przedstawia ilustrację wydostających się z ziemi szkieletów.  Okładka książki "Ten Bryll ma styl" zilustrowana zdjęciem Brylla. 

Zobacz wszystkie
 

Najczęściej komentowane

Pociąg relacji „Pisarz

            Miło nam poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka ...

Adwentowy kalendarz

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ...

Rocznik Kolski nr 4 już dost

W czwartek, 22 grudnia 2011 r., w sali ...

Najpiękniejsza historia zwi

Konkurs skierowany do uczniów kolskich placówek oświatowych. Regulamin konkursu ...

Na wszystko jest sposób! 

Ferie zimowe '2012 Na wszystko jest sposób! Powiatowa i Miejska ...

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status